Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Aprilia

Recommended Posts

Για το μέγεθος του πρίσματος αυτού μου κάνει εντύπωση που είναι 30mm η σταθερά αλλά αν το λέει το manual ποιος είμαι εγώ να το αμφισβητήσω 😂

Το ότι στα 25μ δεν χάνεις κάτι σπουδαίο λόγω του συντελεστή κ σηκώνει μεγάλη κουβέντα, ακόμα και αν μιλάμε για τιμή κ κοντά στο 1. Και θα εξηγήσω τι εννοώ.

Το πρόβλημα με το να μην κάνεις το αντίστοιχο scale, προκύπτει στην εξάρτηση στο ΕΓΣΑ87 και κατά την προσπάθεια κάποιου να προσαρμόσει το block της επίγειας αποτύπωσής του στις στάσεις που έχουν μετρηθεί με GPS. Η προσαρμογή τότε θα είναι δύσκολη, καθώς κανένα μήκος πλευράς δεν θα συμφωνεί ιδιαίτερα με το δίκτυο στάσεων GPS με αποτέλεσμα τον λανθασμένο ορισμό θέσης της αποτύπωσης και κυρίως την πιθανώς λανθασμένη στροφή. Χάνεις δηλαδή την ικανότητα να εκτιμήσεις ποιες στάσεις πρέπει ίσως να αγνοηθούν ή να προτιμηθούν.  Στην περίπτωση αυτή λοιπόν, σε μία τέτοια "κακή" εξάρτηση, σημεία λεπτομερειών που απέχουν μεγάλη απόσταση από τις ακραίες στάσεις της όδευσης μπορεί σε τιμές ΕΓΣΑ87 να έχουν σφάλμα πολύ μεγάλο, ακόμα και μισό μέτρο. 

Ναι μεν δηλαδή δεν χάνεις τόσο σε εσωτερική πιστότητα (μετρούμενα μήκη κλπ) αλλά χάνεις στην εξάρτηση.

Το παραπάνω αντιμετωπίζεται με όσο το δυνατόν καλύτερη κατανομή των στάσεων GPS στο δίκτυο, ειδικά στα "άκρα" της περιοχής αποτύπωσης.

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι,

Ειλικρινά τώρα, προσπαθείτε να μάθετε γεωδαισία/τοπογραφία σε ένα μηχανικό πολεοδομίας,

η απάντησή του είναι δεν είμαι άσχετος,

ενώ βάση των ερωτημάτων του είναι (κακό δεν είναι), και μάλιστα χωρίς δικαίωμα υπογραφής

και μας διαβάζουν ιδιώτες,

απλώς για επιβεβαίωση για το αν διαβάζω καλά ή να τσεκάρω τα μάτια μου...

ps Προσωπικά μια χαρά πληρώνονται οι static μετρήσεις από ιδιώτες που σέβονται την ιδιοκτησία τους. Από τυχαίους καταπατητές προφανώς και όχι μιας και επικρατεί η λογική τι είχαμε τι χάσαμε...,

Φιλικά πάντα..

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2020 at 12:44 ΜΜ, zulumpo said:

Συνάδελφοι,

Ειλικρινά τώρα, προσπαθείτε να μάθετε γεωδαισία/τοπογραφία σε ένα μηχανικό πολεοδομίας,

η απάντησή του είναι δεν είμαι άσχετος,

ενώ βάση των ερωτημάτων του είναι (κακό δεν είναι), και μάλιστα χωρίς δικαίωμα υπογραφής

και μας διαβάζουν ιδιώτες,

απλώς για επιβεβαίωση για το αν διαβάζω καλά ή να τσεκάρω τα μάτια μου...

ps Προσωπικά μια χαρά πληρώνονται οι static μετρήσεις από ιδιώτες που σέβονται την ιδιοκτησία τους. Από τυχαίους καταπατητές προφανώς και όχι μιας και επικρατεί η λογική τι είχαμε τι χάσαμε...,

Φιλικά πάντα..

Μαζεψου μεγάλε.. Ξεφεύγεις αλλά σε δικαιολογώ λόγω καραντίνας.. 

Έκανες post για να πεις αυτήν την @αλακια?? Τραβα για κάνα μπάνιο στην μπανιέρα σου μέγα τοπογραφε.

Χαίρομαι που υπάρχουν συνάδελφοι που βοηθάνε και ας μην είμαστε ειδήμονες όπως εσύ.. Έτσι τουλάχιστον αυτοπερνιεσαι! 

