Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Aprilia

Recommended Posts

On 20/8/2019 at 8:34 ΠΜ, tetris said:

Δεν ξέρω αν θα προλάβεις να κάνεις απόσβεση, δεδομένου ότι η "ανάπτυξη" μάλλον θα αργήσει.

Το μεταχειρισμένο, ενδέχεται σε 4 χρόνια να έχει χάσει την αξία του. Αν δουλεύεις αποκλειστικά σε συγκεκριμένη περιοχή, ίσως θα σε συνέφερε να "ρίξεις" κάμποσες στάσεις, τις οποίες θα εξαρτήσεις, και να δουλεύεις με αυτές

Είχα κάποιο συνάδελφο που μου έκανε αυτή του δουλειά μου έδινε συντεταγμένες και πήγαινα εγώ με το stonex sts μετά.

Αλλά τώρα λόγω φόρτου εργασίας και ο ίδιος δεν προλαβαίνει αλλά και σε εμρνα έχουν μαζευτεί.

Στο κατάστημα που είχα αγοράσει το 

γεωδαιτικό σταθμό μου πρότεινε της South .

Κοστολογιο 2800-3000€ για μεταχειρισμένο.

Σαφώς και το έχω υπολογίσει θα μου κάνει απόσβεση  αλλά δεν γνωρίζω μοντέλα / δυνατότητες .

Πλέον μου έτυχαν και εκτός της περιοχής δουλειές και ήθελα να είμαι ανεξάρτητος ως ένα σημειο

 

 

Επικοινώνησα και αύριο πηγαίνω να παραλάβω το stonex s9 iii με καλύπτει για τη δουλειά μου και θα επισκευάσω και το γεωδαιτικό σταθμό της Stonex.

Τιμή 2500€+ Φ.Π.Α

Edited by thanasis1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 18/7/2019 at 12:06 ΜΜ, ntanos said:

Έχω την υποψία ότι κάποιες φορές αυτό οφείλεται σε αργή απόκριση του controller, ότι δηλαδή αναφέρει εκείνη την στιγμή "fixed" ενώ στην πραγματικότητα δεν υπάρχει πλέον καλή λύση.

Πολύ συνηθισμένο σενάριο. Να κοιτάτε το Dif Age, ή όπως αλλιώς το λέει το συγκεκριμένο controller, που είναι ο χρόνος που πέρασε από το τη στιγμή που έλαβε τελευταίες διορθώσεις από το base. Αν έχει ξεφύγει από τα 5 sec το fix είναι συνήθως αναξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω gps διπλόσυχνο και οποιαδήποτε γνώμη  για τα χαρακτηριστικά, τις προδιαγραφές,  τι πρέπει  να προσέξω θα μου είναι χρήσιμη. Αν και έχω γεωδαιτικό σταθμό  Gps  όμως δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ώστε να έχω  μία άποψη.  Τα σημεία  ή τις συντεταγμένες των στάσεων μου τα έδινε άλλος συνάδελφος. 

 

 

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πήρα το Αύγουστο του 2019 το Stonex s9 v3 

Είμαι ευχαριστημενος και μπορώ να πώ είναι εύχρηστο με το χειριστήριο που έχει android ( με βοήθησε στήν εκμάθηση ο γιόςμου - σπουδάζει πληροφορική).

Το μηχάνημα έχει βγάλει τα χρήματα της αγοράς .

Μια ερώτηση πρίν πάρω και τόν αντιπρόσωπο . Κάτω απο σπίτια συνήθως γράφει οτι κλειδώνουν 9-10 δορυφόρους και έχω απόκλιση ελάχιστη, αναλόγως και τις συνθήκες. .

Η υποδοχή UHF σε τι θα βοηθήσει εάν πάρω τη κατάλληλη κεραία.

Έχει υποδοχή και για GPRS , αλλά την τηλεφώνου τήν έχω στο χειριστήριο πεδίου 

Edited by thanasis1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, thanasis1 said:

Πήρα το Αύγουστο του 2019 το Stonex s9 v3 

Είμαι ευχαριστημενος και μπορώ να πώ είναι εύχρηστο με το χειριστήριο που έχει android ( με βοήθησε στήν εκμάθηση ο γιόςμου - σπουδάζει πληροφορική).

