Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μισθωτού διπλ. μηχανικού σε ιδιωτική εταιρεία


sdravop13

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

είμαι διπλ. Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ σε εταιρία μεταποίησης μετάλλου (κοπή, σχίσιμο, επεξεργασία επιφάνειας) με αορίστου χρόνου σύμβαση μισθωτού.

Ποιός είναι ο βασικός μου μισθός εάν:

- μόλις έκλεισα πενταετία από τη λήψη πτυχίου

- είμαι έγγαμος με παιδί

- μου είχε ζητηθεί Proficiency και το έχω δώσει στη Δνση Προσωπικού με την πρόσληψη

- Χρησιμοποιώ όπως οι περισσότεροι υπολογιστή

- είμαι ταυτόχρονα Τεχνικός Ασφαλείας στην εταιρία

- είμαι Τεχνικός Διευθυντής της εταιρίας

 

θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει.

Επιπλέον θεωρούμαι μηχανικός βιομηχανίας (ΣΤΕΒ) ή μηχανικός ιδιωτικού τομέα?

Ευχαριστώ εκ προοιμίου και καλή χρονιά να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Από το ιστότοπο του ΤΕΕ βρήκα το εξής:

Μισθοί και επιδόματα των Ηλεκτρολόγων, Μηχανολόγων, Ηλεκτρονικών κλπ Μηχανικών της Βιομηχανίας

 

Επειδή έχεις 3~6 έτη απ' τη λήψη του πτυχίου σου, ο βασικό σου μισθός από 5/1/2009 είναι: 1.589,78

Επιδόματα:

1. γάμου = 10%

2. για 1 παιδί = 5%

3. τεχνικού ασφαλείας = 13%

4. τεχνικού διευθυντή = 18%

5. ξένης γλώσσας = 10% (καθότι ήταν προϋπόθεση για την πρόσληψή σου)

Σύνολο επιδομάτων = 56%

Συνεπώς ο μισθός σου διαμορφώνεται στα 2.480

Αυτά είναι τα μικτά.

Για να βρεις τα καθαρά θα αφαιρέσεις τις κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ (15,82%) και ΙΚΑ.

Έχεις 14 μισθούς με τα δώρα Πάσχα και Χριστουγέννων και το επίδομα αδείας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για να γίνει πιο σαφές, ποιο είναι το συνολικό ποσοστό που παρακρατείται επί του μισθού για τις διάφορες εισφορές;Υπάρχει κάποιο link με αναλυτικά στοιχεία;

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω παραπάνω. Κάνε κλικ στη λέξη ΤΣΜΕΔΕ που είναι με μπλε γράμματα στην προτελευταία σειρά.

Για το ΙΚΑ θα βρεις στον ιστότοπο του ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι καλημέρα!

Είμαι Μηχανολός Μηχανικός μέλος του ΤΕΕ από το Μάρτη του 2007. Έως τώρα απασχολούμαι ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Έχω πρόταση από μια εταιρεία που ασχολείται με πωλήσεις (άρα και η θέση είναι για μηχανικό πωλήσεων) να εργαστώ εκεί, με πρόσληψη με σύμβαση αορίστου χρόνου με μεικτές αποδοχές 1350ε/μήνα. Θα ήθελα να μου πει κάποιος αν όντως αυτά τα χρήματα δικαιούμαι με βάση τα χρόνια μου στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ καθώς και ποιες θα είναι οι καθαρές μου αποδοχές και πως υπολογίζεται αυτο.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

με μεικτές αποδοχές 1350ε/μήνα.

.............ποιες θα είναι οι καθαρές μου αποδοχές και πως υπολογίζεται αυτο.

Σας ευχαριστώ

 

Αυτό με το μεικτές πρέπει να το ξεκαθαρίσεις περισσότερο με τον εργοδότη.

Για να αναφέρεται όμως σε μεικτές μάλλον θα συμπεριλαμβάνει και την παρακράτηση φόρου. Κάθε μήνα δηλαδή θα παίρνεις στο χέρι 80%*1350=1080 €.

