Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράταση καταβολής των ασφαλιστικών εισφορών Β΄εξαμήνου 2015 του ΤΣΜΕΔΕ


Engineer

Recommended Posts

στην ανακοίνωση αυτή: http://www.sate.gr/nea/TSMEDE_15012016.pdf  γράφει στην δεύτερη παράγραφο για την συνέχιση  του διακανονισμου

Edited by george
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

σχετικά με την ανακοίνωση του ΤΣΜΕΔΕ περί δυνατότητας πληρωμής μέσω VISA μόνο μέχρι τις 16/01/2016, ανεξάρτητα από την παράταση που δόθηκε, σε τηλεφωνική επικοινωνία με την Τράπεζα Αττικής πριν από λίγο, η υπάλληλος με διαβεβαίωσε ότι αυτό δεν ισχύει για την πιστωτική κάρτα εισφορών VISA της Attica και ότι μπορούμε (εφόσον φυσικά υπάρχει το σχετικό πιστωτικό όριο) να το πληρώσουμε κανονικά μέχρι και τις 15/02/2016.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

σχετικά με την ανακοίνωση του ΤΣΜΕΔΕ περί δυνατότητας πληρωμής μέσω VISA μόνο μέχρι τις 16/01/2016, ανεξάρτητα από την παράταση που δόθηκε, σε τηλεφωνική επικοινωνία με την Τράπεζα Αττικής πριν από λίγο, η υπάλληλος με διαβεβαίωσε ότι αυτό δεν ισχύει για την πιστωτική κάρτα εισφορών VISA της Attica και ότι μπορούμε (εφόσον φυσικά υπάρχει το σχετικό πιστωτικό όριο) να το πληρώσουμε κανονικά μέχρι και τις 15/02/2016.

Μέχρι τώρα πλήρωνες ένα τμήμα με δόσεις (μέχρι το πιστωτικό όριο) και το υπόλοιπο μετρητά. Αυτό εννοείς συνάδελφε?

Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη φορά η επίσημη ανακοίνωση του ΤΣΜΕΔΕ είχε βγει κατά τις 15:15 (παρακολουθούσα το site επιμονα και συνεχώς!) την παραμονή της λήξης.

Οπότε, αν εφαρμόσουν την ίδια λογική (που όλα μέχρι στιγμής αυτό δείχνουν) θα την ανεβάσουν την ίδια ώρα, προκειμένου να πιέσουν όσο μπορούν να πανε να πληρώσουν μηχανικοί την τελευταία στιγμή (λόγω και της μη εργάσιμης για τις τράπεζες αυριανής ημέρας).

Αυτή τη λογική εκδικητικότητας, μίσους και σαδισμού δεν την καταλαβαίνω.

Και να σκεφτείς ότι εμείς τους πληρώνουμε!!! Είναι τρελό 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα πλήρωνες ένα τμήμα με δόσεις (μέχρι το πιστωτικό όριο) και το υπόλοιπο μετρητά. Αυτό εννοείς συνάδελφε?

Καλημέρα,

 

προσωπικά χρησιμοποίησα την κάρτα πληρωμής εισφορών της Attica για το Α'2015 και έβαλα όλο το ποσό σε 12 δόσεις. Πρόσφατα (Ιανουάριος 2016) μου ενέκριναν αύξηση πιστωτικού ορίου που καλύπτει και το ειδοποιητήριο του Β'2015. Είτε θα το κάνω με τον τρόπο που αναφέρεις (για να ελαφρύνω λίγο τις δόσεις μου) είτε θα βάλω το συνολικό ποσό σε δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

προσωπικά χρησιμοποίησα την κάρτα πληρωμής εισφορών της Attica για το Α'2015 και έβαλα όλο το ποσό σε 12 δόσεις. Πρόσφατα (Ιανουάριος 2016) μου ενέκριναν αύξηση πιστωτικού ορίου που καλύπτει και το ειδοποιητήριο του Β'2015. Είτε θα το κάνω με τον τρόπο που αναφέρεις (για να ελαφρύνω λίγο τις δόσεις μου) είτε θα βάλω το συνολικό ποσό σε δόσεις.

