Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Aprilia

Recommended Posts

Δηλαδή, προτείνεις όταν στήσω TS και εισάγω σημείο στάσης και προσανατολισμού  με μεγάλη απόσταση μεταξύ τους (χωρίς να έχω χτυπήσει πριν  με gps), να θεωρήσω ότι είναι σε αυτόνομο σύστημα και μετά στο γραφείο να κάνω move και rotate έτσι ώστε ολες οι μετρήσεις να πάρουν τις σωστές συν/νες, τις οποίες θα έχω από τις 2 στάσεις του gps?

Πολλούς συναδέλφους που γνωρίζω κάνουν αυτό που ανέφερα..πρώτα gps και μετά TS...και χτυπούν εξαρτημένα κάθε σημείο..έχοντας τον έλεγχο επι τόπου των σημείων...

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστή η παρατήρηση του συναδέρφου για μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ στάσης και προσανατολισμού.

Επίσης πάντα είναι καλό να ξαναμετριούνται οι στάσεις με το GPS  έπειτα από λίγη ώρα, ας πούμε στο τέλος της αποτύπωσης. Σχεδόν πάντα παρατηρούνται αποκλίσεις μεταξύ των δύο μετρήσεων.

Ωστόσο αποκλίσεις των 1-2 ή και 3 εκατοστών είναι απόλυτα αναμενόμενες όταν διπλομετρούνται με το total station και έχουν να κάνουν (εκτός από την κατακορύφωση) και με την ακρίβεια του GPS σε κάθε καρφί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές σας και να θα ήθελα να ρωτησω κάτι ακόμη.. 

Οπως είπε ο yian, εάν ξαναμετρησω τις στάσεις στο τέλος της αποτύπωσης, και βρω αποκλίσεις μεγάλες ή μικρες τότε στην απόδοση που θα κανω πρέπει να θεωρήσω σωστή την μέση τιμή τους?

Εσείς πως δουλεύετε? Εξαρτημένα εξαρχής ή αυθαίρετο σύστημα και μετά δέσιμο με τις γνωστές συν/νέες των στάσεων? 

Όσο αφορά την ακρίβεια των 5+3ppm έχει κάποιος γνώση στο πως αποδίδονται σε εκατοστά? 

Λυση: επισυναπτόμενη εικόνα 

Screenshot_20200515_234334.jpg

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, getsakna said:

Εσείς πως δουλεύετε? Εξαρτημένα εξαρχής ή αυθαίρετο σύστημα και μετά δέσιμο με τις γνωστές συν/νέες των στάσεων? 

Καλησπέρα.

Όταν μετρας με συνδυασμό rtk & total station, θεωρητικά το απολύτως σωστό επιστημονικά είναι να δουλέψεις σε αυθαίρετο σύστημα με το ts και μετά να το προσαρμόσεις βάσει τριών τουλάχιστον κοινών σημείων (όχι απαραίτητα στάσεων) στα ίδια σημεία στο Εγσα (που πήρες με rtk) με μέθοδο ελαχίστων τετραγώνων. 

 

Αλλά επειδή αυτή η μέθοδος απαιτεί αυξημένο υπόβαθρο μαθηματικών (προϋποθέτει υπολογισμό eigenvalues πινάκων), ο καθένας ας κάνει ο,τι θελει και του διευκολύνει την εργασία. Αυτό που κερδίζει κάποιος με αυτή τη μέθοδο είναι η απόλυτη ελαχιστοποίηση του σφάλματος (πιο κάτω δεν πάει) διότι είναι η μοναδική επιστημονικά τεκμηριωμένη λύση. Σε συνήθεις αποτυπώσεις δεν έχει καν νόημα.

 

 

Edited by [email protected]
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Για μενα το σωστό workflow είναι:

1. Επιλεγω που θα μπούν οι στάσεις και τις μετράω με RTK GPS. Καλύτερα θα ήταν με static αλλά ποιος το πληρώνεται...

2. Μέτρηση σε Αυθαίρετο σύστημα με TS, προσοχή να έχει ληφθεί υπόψιν ο συντελεστής κλίμακας ώστε να είναι ίδιος με το ΕΓΣΑ στο σημείο που μετράμε.

3. Ξανα μέτρηση τις στάσεις με GPS στο τέλος της δουλειάς.

4. Επίλυση στο γραφείο των δεδομένων TS.

5. Μέσος όρος των μετρήσεων GPS.

6. Raportαρισμα των δυο (TS και GPS).

7. Προσαρμογή των στάσεων του TS στα αντίστοιχα GPS. Έλεγχος αν κουμπώνουν καλά. Μέχρι 2-3cm είναι αποδεκτό.