Το να αποκαλείς έναν μηχανικό άσχετο δείχνει το επίπεδο σου.. Απορώ που ο συντονιστής δεν παρενέβη να σε διαγράψει για αντισυναδελφικοτητα.. Περιμένω όμως.. 

Ευχαριστω όλους όσους απαντάνε με επιχειρήματα κ βάσει της εμπειρίας τους..

Δειχνουν ακομπλεξαριστοι κ επιδεικνύουν αλληλέγγυο πνεύμα.. Κομπλεξικοί σαν εσένα, καλύτερα να μπούνε σε καμία τρύπα να κρυφτούν.. 

Υγ: μπες σε κάνα forum που να σ αρμόζει γτ εδώ φαίνεσαι @λακας!

Υγ2: παλιότερα έκανες post σε θέμα με ρωγμές πλάκας και οπλισμο κλπ.. Έχεις εσύ τέτοιες γνώσεις ρε μεγάλε? Ποιος είσαι εσύ που θα μιλήσεις για ρωγμες!

Edited by Gousgounis
Κρύφτηκαν βωμολοχίες και εριστικό περιεχόμενο
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ είμαι άσχετος με τα στατικά, χωροταξία, και το οτιδήποτε εκτός του αντικειμένου μου. (κακό είναι?)

Τιμή στους συναδέλφους που απαντούν στα ερωτήματα σου.

Ομως δεν μπορώ να μην τονίσω ότι ενώ απαντούν λεπτομερώς, εσύ απαντάς ότι δεν είμαι άσχετος...

Εάν σε έθιξε η ειλικρίνια μου, ζητώ συγνώμη. Όμως, όταν η επιβίωση μου, στηρίζεται στην ύπαρξη υγιούς ανταγωνισμού,

Δεν θα κάθομαι σαν @λακας όπως έθεσες...

όσο για το θέμα των ρωγμών, το ανέλαβε πολιτικός μηχανικός... όπως και έπρεπε. (υπάρχει διαφορά από το να ρωτάει κάποιος κάτι ενημερωτικά)

Edited by zulumpo
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, zulumpo said:

Προσωπικά εγώ είμαι άσχετος με τα στατικά, χωροταξία, και το οτιδήποτε εκτός του αντικειμένου μου. (κακό είναι?)

Τιμή στους συναδέλφους που απαντούν στα ερωτήματα σου.

Ομως δεν μπορώ να μην τονίσω ότι ενώ απαντούν λεπτομερώς, εσύ απαντάς ότι δεν είμαι άσχετος...

Εάν σε έθιξε η ειλικρίνια μου, ζητώ συγνώμη. Όμως, όταν η επιβίωση μου, στηρίζεται στην ύπαρξη υγιούς ανταγωνισμού,

Δεν θα κάθομαι σαν @λακας όπως έθεσες...

Συνεχίζεις και δεν το σώζεις.. Περιμένω τον συντονιστή να μας πει την γνώμη του.. Εκτός εάν θέλει το site να κλειδώνει κάθε topic αναλόγως των εδ.. Εσύ πάντως θα ήσουν υπέρμαχος αυτού. 

Λες τιμή στους συναδέλφους π απαντούν αλλά ουσιαστικά τους χλευαζεις π κάθονται κ ασχολούνται.. Ωραίο επίπεδο.. 

Όσο για συγνωμες κ ειλικρινειες, Τραβα σε κάνα reality μπας κ στα εκτιμήσει κάνεις.. 

Για τον υγιή ανταγωνισμό σου π θίγεται από τύπους σαν εμένα, μόνο γέλια.. Απορώ αν είσαι Ελ. Επαγγ. ή βοηθάς τον μπαμπάκα στο γραφείο.. 

Τέλος, το άσχετος το είπα για την σταθερά πρισματος.. Μην απομονώνεις εκφράσεις για δημιουργία εντυπώσεων.. 

Υγ: σταματώ την διένεξη στην οποία προκλήθηκα κ αισθάνθηκα ότι πρέπει να απαντήσω κ ζητώ συγνώμη από τους υγιείς συναδέλφους π αμέσως απάντησαν εμπεριστατωμενα στα ερωτήματα.. Δεν ασχολούμαι άλλο γτ βγήκαμε εκτός topic

 

 

 

 

Edited by getsakna
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Για να λήξει το θέμα για άλλη μια φορά με τα χιλιοστά και τα 2 εκατοστά και το ποιος είναι ο τρισμεγιστος επιστήμονας του ηλιακού συστήματος που δεν επιτρέπεται να τον ανταγωνίζονται οι κοινοί θνητοί, παρατίθεται η επίλυση αυτού του τόσο μεγάλου προβλήματος της ανθρωπότητας που θα γειώσει οποιαδήποτε άλλη εμπειροτεχνικη προσπάθεια ανάδειξης του μεγαλύτερου πέους (όλους μας μας έχουν προλάβει άλλοι):

https://igl.ethz.ch/projects/ARAP/svd_rot.pdf

 

Υπάρχει επισης ο κώδικας σε python και σε Matlab για όποιον ενδιαφέρεται.