Έχεις καμία νεότερη πληροφόρηση για το αν ισχύει η πλήρωμα με κάρτα της αττικα παρά την ανακοίνωση που έδωσε το ΤΣΜΕΔΕ; Θα ρωτήσω και εγώ τη Δευτέρα αλλά με έχει φάει η αγωνία. Έκατσα και έβγαλα την κάρτα για αυτό το σκοπό και τώρα που λένε δεν μπορώ να πληρώσω;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καμία νεότερη πληροφόρηση για το αν ισχύει η πλήρωμα με κάρτα της αττικα παρά την ανακοίνωση που έδωσε το ΤΣΜΕΔΕ; Θα ρωτήσω και εγώ τη Δευτέρα αλλά με έχει φάει η αγωνία. Έκατσα και έβγαλα την κάρτα για αυτό το σκοπό και τώρα που λένε δεν μπορώ να πληρώσω;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλημέρα ikaros13,

 

δεν έχω νεότερη πληροφόρηση, αλλά η υπάλληλος χθες ήταν κατηγορηματική. Προφανώς και εγώ τη Δευτέρα θα περάσω από την τράπεζα να ρωτήσω και εκεί. Πάντως για να είμαι ειλικρινής μου φαίνεται πολύ χοντρό να ανακοινώνεις μετά το πέρας του ωραρίου των τραπεζών ότι η πληρωμή μέσω VISA ισχύει μόνο μέχρι το Σάββατο, όταν δεν υπάρχει τρόπος πληρωμής (τουλάχιστον για την κάρτα που έχουμε) ούτε ηλεκτρονικά ούτε τηλεφωνικά. Και επίσης μου φαίνεται παράλογο, δεδομένου ότι το ΤΣΜΕΔΕ, τουλάχιστον με την κάρτα της Attica, παίρνει τα λεφτά του στο ακέραιο και από εκεί και πέρα έχει να κάνει ο καθένας μας με την Attica για την πληρωμή των δόσεων και όχι με το ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έχει λογική τι στιγμή μάλιστα που είναι κλειστές και οι τράπεζες....Δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα τη λογική αυτής της ανακοίνωσης. Τα λεφτά τους δεν θα τα πάρουν ποιο το πρόβλημα?

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Έχεις καμία νεότερη πληροφόρηση για το αν ισχύει η πλήρωμα με κάρτα της αττικα παρά την ανακοίνωση που έδωσε το ΤΣΜΕΔΕ; Θα ρωτήσω και εγώ τη Δευτέρα αλλά με έχει φάει η αγωνία. Έκατσα και έβγαλα την κάρτα για αυτό το σκοπό και τώρα που λένε δεν μπορώ να πληρώσω;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Παιδιά την ανακοίνωση στο tsmede.gr ότι δεν θα μπορούμε να εξοφλήσουμε με πιστωτική μέχρι 15/2 την έβγαλε η Λέκκα που είναι η διευθύντρια εισφορών. Ο Γαμβρίλης που είναι ο πρόεδροε του ΤΣΜΕΔΕ στη συνεδρίαση της Διοικούσας Επιτροπής την Δευτέρα 11/1 μου είπε ότι θα μπορούμε να πληρώσουμε κανονικά με πιστωτική μέχρι 15/2. Μάλιστα του ζήτησα ότι θα πρέπει τα ειδοποιητήρια για το 2ο εξάμηνο του 2015, που θα τα τυπώνουμε μετά τις 16/1 να αναγράφουν σαν προθεσμία εξόφλησης την 15/2, γιατί ο υπάλληλος της τράπεζας που θα πάμε να πληρώσουμε θα βλέπει την ημερομηνία που γράφει το ειδοποιητήριο. Σε αυτό είπε ότι δεν ξέρει αν μπορεί να αλλάξει η ημερομηνία που αναγράφεται στα ειδοποιητήρια, αλλά είπε ότι προφανώς στην Αττικής θα τα πληρώνουμε κανονικά με την πιστωτική μέχρι 15/2. Η Λέκκα που έβγαλε την ανακοίνωση στο tsmede.gr δεν ήταν μέσα στη συνεδρίαση της Διοικούσας Επιτροπής, τουλάχιστον τη στιγμή που συζητούσαμε το συγκεκριμένο θέμα.

 

Σε κάθε περίπτωση εδώ είμαστε. Θα ξαναπάμε στο ΤΣΜΕΔΕ και θα απαιτήσουμε να μπορούμε να πληρώσουμε το 2ο του 2015 μέχρι 15/2 ή μέχρι την επόμενη παράαταση με οποιονδήποτε τρόπο μπορούσαμε και μέχρι χθές. Καλό θα ήταν όποιος του λένε βλακείες στο ΤΣΜΕΔΕ να τους αρχίζει λίγο τα "γαλλικά" γιατί έχουν ξεφύγει.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη ξέρεις αν και για το 2016 θα ισχύσουν τα ειδοπιητήρια με χαμηλότερη κατηγορία? Γιατί η πρώτη κατηγορία χωρίς την ειδ. προσαύξηση πλέον είναι περίπου 1570ευρώ το εξάμηνο και είναι μια κάποια βοήθεια απο το 2300 περίπου... 

 

υ.γ. εννοείται οτι η ερώτηση έγινε χωρίς ακόμα να πληρωθεί το Β΄ του 2015 :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.