8. Ολοκλήρωση του τοπογραφικού.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Έναν εναλλακτικό τρόπο που ακολουθώ τις περισσότερες φορές είναι ο παρακάτω:

  1. Τοποθέτηση στάσεων με καλή ορατότητα για GPS περιμετρικά της περιοχής αποτύπωσης. Συνήθως 4-5 στάσεις.
  2. Μέτρημα με RTΚ και σε average των 2 λεπτών για κάθε στάση. Αν έχεις και μανταλάκι ακόμη καλύτερα.
  3. Στήνεις total σε μια στάση, και μηδενίζεις σε μια δεύτερη, (με μεγάλη απόσταση μεταξύ τους αν είναι δυνατόν)
  4. Βάζεις συντελεστή  Κ στο TS, αποτυπώνεις την στάση μου μηδένισες με διαφορετικό όνομα και ξεκινάς να μετράς.
  5. "περνάς" την όδευσή σου από όλες τις στάσης μου μέτρησες με το GPS.
  6. Ραπορτάρεις ξεχωριστά τα σημεία από το GPS και από το TS.
  7. Πετάς το μπλοκ με τα σημεία του TS στην αποτύπωση του GPS και βλέπεις στις στάσεις αν είσαι μέσα στους 2-3cm.
  8. Σε περίπτωση που κλωτσάνε, όπως είναι το μπλοκ του TS κάνουμε την απαραίτητη "μετατόπιση" και "στροφή". Scale δεν το προτιμώ συνήθως, καθώς οι μετρήσεις του TS έχουν την απαραίτητη εσωτερική ακρίβεια.

ο παραπάνω τρόπος περιγράφεται σαν  "Εξάρτηση από 1 σημείο και προσανατολισμό και έλεγχο στη συνέχεια στο γραφείο" 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, giorgosv said:

Για μενα το σωστό workflow είναι:

1. Επιλεγω που θα μπούν οι στάσεις και τις μετράω με RTK GPS. Καλύτερα θα ήταν με static αλλά ποιος το πληρώνεται...

2. Μέτρηση σε Αυθαίρετο σύστημα με TS, προσοχή να έχει ληφθεί υπόψιν ο συντελεστής κλίμακας ώστε να είναι ίδιος με το ΕΓΣΑ στο σημείο που μετράμε.

3. Ξανα μέτρηση τις στάσεις με GPS στο τέλος της δουλειάς.

4. Επίλυση στο γραφείο των δεδομένων TS.

5. Μέσος όρος των μετρήσεων GPS.

6. Raportαρισμα των δυο (TS και GPS).

7. Προσαρμογή των στάσεων του TS στα αντίστοιχα GPS. Έλεγχος αν κουμπώνουν καλά. Μέχρι 2-3cm είναι αποδεκτό.

8. Ολοκλήρωση του τοπογραφικού.

Στο 2 στήνεις σε 1 στάση και προσανατολιζεσαι σε 1 αλλη απλά με αυθαίρετες συν/νέες? Ή μηδενίζει στην δεύτερη όπως λέει ο papathvas? 

Ο συντελεστής κλίμακας εγσα πόσο μπορεί να αλλάζει τα δεδομένα για αποτύπωση ενός οικοπέδου εντός?

Δεν θεωρώ ότι παίζει σημαντικό ρόλο σε τέτοιου είδους αποτυπώσεις..

Αφού η τιμή του συνήθως είναι 0,998.. Λάθος κάνω? 

Link to comment
Share on other sites

Ο συντελεστης κλιμακας μπορεί να είναι και .9996 το οποίο σε μια απόσταση 100μ είναι 4cm. Δεν είναι και λίγο.

Εγώ συνήθως βάζω την πρωτη μου στάση 100,100,100  και προσανατολίζω περίπου στο βορρά σε ένα σημείο π.χ. Τ1 και του δίνω συν/νες 100,200.

Έχει να κάνει όμως ο τρόπος που κάνω την επίλυση, εσύ αν δουλεύεις με συν/νες κατευθείαν απο το όργανο δεν μπορείς να το κάνεις αυτό. Θέλει μετεπεξεργασία και επίλυση.

Οι περισσότεροι το κάνουν όπως είπες δίνοντας τις στάσεις με GPS και βάζοντας τις στο TS. Έτσι όμως μπορει να πέσεις σε σφάλματα και να μην το ξέρεις καν...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, getsakna said:

Ο συντελεστής κλίμακας εγσα πόσο μπορεί να αλλάζει τα δεδομένα για αποτύπωση ενός οικοπέδου εντός?