Αφαίρεσε από αυτό το ποσό και το μηνιαίο κόστος του ΤΣΜΕΔΕ (περίπου 250 €).

Για να συμπληρώσεις το ποσό των 1350 € θα σου πεί να κόψεις ΔΠΥ (φαντάζομαι όχι κάθε μήνα). Ας υποθέσουμε δύο κάθε χρόνο από 8100 € το καθένα, σύνολο 16200 €. Θα σου πληρώνει το ΦΠΑ που καταθέτεις στην εφορία και θα περιμένεις με την επιστροφή φόρου το επόμενο έτος να πάρεις πίσω το 20%*16200= 3240 € (αν δεν έχεις άλλα εισοδήματα και μπορέσεις να βρείς έξοδα για να είσαι αφορολόγητος).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!

εταιρεία που ασχολείται με πωλήσεις (άρα και η θέση είναι για μηχανικό πωλήσεων) να εργαστώ εκεί, με πρόσληψη με σύμβαση αορίστου χρόνου με μεικτές αποδοχές 1350ε/μήνα.

 

Βασικά θα τον προσλάβει άρα ΦΠΑ νομίζω δεν παίζει.

 

Επίσης κάπου υπάρχει ένα σχετικό τόπικ όπου για τους Μηχανικούς Βιομηχανίας από 1450 ευρώ νομίζω τους μένουν καθαρά 1000 περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το μεικτές πρέπει να το ξεκαθαρίσεις περισσότερο με τον εργοδότη.

Για να αναφέρεται όμως σε μεικτές μάλλον θα συμπεριλαμβάνει και την παρακράτηση φόρου. Κάθε μήνα δηλαδή θα παίρνεις στο χέρι 80%*1350=1080 €.

Αφαίρεσε από αυτό το ποσό και το μηνιαίο κόστος του ΤΣΜΕΔΕ (περίπου 250 €).

Για να συμπληρώσεις το ποσό των 1350 € θα σου πεί να κόψεις ΔΠΥ (φαντάζομαι όχι κάθε μήνα). Ας υποθέσουμε δύο κάθε χρόνο από 8100 € το καθένα, σύνολο 16200 €. Θα σου πληρώνει το ΦΠΑ που καταθέτεις στην εφορία και θα περιμένεις με την επιστροφή φόρου το επόμενο έτος να πάρεις πίσω το 20%*16200= 3240 € (αν δεν έχεις άλλα εισοδήματα και μπορέσεις να βρείς έξοδα για να είσαι αφορολόγητος).

Βασικά πρόκειται για πρόσληψη, οπότε μεικτά εννοεί σε σχέση με κρατήσεις προς ΤΣΜΕΔΕ/ΙΚΑ κτλ και όχι το 20% του ΔΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα τον προσλάβει άρα ΦΠΑ νομίζω δεν παίζει.

 

Επίσης κάπου υπάρχει ένα σχετικό τόπικ όπου για τους Μηχανικούς Βιομηχανίας από 1450 ευρώ νομίζω τους μένουν καθαρά 1000 περίπου.

 

Έχω βρει και εγω την σχετική ΣΣΕ όπου είναι περίπου το ποσό που λες. Επίσης έχω βρει και μια άλλη ΣΣΕ για εμπορικές εταιρείες, όπως και η εν λόγω, όπου λέει μεικτά 1580 Ε.

Τώρα απο που προκύπτει το 1350 που μου λέει αυτός δεν ξέρω...είπε ότι το βρήκε με λόγιστή!

Εν πάση περιπτώσει από τα 1350, με τις κρατήσεις προς ΤΣΜΕΔΕ/ΙΚΑ πόσα μένουν τελικά καθαρα, δηλαδή πώς υπολογίζεται;;

Link to comment
Share on other sites

ΠΟλύ απλά, όταν μιλάμε για πρόσληψη, κάνεις κουβεντα για ΚΑΘΑΡΑ. Εσενα δεν σε νοιαζουν τα μικτά, σε νοιάζουν τα ΚΑΘΑΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.