Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση καταβολής των ασφαλιστικών εισφορών Β΄εξαμήνου 2015 του ΤΣΜΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

Μιας και από αρχές του έτους εργάζομαι εκτός Αθηνών σε σημείο που δεν υπάρχει πρόσβαση ούτε σε ψιλικατζίδικο (μένω σε καμπ στη μέση του Σαρωνικού) και θα επιστρέφω μόνο για 1 εβδομάδα το μήνα, έκανα την εξουσιοδότηση στον πατέρα μου προκειμένου να κάνει χρήση της πιστωτικής να μην χάσω τις ημερομηνίες.

Ρεβυθούσα ή Άγιο Γεώργιο Ίκαρε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρεβυθούσα ή Άγιο Γεώργιο Ίκαρε;

Άγιο Γεώργιο.. Αν πιάσει ο καιρος βλεπω να γυρίζω σε κανά μηνα με μουσια η λαντζα πάνω απο 4bf γιοκ :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πάρει παράταση τελικά (φτού φτού) και δεν πληρωθεί το Β' εξάμηνο μέχρι της 16/1 τότε αυτόματα στις 17 χάνεται η ρύθμιση ή υπάρχει κάποιο περιθώριο?

γιατί χάνετε , δεν έχουμε ένα μήνα περιθώριο (για τις 100 δόσεις)  από την λήξη της ημερομηνίας καταβολής των υποχρεώσεων ?

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Ικαρε, είσαι σίγουρος ότι με εξουσιοδότηση μπορεί να χρεώσει κάποιος την κάρτα σου στην Αττικής ?

Το έχεις ρωτήσει στην τράπεζα ?

Το λέω γιατί κι εγώ πέρσι που θέλησα να το κάνω δεν δέχθηκαν στην Αττικής αυτή τη διαδιακασία ... μάλιστα ούτε με συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο δεν το δεχόντουσαν .... παρά ΜΟΝΟ με παρουσία του κατόχου μπορούσε να γίνει η χρέωση.

Αν τελικα γινεται...θελει προσοχη στο πιστωτικο οριο της καρτας.

Αν δηλαδη καποιος μηχανικος θελει να χρησιμοποιησει την καρτα της Attica ενος αλλου συναδερφου μηχανικου...θα πρεπει να προσεξουν πρωτα το πιστωτο οριο της καρτας.....Δυο πληρωμες εισφορων μαζι...!!! λιγο δυσκολο!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατί χάνετε , δεν έχουμε ένα μήνα περιθώριο (για τις 100 δόσεις)  από την λήξη της ημερομηνίας καταβολής των υποχρεώσεων ?

 

Οχι στους όρους για τις 100 δόσεις αναφέρει κατηγορηματικά οι τρέχουσες εισφορές να εξοφλούνται στην ώρα τους. Αν αργίσεις έστω μία μέρα χάνεις το διακανονισμό. Το ίδιο μου είχαν πει και στην τράπεζα που έκανα τον διακανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

Ίκαρε, μιά διευκρίνιση: δεν ισχύει αυτό που αναφέρεται στην επισυναπτόμενη εγκύκλιο, στο (Γ), για τους συντρέχοντες λόγους; 

ΩΘΜ6465ΦΘ5-ΝΩ9.pdf

Edited by sgp
Link to comment
Share on other sites

Γ) Για οφειλέτες του ΟΑΕΕ και ΕΤΑΑ προβλέπονται ειδικότεροι όροι αναφορικά με την απώλεια της ρύθμισης.

Συγκεκριμένα, η ρύθμιση απόλλυται, όταν συντρέχουν οι κάτωθι λόγοι:

- μη καταβολή τρεχουσών εισφορών και 

- καθυστέρηση πέραν του ενός μηνός, τριών δόσεων της ρύθμισης ανά 12μηνο προγράμματος ρύθμισης.

Οι πέραν της μιας δόσης καθυστερούμενες δόσεις της ρύθμισης επιβαρύνονται με επιπλέον επιτόκιο 0,25% μηνιαίως.

Κατά τα λοιπά εφαρμόζονται οι όροι της ρύθμισης του άρθρου 28 του Ν.4321/2015 και οι σχετικές οδηγίες που έχουν δοθεί με τις αρ. Β7/οικ.11798/596/24.03.2014 και Β7/ οικ.16648/801/27.04.2015 εγκυκλίους μας.

 

Άρα και μια μέρα να καθυστερήσεις χάνεις τη ρύθμιση

Link to comment
Share on other sites

Zio7, αν ξέρω καλά ελληνικά το συντρέχω έχει την έννοια του να είναι ταυτόχρονη η ισχύς και των δύο λόγων. Αλλά πάλι μπορεί και να μην ξέρω, να μην ξέρουν ή άλλα να λένε και άλλα να εννοούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.