 

Να πω επίσης ότι το να προσπαθεί να αναπτυχθεί ένας προβληματισμός για best fit και ταυτόχρονα η κουβέντα να γεμίζει noise με άλλου είδους αποκλίσεις όπως ο συντελεστής κλίμακας δείχνει πόσο ωραίος είναι ο κλάδος μας. Από το επαγγελματικό level που ρωτούσαμε στα χωριά ποια είναι η περιοχή με το όνομα πχ "χεζολιθαρο"(παρεπιπτόντως το χεζολιθαρο στην πραγματικότητα είναι το Κολωνάκι) για να εντοπίσουμε ένα αγροτεμάχιο στο πουθενά χωρίς περιφράξεις, περάσαμε στην αμφισβήτηση χιλιοστών στο Εγσα (και την αντίστοιχη μετακίνηση τεκτονικών πλακών που αυξάνει το σφάλμα)... Κατά τη γνώμη μου και χωρίς να θέλω να υποτιμήσω απόψεις περί τάξεως μεγέθους σφάλματος, αυτές δεν είναι κουβέντες μεταξύ μηχανικών, είναι κουβέντες μεταξύ μικροβιολογων. Και θα πρέπει να αναπτύσσονται στο φόρουμ μικροβιολογων. Για παράδειγμα όταν αποτυπώνουμε κτίρια με no prism παίρνουμε και ως παραδοχή ότι ισχύει η απόλυτη κατακορυφοτητα, ενώ δεν παίζει πουθενά αυτο. Ε, προτείνω τότε να αφαιρείτε και τα 50μm της εξωτερικής βαφής για μείωση του σφαλματος...Εν τέλει τα παραδοτέα που φτιάχνουμε εμείς οι μηχανικοί θα χρησιμοποιηθούν για κατασκευές και επενδύσεις από κοινούς θνητούς και όχι από μικροσκοπικά ανθρωπάκια που το έσκασαν από την περιπέτεια του Γκιούλιβερ.

Edited by [email protected]
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, [email protected] said:

Να πω επίσης ότι το να προσπαθεί να αναπτυχθεί ένας προβληματισμός για best fit και ταυτόχρονα η κουβέντα να γεμίζει noise με άλλου είδους αποκλίσεις όπως ο συντελεστής κλίμακας δείχνει πόσο ωραίος είναι ο κλάδος μας. Από το επαγγελματικό level που ρωτούσαμε στα χωριά ποια είναι η περιοχή με το όνομα πχ "χεζολιθαρο"(παρεπιπτόντως το χεζολιθαρο στην πραγματικότητα είναι το Κολωνάκι) για να εντοπίσουμε ένα αγροτεμάχιο στο πουθενά χωρίς περιφράξεις, περάσαμε στην αμφισβήτηση χιλιοστών στο Εγσα (και την αντίστοιχη μετακίνηση τεκτονικών πλακών που αυξάνει το σφάλμα)... Κατά τη γνώμη μου και χωρίς να θέλω να υποτιμήσω απόψεις περί τάξεως μεγέθους σφάλματος, αυτές δεν είναι κουβέντες μεταξύ μηχανικών, είναι κουβέντες μεταξύ μικροβιολογων. Και θα πρέπει να αναπτύσσονται στο φόρουμ μικροβιολογων. Για παράδειγμα όταν αποτυπώνουμε κτίρια με no prism παίρνουμε και ως παραδοχή ότι ισχύει η απόλυτη κατακορυφοτητα, ενώ δεν παίζει πουθενά αυτο. Ε, προτείνω τότε να αφαιρείτε και τα 50μm της εξωτερικής βαφής για μείωση του σφαλματος...Εν τέλει τα παραδοτέα που φτιάχνουμε εμείς οι μηχανικοί θα χρησιμοποιηθούν για κατασκευές και επενδύσεις από κοινούς θνητούς και όχι από μικροσκοπικά ανθρωπάκια που το έσκασαν από την περιπέτεια του Γκιούλιβερ.

Ακόμα παίζουν τέτοιες αναζητήσεις, Σκατογένης! χαχα. Εκεί είναι που δεν έχει νόημα η μέτρηση με απόλυτη ακρίβεια, αν δεν προηγηθεί ο εντοπισμός του ακινήτου.