Το μηχάνημα έχει βγάλει τα χρήματα της αγοράς .

Μια ερώτηση πρίν πάρω και τόν αντιπρόσωπο . Κάτω απο σπίτια συνήθως γράφει οτι κλειδώνουν 9-10 δορυφόρους και έχω απόκλιση ελάχιστη, αναλόγως και τις συνθήκες. .

Η υποδοχή UHF σε τι θα βοηθήσει εάν πάρω τη κατάλληλη κεραία.

Έχει υποδοχή και για GPRS , αλλά την τηλεφώνου τήν έχω στο χειριστήριο πεδίου 

Δεν έχω εμπειρία με τη συγκεκριμένη συσκευή αλλά η κεραία πρέπει να είναι για πομποδέκτη που ήδη έχει και θα επικοινωνούσε με άλλη συσκευή (πιθανόν με το ρόλο της βάσης αναφοράς) σε σχετικά μικρή απόσταση (το πολύ μερικά χιλιόμετρα). 

Link to comment
Share on other sites

Η θύρα uhf είναι για την περίπτωση που το χρησιμοποιείς με το uhf modem που έχει ενσωματωμένο ή με χρήση εξωτερικού uhf modem που έχει πολύ μεγαλύτερη εμβέλεια σε συνδυασμό με εξωτερική κεραία.Δεν αλλάζει κάτι στην ακρίβεια, στον τρόπο σύνδεσης αλλάζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χτυπώ σημειο με fixed λυση σε rtk method και μ εμφανίζει warning ότι το HSDV εξεχει της τιμής 0.03. Η τυπική αποκλιση δλδ είναι μεγαλύτερη από 3εκ. Το PDOP ειναι εντός ορίων του και εγώ ρωτώ.. Είναι αποδεκτή η λύση ή πρέπει να περιμένω να πέσει κ αυτή η τιμή? 

Επίσης, όταν βλέπω στο raw data ότι το age είναι μεγαλύτερο από 1 πρέπει να μν λάβω υπόψιν μ την μέτρηση? 

Την τιμή του age δεν μ την βγάζει την στιγμή της μετρησης.. 

 

Έχω satlab sl 800.. Όποιος γνωρίζει ας μ απαντήσει.. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, getsakna said:

Χτυπώ σημειο με fixed λυση σε rtk method και μ εμφανίζει warning ότι το HSDV εξεχει της τιμής 0.03. Η τυπική αποκλιση δλδ είναι μεγαλύτερη από 3εκ. Το PDOP ειναι εντός ορίων του και εγώ ρωτώ.. Είναι αποδεκτή η λύση ή πρέπει να περιμένω να πέσει κ αυτή η τιμή? 

Επίσης, όταν βλέπω στο raw data ότι το age είναι μεγαλύτερο από 1 πρέπει να μν λάβω υπόψιν μ την μέτρηση? 

Την τιμή του age δεν μ την βγάζει την στιγμή της μετρησης.. 

 

Έχω satlab sl 800.. Όποιος γνωρίζει ας μ απαντήσει.. Ευχαριστω

Τις μεγιστες τιμές τις ορίζεις εσύ για το warning.

Το age είναι τα δευτερόλεπτα που λαμβάνει διορθώσεις. Αν δουλεύεις base rover, θα δεις πως οταν δεν έχουν καλή επικοινωνία οι 2 δεκτες, τοτε το age αυξάνει.

Σε γενικές γραμμές όταν το age παίζει 1-2-3, είναι καλά. 

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, papathvas said:

Τις μεγιστες τιμές τις ορίζεις εσύ για το warning.

Το age είναι τα δευτερόλεπτα που λαμβάνει διορθώσεις. Αν δουλεύεις base rover, θα δεις πως οταν δεν έχουν καλή επικοινωνία οι 2 δεκτες, τοτε το age αυξάνει.

Σε γενικές γραμμές όταν το age παίζει 1-2-3, είναι καλά. 

Δεν δουλεύω Base rover αλλα με σταθμό αναφοράς..το HSDV ή το PDOP πρέπει να λαμβάνω υπόψιν ώστε να έχω ορθά αποτελέσματα? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.