Δεν θεωρώ ότι παίζει σημαντικό ρόλο σε τέτοιου είδους αποτυπώσεις..

Αφού η τιμή του συνήθως είναι 0,998.. Λάθος κάνω? 

Αγαπητέ φίλε, κατά τη γνώμη μου η απόκλιση των 3-4cm "τουλάχιστον", όπως ανέφερες προηγουμένως, είναι σημαντική, δεδομένου ότι το παρατηρείς συχνά, ακόμα και σε στάσεις σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους. Για μένα πιθανώς να παίζει κάτι από τα παρακαάτω:

1. Από ότι κατάλαβα δεν είσαι εξοικειωμένος με την έννοια της γραμμικης παραμόρφωσης. Η τιμή της, όπως προανέφεραν οι συνάδελφοι, μπορεί να είναι σημαντική σε διάφορες περιοχές του ελλαδικού χώρου. Στην Αθήνα είναι 0,9996. Αυτό σημαίνει ότι θεωρητικά, μία πραγματική οριζόντια απόσταση των 100 μέτρων, με το Total Station θα μετρηθεί 100,00 μέτρα (με τη ρύθμιση του scale factor στο "1") ενώ με το GPS θα μετρηθεί ίση με 99,96 μέτρα. Χάνεις δηλαδή 4 πόντους στα 100 μέτρα. Αν είσαι στη Ρόδο, ο συντελεστής αυτός είναι 1,0016 που σημαίνει ότι στα 100 μέτρα χάνεις 16 πόντους δηλαδή περίπου 4 πόντους για μόνο 25 μέτρα μήκος, είναι πλέον πολύ μεγάλο το σφάλμα.  Αυτό που εγώ κάνω είναι μέτρηση με scale factor=1 στο όργανο και μετά στο γραφείο scale το block της αποτύπωσης (αφού έχω ραπορτάρει τα υψόμετρα ως μηδενικά) με την τίμή του συντελεστή στη συγκεκριμένη περιοχή. Το συγκεκριμένο θέμα είναι σημαντικό και πρέπει να το μελετήσεις, όχι τόσο για την ακρίβεια των σημείων λεπτομερειών σου όσο για την ακρίβεια των δικτύων που ιδρύεις. Από αυτό και μόνο λοιπόν ίσως χάνεις ήδη αυτούς τους 3-4 πόντους που περιγράφεις σε κάθε πλευρά όδευσης.

2. Το δεύτερο θέμα που θα πρέπει να ερευνήσεις είναι η τιμή "prism constant" που έχεις περασμένο στο όργανο. Αυτή συνήθως είναι της μορφής +-30mm ή 0mm, ανάλογα με την θέση που έχεις βιδωμένο το πρίσμα σου στο κατάφωτο. Αυτή η ιστορία έχει προέλθει ιστορικά από τα 2 πρίσματα που χρησιμοποιούν στα εργοτάξια: το κανονικό και το "mini prism". Συνήθως, για να μετρήσει κάποιος στο κανονικό πρίσμα βάζει τιμή 30mm ενώ για το μικρό βάζει 15mm, ανάλογα με τις οδηγίες του οργάνου. Για την αποφυγή λοιπόν αυτού του χάους, όλα τα κατάφωτα (μεγάλα και μικρά) έχουν την δυνατότητα να βιδώνονται ανάποδα (με εξέχον το πρίσμα έκκεντρα του κονταριού) ώστε να εισάγεται στο όργανο τιμή σταθεράς 0mm και αυτή να μπορεί να μένει σταθερή ανεξαρτήτως πρίσματος που χρησιμοποιείται. Γίνομαι κουραστικός, αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν, πχ, έχεις σταθερά πρίσματος στο όργανο 30mm αλλά έχεις βιδωμένο το πρίσμα ανάποδα, (έκκεντρα), κάθε μέτρηση που παίρνεις είναι συστηματικά μικρότερη κατά 3cm. Μπορεί να ισχύει και ακριβώς το ανάποδο. Τσέκαρέ το φίλε και ότι άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε. Η όλη φάση με το total θέλει λίγο διάβασμα.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ntanos said:

Αγαπητέ φίλε, κατά τη γνώμη μου η απόκλιση των 3-4cm "τουλάχιστον", όπως ανέφερες προηγουμένως, είναι σημαντική, δεδομένου ότι το παρατηρείς συχνά, ακόμα και σε στάσεις σε κοντινή απόσταση μεταξύ τους. Για μένα πιθανώς να παίζει κάτι από τα παρακαάτω:

1. Από ότι κατάλαβα δεν είσαι εξοικειωμένος με την έννοια της γραμμικης παραμόρφωσης. Η τιμή της, όπως προανέφεραν οι συνάδελφοι, μπορεί να είναι σημαντική σε διάφορες περιοχές του ελλαδικού χώρου. Στην Αθήνα είναι 0,9996. Αυτό σημαίνει ότι θεωρητικά, μία πραγματική οριζόντια απόσταση των 100 μέτρων, με το Total Station θα μετρηθεί 100,00 μέτρα (με τη ρύθμιση του scale factor στο "1") ενώ με το GPS θα μετρηθεί ίση με 99,96 μέτρα. Χάνεις δηλαδή 4 πόντους στα 100 μέτρα. Αν είσαι στη Ρόδο, ο συντελεστής αυτός είναι 1,0016 που σημαίνει ότι στα 100 μέτρα χάνεις 16 πόντους δηλαδή περίπου 4 πόντους για μόνο 25 μέτρα μήκος, είναι πλέον πολύ μεγάλο το σφάλμα.  Αυτό που εγώ κάνω είναι μέτρηση με scale factor=1 στο όργανο και μετά στο γραφείο scale το block της αποτύπωσης (αφού έχω ραπορτάρει τα υψόμετρα ως μηδενικά) με την τίμή του συντελεστή στη συγκεκριμένη περιοχή. Το συγκεκριμένο θέμα είναι σημαντικό και πρέπει να το μελετήσεις, όχι τόσο για την ακρίβεια των σημείων λεπτομερειών σου όσο για την ακρίβεια των δικτύων που ιδρύεις. Από αυτό και μόνο λοιπόν ίσως χάνεις ήδη αυτούς τους 3-4 πόντους που περιγράφεις σε κάθε πλευρά όδευσης.

2. Το δεύτερο θέμα που θα πρέπει να ερευνήσεις είναι η τιμή "prism constant" που έχεις περασμένο στο όργανο. Αυτή συνήθως είναι της μορφής +-30mm ή 0mm, ανάλογα με την θέση που έχεις βιδωμένο το πρίσμα σου στο κατάφωτο. Αυτή η ιστορία έχει προέλθει ιστορικά από τα 2 πρίσματα που χρησιμοποιούν στα εργοτάξια: το κανονικό και το "mini prism". Συνήθως, για να μετρήσει κάποιος στο κανονικό πρίσμα βάζει τιμή 30mm ενώ για το μικρό βάζει 15mm, ανάλογα με τις οδηγίες του οργάνου. Για την αποφυγή λοιπόν αυτού του χάους, όλα τα κατάφωτα (μεγάλα και μικρά) έχουν την δυνατότητα να βιδώνονται ανάποδα (με εξέχον το πρίσμα έκκεντρα του κονταριού) ώστε να εισάγεται στο όργανο τιμή σταθεράς 0mm και αυτή να μπορεί να μένει σταθερή ανεξαρτήτως πρίσματος που χρησιμοποιείται. Γίνομαι κουραστικός, αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν, πχ, έχεις σταθερά πρίσματος στο όργανο 30mm αλλά έχεις βιδωμένο το πρίσμα ανάποδα, (έκκεντρα), κάθε μέτρηση που παίρνεις είναι συστηματικά μικρότερη κατά 3cm. Μπορεί να ισχύει και ακριβώς το ανάποδο. Τσέκαρέ το φίλε και ότι άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε. Η όλη φάση με το total θέλει λίγο διάβασμα.

Ευχαριστω για την ανάλυση σου φίλε και προς απάντηση σου θα έλεγα τα εξής.. 

Τα όσα αναφέρεις στο 1 ίσως έχεις δίκιο αλλά σε οικόπεδα μήκους 16μ αναφερόμουν ότι ίσως να μν παίζει ρόλο.. Όχι σε 100μ που αναφέρεις και το καταλαβαίνω απόλυτα.. Παρ όλα αυτά θα δοκιμάσω και τον συντελεστή k και στις περιπτώσεις αυτές.. 

Στο 2 που σωστά αναφέρεις την σταθερά πρισματος, σε ενημερώνω ότι δεν είμαι άσχετος επί του θέματος, έχω 2 πρίσματα μεγάλο κ μικρό και γνωρίζω τις σταθερές και τα ανάποδα πρίσματα κλπ... Παρεμπιπτόντως, και στο μικρό 30mm ειναι η σταθερά του δικού μου κ όχι 15mm (βλ. Εικόνα) 

Ευχαριστω πάντως για τον χρόνο σου κ τις συμβουλές σου.. 

Θα δοκιμάσω και θα επανέλθω με νεότερα.. 

 

 

Screenshot_20200517_104311.jpg

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.