Μα η μέγιστη ακριβεια που θα μπορούσε να πετύχει κάποιος αν θεωρητικά δεν υπήρχαν άλλα σφάλματα θα ήταν λίγο πάνω από την ονομαστική κάποιου σταθμού. (πράγμα δύσκολο έως αδύνατο). Λογική έχει να αφαιρείται το επίχρισμα (όχι τα 50μm), αλλιώς τσάμπα ξοδευόμαστε  για αγορά ακριβών μηχανημάτων.

Φυσικά και θα χρησιμοποιηθούν από κοινούς θνητούς. Και αυτός ο κοινός θνητός λογικά θα απαιτεί το χαρτί που θα του δωθεί να είναι η ταυτότητα του ακινήτου του. Τώρα αν έναν ιδιώτη δεν τον νοιάζει αν το μηχάνημα μου χάνει στον κατακόρυφο άξονα, (κάτι που μπορεί να διαπιστωθεί εύκολα, αλλά και να απαληφθεί με μια έξτρα μέτρηση), αν δεν τον νοιάζει τον ιδιώτη ότι χρησιμοποίησα vrs και έχασα σε θέση 30 φορές της ονομαστικής μιας και δεν κάνω έλεγχο,  αν δεν τον νοιάζει τον ιδιώτη ότι δεν χρησιμοποίησα συντελεστή κλίμακας , αναγωγή υψομέτρου κτλ, και "φάω" του διπλανού κάνα μέτρο και τον στείλω σε δικαστκό αγώνα. Τότε ειλικρινά πάω πάσω.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, zulumpo said:

αν δεν τον νοιάζει τον ιδιώτη ότι δεν χρησιμοποίησα συντελεστή κλίμακας , αναγωγή υψομέτρου κτλ, και "φάω" του διπλανού κάνα μέτρο και τον στείλω σε δικαστκό αγώνα. Τότε ειλικρινά πάω πάσω.

Από τα 2 εκατοστά στο 1 μέτρο απόκλιση μεσολαβούν 98 εκατοστα αποκλισης. Και αυτά ειναι αρκετά για να καλύψουν με μεγάλο συντελεστη ασφαλειας την έλλειψη του γνωστικου επιπεδου ακόμη και κακων συναδελφων. Επομένως αυτό το επιχείρημα δεν τεκμηριώνει την διαφωνία στο παρον θρεντ κατά τη γνώμη μου.

Το point του σουρεαλ με την αναζήτηση οικοπέδων στο πουθενά είναι ότι το Εγσα δόθηκε ως εργαλείο εντοπισμού για να μην επαναληφθούν οι 7 αποτυχημένες δεκαετίες τοπογραφικών χωρίς εντοπισμό. Δεν δόθηκε ως σημείο έριδος για συζητήσεις αποκλίσεων που οφείλονται στο συντελεστή κλίμακας. Αυτό θέλω να πω 

 

Εν πάσει περιπτώσει, αν σε αφορά το θέμα του best fit μετρήσεων rtk & total, διάβασε τη δημοσίευση που παρέθεσα. Αν όχι, το κάνεις εμπειρικά όπως σε βολεύει.

 

Καλή συνέχεια

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψυχραιμία. Έγινε ερώτηση από συνάδελφο για ποιο λόγο οι μετρήσεις του χάνουν μερικά εκατοστά. Είναι προφανές ότι αυτά που συζητάμε συνήθως αφορούν όντως εκατοστά. Επιμένω ότι κάποιες φορές υπάρχει περίπτωση μεγαλύτερων σφαλμάτων λόγω αυτού, ειδικά αν κάποιος μη - εξοικειωμένος με την έννοια του "κ" αναλάβει δυσκολότερες εργασίες όπως χάραξη αγκυρίων για μεταλλικές κατασκευές, να ιδρύσει κάποιο δίκτυο κλπ. Αλλά ΟΚ πείτε ότι αυτό δεν θα γίνει ποτέ.

Αφού ενδιαφέρθηκε ο άνθρωπος για αυτά τα λίγα εκατοστά, μια χαρά τεχνική συζήτηση μπορεί να γίνει. Zavi φίλε σε καταλαβαίνω πάντα τι εννοείς, απλά στη περίπτωση αυτή, αν θεωρήσουμε το συγκεκριμένο θέμα ευτελούς σημασίας, ας θεωρήσουμε ευτελούς σημασίας και όλο το φάσμα του μηχανικού και να τελειώνει η υπόθεση, να ζήσουμε όλοι απλά! 🤣

Τις καλησπέρες μου σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

@ntanos

Καλησπέρα Συνάδελφε (με σίγμα κεφαλαίο).

