Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υγρασία;;


karasls

Recommended Posts

Μηπως λογω της ντουλαπας δεν μπηκαν φυλλα πολυστερινης εκει, και επεσε κατευθειαν το θερμομπετο? (κακως βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βάλε άλλη μία φωτογραφία με καλύτερη ευκρίνεια. Είναι πολύ φωτεινή και κάπως θολή. 

 

Υπάρχει και αλλοίωση του σοβά εκεί ή μόνο κιτρινίλα ? Τρίβεται ο σοβάς ? Είναι κρύα η επιφάνεια εκεί ? Πάντως μου φαίνεται ότι τώρα που είναι χειμώνας και κλείνετε τα παράθυρα, βάλατε και όλα αυτά τα υλικά εκεί πέρα επομένως η υγρασία δεν μπορεί να φύγει και στο σημείο εκεί που δεν έχει μονωτικό όπως είπες και είναι κρύο γίνεται μάλλον υγροποίηση και δημιουργείται μούχλα. 

 

Γιατί δεν βάλατε και εκεί μονωτικό, ενδοδαπέδια κτλ. ? Τι θα γινόταν αν έμπαινε η ντουλάπα απο πάνω...?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς στο σπίτι κάτω κατοικούμε εδώ και πεντε χρόνια. Πριν δυο μηνες στρωσαμε μονωτικό στο δαπεδο του πανω ορόφου και περάσαμε ενδοδαπεδια μετά ρίξαμε την προετοιμασία τσιμέντο κλπ για να βαλουμε τα πλακακια. Το στρώσιμο της ενδοδαπέδιας έγινε το καλοκαίρι και πριν δυο μηνες ρίξαμε την προετοιμασία με τσιμένο κλπ για να περασουμε τα πλακακια τωρα μαζι με τα κουφωματα.

Για να σας προλαβω μη παει ο νου σας σε διαρροη της ενδοδαπεδιας για δυο λογους, η πιεση του νερου ειναι μια χαρα σταθερη στις 4ατμ. εδω και μηνες και δευτερον στο συγκεκριμενο σημειο δεν στρωσαμε ενδοδαπεδια γιατι ειναι να μπει ντουλαπα.

 

Τα πράγματα είναι απλά. Ονομάζεται διαφορά πίεσης υδρατμών. Το γέμισμα δεν έχει στεγνώσει και με την έναρξη της θέρμανσης κινείται προς τον κάτω όροφο. Για να μιλήσουμε για υγροποίηση θα πρέπει τα υλικά να τα λάβουμε "στεγνά". Υλικά όμως όπως τα γεμίσματα και το σκυρόδεμα δεν στεγνώνουν όποτε θέλουμε και δεν στεγνώνουν πάντα.

 

Η κιτρινίλα είναι απο κάποιο συστατικό που βρέθηκε σε κατάσταση διαλυτότητας.  Με λίγα λόγια για να μην το ταλαιπωρούμε. Δεν πήγατε σε μηχανικό και αν πήγατε δεν ήξερε. Το αρνητικό είναι οτι θα σας το βγάλει σύντομα και σε άλλα σημεία οπότε πετάξατε τα χρήματα του βαψίματος και πιθανότατα του σοβατζή. Το επόμενο αρνητικό είναι οτι δεν μπορείτε σήμερα να κάνετε τίποτα παρά μόνο το σταυρό σας αν είστε χριστιανός. Διαφορετικά το Κοράνι ή δεν ξέρω τι άλλο. 

 

Το επόμενο χειρότερο που θα διαπιστώσετε το καλοκαίρι είναι οτι όταν βάλετε τα πλακάκια αυτά θα κουφώσουν πολύ σύντομα. Γενικά περί το Μάιο το γέμισμα θα γίνει μπακλαβάς. Γενικά μπλέξατε άσχημα. Συγνώμη για τα Χριστουγεννιάτικα νέα. Sorry mate που λένε και στην Ανάφη. Το πλακάκια θα αρχίσουν να σηκώνονται τον επόμενο χειμώνα που θα βάλετε μπροστά την ενδοδαπέδια.

 

Για τους συναδέλφους. Η υγροποίηση κατα Glaser είναι "ηλίθια" για τους παρακάτω λόγους

 

α) θεωρεί οτι τα υλικά είναι στεγνά. Δεν βλέπει οτι τα υλικά δεν στεγνωνουν αυτόματα αλλα μερικά απαιτούν χρόνια και αν στεγνώσουν ποτέ,

β) δεν βλέπει δυναμική αλλαγή των φυσικών παραμέτρων με την υγρασία και την θερμοκρασία

γ) δεν βλέπει μηχανισμούς συσσώρευση υγρασίας

 

αρα γα τσιμέντα, γεμίσματα, μακρυά απο Glaser.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα έχω πάρει γενικά να απαντάω στο ίδιο πρόβλημα με διαφορετικέ εκδοχές.

