Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υγρασία;;


karasls

Recommended Posts

Σας παραθέτω την εικόνα της οροφής σε υπνοδωμάτιο του σπιτιού μου. Στο μέσον της εικόνας πιθανόν να βλέπετε μια φαιοκίτρινη σκιά που ξεκινά απο την πλάκα και συνεχίζει σαν ροή και στο δοκάρι απο κάτω..

Το παραξενο είναι οτι ειναι δυόροφη οικοδομή ιδιοκτησίας μου αυτό το δωμάτιο είναι στο ισόγειο. Απο πάνω είναι πάλι υπνοδωμάτιο και σε καμιά περιπτωση δεν περνά σωλήνας με νερό και γενικά αποκλείεται οποιαδήποτε διαρροή νερού. Το θεμα ειναι απο που προέρχεται αυτή η υγρασία;;

Επίσης μου κάνει εντύπωση γιατί δεν φαίνεται να είναι μουχλα που να προκλήθηκε απο κακό αερισμό του δωματίου γιατί σε αυτή τη περίπτωση δεν θα αναπτυσσόταν σαν να υπάρχει κάθετη ροή όπως εδώ.

Καμιά γνώμη;;;

post-6601-0-82015000-1450637670_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από τα κουτιά διακλάδωσης μοιάζει να είμαι αρκετά παλιό το κτίριο.

Μήπως τα πρώτα χρώματα που είχε βάφει είναι βάσης ελαίου (που το πιθανότερο θα είναι) και δεν έχουν πότε αφαιρεθεί; Αυτά τα χρώματα με τα χρόνια κιτρινίζουν

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εσείς ή κάποιος κάπνιζε στο υποδωμάτιο?

Μήπως συνορευει με κάποιο μπαλκόνι? 

Μήπως το βάψατε πρόσφατα και κάνατε χρήση ασταριού?

Μήπως o πάνω όροφος έχει ξύλινο δάπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η οικοδομή ειναι καινούργια - πενταετίας - και το δωμάτιο ειναι βαμένο απο τότε. Είμαστε όλοι άκαπνοι και ουδείς κάπνισε μέσα σε αυτό. Το πάνω σπίτι σοβατίστηκε την Άνοιξη που μας πέρασε και πριν ένα μήνα έπεσε και η προετοιμασία και όπου να ναι θα περαστούν και τα πλακάκια και το δωμάτιο αυτό δεν συνορεύει με μπαλκόνι απο τη πλευρά αυτή και ουτε ποτέ πηραν κλίση τα νερά της βροχής μέσα στο σπίτι, παρόλο που δεν εχει ακομη κουφωματα.

Αρχίζω να πιστεύω οτι τελικά η υγρασία αυτή πρέπει να ειναι απο τους υδρατμούς εσωτερικά και υγροποιούνται. Δεν υπαρχει αλλη εξήγηση, δεν ξέρω τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η οικοδομή ειναι καινούργια - πενταετίας - και το δωμάτιο ειναι βαμένο απο τότε. Είμαστε όλοι άκαπνοι και ουδείς κάπνισε μέσα σε αυτό. Το πάνω σπίτι σοβατίστηκε την Άνοιξη που μας πέρασε και πριν ένα μήνα έπεσε και η προετοιμασία και όπου να ναι θα περαστούν και τα πλακάκια και το δωμάτιο αυτό δεν συνορεύει με μπαλκόνι απο τη πλευρά αυτή και ουτε ποτέ πηραν κλίση τα νερά της βροχής μέσα στο σπίτι, παρόλο που δεν εχει ακομη κουφωματα.

Αρχίζω να πιστεύω οτι τελικά η υγρασία αυτή πρέπει να ειναι απο τους υδρατμούς εσωτερικά και υγροποιούνται. Δεν υπαρχει αλλη εξήγηση, δεν ξέρω τι να πω.

 

τι εννοείς όταν γράφεις

 

"και η προετοιμασία και όπου να ναι θα περαστούν και τα πλακάκια και το δωμάτιο αυτό δεν συνορεύει με μπαλκόνι απο τη πλευρά αυτή και ουτε ποτέ πηραν κλίση τα νερά της βροχής μέσα στο σπίτι, παρόλο που δεν εχει ακομη κουφωματα."

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι καταλαβαίνω

 

απο πάνω το σπίτι είναι ανοικτό χωρίς κουφώματα. Ρίξατε κάποιο γέμισμα για να βάλετε πλακάκια πριν απο κάποιον χρόνο Χ. Από κάτω ανοίξατε την θέρμανση και παρουσιάστηκε το πρόβλημα.... το πάω καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς στο σπίτι κάτω κατοικούμε εδώ και πεντε χρόνια. Πριν δυο μηνες στρωσαμε μονωτικό στο δαπεδο του πανω ορόφου και περάσαμε ενδοδαπεδια μετά ρίξαμε την προετοιμασία τσιμέντο κλπ για να βαλουμε τα πλακακια. Το στρώσιμο της ενδοδαπέδιας έγινε το καλοκαίρι και πριν δυο μηνες ρίξαμε την προετοιμασία με τσιμένο κλπ για να περασουμε τα πλακακια τωρα μαζι με τα κουφωματα.

Για να σας προλαβω μη παει ο νου σας σε διαρροη της ενδοδαπεδιας για δυο λογους, η πιεση του νερου ειναι μια χαρα σταθερη στις 4ατμ. εδω και μηνες και δευτερον στο συγκεκριμενο σημειο δεν στρωσαμε ενδοδαπεδια γιατι ειναι να μπει ντουλαπα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.