Ο συνάδελφος ρώτησε για ποιο λόγο μπορεί να χάνει λίγα εκατοστά, γιατί οι συνάδελφοι πωλητές σε rtk συσκευές πουλάνε φανφάρες για ακρίβεια χιλιοστών όταν στην πραγματικότητα οι συσκευές τους με τα ιδιωτικά δίκτυα στην καλύτερη να πιάσουν ακρίβεια 2-3 εκατοστων με fixed λύσεις. Και όλοι ισχυρίζονται ότι το δίκτυο τους είναι το καλύτερο και ότι οι ανταγωνιστές τους είναι τσαρλατάνοι. Υπάρχουν αρκετές αιτίες σφαλμάτων μετρήσεων, δεν έχει νόημα να το αναπτύξουμε εδώ.

Παρόλα αυτά ακόμα κ έτσι προσωπικά θεωρώ αυτή την εξελιγμένη αγορά πολύ πιο μπροστά σε σχέση με πριν από μόλις 10 χρόνια, όταν το Εγσα το ήξερε μόνο το ανύπαρκτο Κτηματολόγιο και το Δασαρχείο και όλοι οι υπόλοιποι με σωας τας φρένας δούλευαν σε hatt ή ΤΜ3. Ακόμη και μεγάλα γραφεία τοπογράφων εν έτει 2005 έπαιρναν Εγσα με ψαράδικο gps γιατί το ζεύγος (δεν υπήρχαν δίκτυα τότε) κοστιζε όσο ένα Porsche Cayenne

Όπως κ ναχει το πράγμα πάντως, όλη αυτή η αναβάθμιση των συναδέλφων της χώρας με rtk εξοπλισμό είναι τεράστια πρόοδος για τη χώρα και την ποιότητα των τοπογραφικών που παραδίδονται. Συγχρόνως, έχουν καθοριστεί και προδιαγραφές για κάθε κατηγορία τοπογραφικου προκειμένου να αποφεύγονται τέτοιες παπαροκουβεντες σαν αυτή που κάνουμε ήδη (που είναι και εντελώς εκτός θέματος και το απόλυτο noise):

Σε τοπογραφικά συμβολαίου η απόκλιση για τα εντός σχεδίου είναι 5%, για τα εκτός είναι 10%

Σε τοπογραφικά αδειών η απόκλιση είναι αυτή που θα δεχτεί ένας δυσκοιλιος ελεγκτής δόμησης.

Σε μελέτες οδοποιίας η απόκλιση μπορεί να είναι της τάξης δεκάδων εκατοστών

Σε μεταλλικές κατασκευές η απόκλιση de facto είναι χιλιοστών, αλλά αν παραδώσεις σχέδιο περιμένοντας ένας μη τοπογράφος να καταλαβαίνει ότι πρέπει να διαιρέσει όλες τις αναγραφόμενες διαστάσεις με 0.9996 για να βρει την πραγματική, τότε μάλλον είσαι σχιζοφρενής και επικίνδυνος για τον κλάδο. Εξάλλου όταν αποτυγχάνουν οι τοπογράφοι στις αποτυπώσεις η λύση είναι η γνωστή, τα μεταλλικά σφάζονται επί τόπου στο έργο για να χωρέσουν στη διάσταση που δεν κατάφερε ένας Μηχανικός που ασχολείται με αποκλίσεις να αναγράψει με απλά νούμερα. Και όταν έχει φτάσει κάποιος σε επίπεδο σφάλματος 2 εκατοστών, είναι προτιμότερο να διαβάσει καμιά νομοθεσία γης να ξεστραβωθει (που έχει γεμισει από μαλακια ο τόπος), παρά να προσπαθεί να ρίξει το σφάλμα στο 1 εκατοστό.

Τέλος πάντων εγώ μια άποψη ισορροπίας εκφέρω, δεν κρίνω εγώ την κάθε μέθοδο που ακολουθεί ο καθένας, ελεύθερη αγορά έχουμε και ο καθένας κρίνεται από αυτή ανάλογα την ποιότητα της εργασίας του. Μερικές φορές γράφω και μαλακίες. Δεν είμαι ο Μέγας Γεωμέτρης, εγω μόλις στην καραντίνα κατάφερα να μάθω ότι υπάρχει το σημείο Euler στο τριγωνο. Ο καθένας αξιολογεί ανάλογα με το δείκτη νοημοσύνης του.

Edited by [email protected]
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.