 

Υποχρεωτικά

Calcium Sulphate Screeds

και αυτό τηρώντας τους χρόνους

 

http://www.euromortar.com/fileadmin/user_upload/pdf/IWM_No2_CAF_drying_12_2011.pdf

 

υπάρχουν και στην Ελλάδα αλλα να τα ψάξετε να τα βρείτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κύριε καθηγητή. Σας γράφω πρωι πρωι γιατί μάλλον δεν κοιμηθηκα και καθόλου με αυτά που διάβασα. Χωρις να είμαι ειδικός θα ήθελα να σας πω αλλά δυο σημεία που ίσως να παιζουν ρολο. Για την ενδοδαπεδια στρωσαμε 5αρι fibran στο δάπεδο μετα βαλαμε φύλλα αλουμινίου μετα βαλαμε δομικο πλέγμα και πανω σε αυτό δεσαμε τους σωλήνες της ενδοδαπεδιας. Το παράξενο παλι είναι το σημείο που έγινε ο λεκές. Είναι ακριβως στην άκρη του τοίχου εκεί οπου έχουμε ενα φελιζολ διαστολής 10εκ διογκομενη πολυστερίνη. Αν πάω και βγάλω αυτό το κομματι απο το άσπρο φελιζολ λογικά δεν θα είναι και αυτό κιτρινισμενο απο κάτω απο τα υγρά του θερμομπετον;

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσω πρώτα απο το κλασσικό γέμισμα με ή χωρίς γαλακτώματα

 

Ο χρόνος ωρίμανσης για να δεχτούν κάτι από επάνω τους, σε συνθήκες περιβάλλοντος χωρίς διαβροχή

 

8-12 ημέρες για κάθε 1mm ως πάχους 40mm και 3-4 ημέρες για κάθε 0,5mm έξτρα. 

 

οταν λοιπόν μιλάμε για 60mm έχουμε και λέμε 320-480 ημέρες για τα 40mm + 120-160 για τα επόμενα 20mm. Σύνολο 440-640 ημέρες.

 

Οι κατασκευαστές όταν αναφέρονται σε χρόνους ωρίμανσης γράφουν για συνθηκες εργαστηρίου (50% +20 βαθμοί σταθερό) και προφανώς μετά από ελάχιστο 21-30 ημερών λένε να το ελέγξεις. 

 

Χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες για πάχη, υλικά (όταν λες θερμομπετον και φύλλα αλουμινίου στην ουσία δεν μου λες τίποτα). Θεωρώντας οτι ακολούθησες τις οδηγίες της REHAU για το γέμισμα αυτό που βλέπω είναι οτι έχεις συνθηκες συσσώρευσης υγρασίας

 

Απο τον επάνω στο κάτω όροφο αν βάλεις τα κουφώματα και δεν λειτουργείς την πάνω ορόφου θέρμανση

 

εσωτερικά μεταξύ >68% υγρασία και 18 βαθμούς θερμοκρασία μέχρι 21 βαθμούς θερμοκρασία

 

Απο τον κάτω στον πάνω όροφο αν βάλεις τα κουφώματα και λειτουργείς και την πάνω θέρμανση με τα ίδια setpoints με την κάτω

 

θα πρέπει η υγρασία του πάνω ορόφου να είναι >80% οπότε λογικά δεν έχεις πρόβλημα.

 

Αν δεν βάλεις τα κουφώματα και δεν βάλεις μπροστά την ενδοδαπέδια τότε είπαμε θα περιμένεις πολλές ημέρες.

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις (χωρίς να ξέρω λεπτομέρειες) είναι να εφαρμόσεις τεχνητή ωρίμανση

 

Θα βάλεις που λες τα κουφώματα, να βάλεις μπροστά την ενδοδαπέδια του πάνω ορόφου με τις ίδιες θερμοκρασίες με του κάτω ορόφου και θα τοποθετήσεις έναν αφυγραντήρα ενω ταυτόχρονα θα βάλεις και ένα εξαεριστήρα τύπου μπάνιου. Αυτα θα λειτουργούν ταυτόχρονα.

 

Για να μην σε βάλω σε έξοδα να αγοράσεις μετρητή υγρασίας. Θα πάρεις καλή μονωτική ταινία (ασημένια) και ένα κομμάτι 30Χ30 απο μεμβράνη για τα τρόφιμα. Θα την κολλήσεις επάνω στο γέμισμα και θα την παρατηρείς κάθε μέρα. Οταν η μεμβράνη εμφανίσει σταγόνες νερού περιμένεις και βάζεις και δευτερη μεμβράνη, και τρίτη κλπ. Προφανώς θα πληρώσεις τζάμπα θέρμανση, θα περιμένεις αρκετό καιρό αλλά "δεν ήξερες δεν ρώταγες".

 

Πάντως οι κατασκευαστές στο γράφουν

 

https://www.rehau.com/download/969392/anybinary-pby8sahvhgfddykfxsoahq--.pdf

 

δεν σου λένε μέγιστος χρόνος αλλα ελάχιστος!!!! Σου λένε όμως για Anhydride (flow) Screeds

 

επειδή στην Ελλάδα ζούμε το 1950 που τα χαρμάνια τα έβαζε ο μάστορας που κατέβηκε απο το βουνό (παράλληλο σύμπαν με τον άλλο κόσμο υπάρχει το EN 13892-1)

 

lafarge Ultra Series Dry

mapei TopCem Pronto

Marmoline TH FLOOR

 

Για να καταλάβεις το παιχνίδι

 

το εξειδικευμένο lafarge Gyvlon απαιτεί 11 εβδομάδες ελάχιστο χρόνο

 

http://www.ryflow.co.uk/pdf_ppt/Complete%20Information%20Pack%20%28incl%20Post%20Installation%20Guidelines%29.pdf

 

και σου δίνει συγκεκριμένες προδιαγραφές. 

 

Θα μου πεις για το κόστος κλπ? Είναι σαν υλικό κατά 50% ακριβότερο αλλά,

 

ούτε κιτρινίλες στους τοίχους, ούτε περίμενε 1,5 χρόνια και τα πλακάκια δεν θα σηκωθούν.

 

Να μου πεις γιατί τα μαστόρια δεν τα ξέρουν? Διότι δεν τους ενδιαφέρει να μάθουν ή να σου πούνε την αλήθεια διοτι δεν θα έχουν δουλειά.

 

Να μου πεις πόσοι άνθρωποι έχουν το ίδιο με εσένα πρόβλημα ? ΟΛΟΙ απλά μερικοί δεν το ξέρουν ακόμα.

 

Θα μου πεις γιατί δεν έχουμε προδιαγραφές σε αυτή την χώρα και ο κόσμος ταλαιπωρείται και πληρώνει τα σπασμένα? Έχουμε το EN 13892 αλλά σιγά μην το ξέρουμε και σίγουρα δεν το τηρούμε. 

 

Θα μου πεις γιατί τα μαστόρια δεν έχουν ένα υγρασιόμετρο τον 100Ε για να μετράνε πριν βάλουν πλακάκια, μάρμαρα, ξύλινα δάπεδα? Διότι α) ο τσοπάνης δεν ξέρει απο μηχανήματα, β) και να ξέρει δεν είναι βλάκας να το κάνει και να σου πει περίμενε να στεγνώσει διότι και εσύ θα του πεις περίμενε να πληρωθείς και γ) διότι αν πάνε σε υλικά για τον σκοπό αυτό θα μειωθεί το ποσοστό κέρδους του εργολάβου και θα κόψει τιμολόγιο, ΦΠΑ, εφορία.

 

Με λίγα λόγια ο καταναλωτής βρίσκετε σε μια δεινή θέση διότι τρώει στο κεφάλι του την νοοτροπία του τσοπάνη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τι ωραία τα γράφουν στην τελευταία σελίδα.

 

http://www.ryflow.co.uk/pdf_ppt/Complete%20Information%20Pack%20%28incl%20Post%20Installation%20Guidelines%29.pdf

 

Προδιαγραφές στα γεμίσματα έχουν εκτος των λογικών χωρών μέχρι την Ζάμπια. Ασε τα Αμερικανάκια

 

Εμείς με την λεγόμενη ατμομηχανή της οικονομίας...............αχ Παναγία μου.

 

Προσπάθησε με την μεμβράνη, βάλε και καμία φώτο για να μαθαίνουμε..................και do not worry λύσεις υπάρχουν. Θα στις γράψω εδω για να γίνει και λίγο απο μάθημα για τους επόμενους.

guide_for_concrete_floor_and_slab_construction.pdf

Sand_cement_floor_screeds_and_concrete_toppings_for_floors.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ροδόπουλε, τι παραλήρημα είναι αυτό?

 

Σας γράφω πρωι πρωι γιατί μάλλον δεν κοιμηθηκα και καθόλου με αυτά που διάβασα.

 

Θέλεις να τον ξενυχτήσεις τζάμπα και δεύτερο βράδυ?

 

Για να καταλάβεις το παιχνίδι

το εξειδικευμένο lafarge Gyvlon απαιτεί 11 εβδομάδες ελάχιστο χρόνο

http://www.ryflow.co...Guidelines).pdf

 

Ό,τι να ναι...

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Ροδόπουλε, τι παραλήρημα είναι αυτό?

 

 

Θέλεις να τον ξενυχτήσεις τζάμπα και δεύτερο βράδυ?

 

 

Ό,τι να ναι...

 

Τι να κάνω Μίλτο όταν το ίδιο θέμα εμφανίζεται 15 φορές τον μήνα και δεν βγάζει μυαλό ο κόσμος? και ΕΤΕΠ να φτιάξουμε είμαι σίγουρος οτι κανένας δεν θα την διαβάσει. 

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Ροδόπουλε με κάθε καλή διάθεση σας γράφω...αλλά με αυτά που γράφετε :

 

1) Δεν προσφέρετε τίποτα στο θέμα αλλά το κάνετε πάρα πολύ πολύπλοκο με απίστευτη ορολογία που δεν καταλαβαίνει κανείς πλην χημικών

2) Τρομάζετε τον κόσμο

3) Το μόνο που καταφέρνετε είναι να αυτοδιαφημίζεστε

 

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει πολύ πιο απλός τρόπος να γράψετε τα όσα γράφετε....για μία κιτρινίλα σε έναν τοίχο.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.