Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Aprilia

Recommended Posts

Αν παρεις μονο rover δε θα εχεις ακριβεια. Η παρε καποιο αξιολογο κ ακριβο gps (rover + base) αν ασχολεισαι σοβαρα με το αντικειμενο η πες εναν τοπογραφο με καλο εξοπλισμο να σου τα κανει με ακριβεια. Ειναι κοροιδια ο καθενας με ενα gps χειρος να βγαζει τοπογραφικα. Θα μας γελανε και οι δασολογοι....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συνάδελφε GASVOUTS

όπως γράφει ο συνάδελφος agior έχουμε εκτενείς συζητήσεις στο φόρουμ, κάνε ένα κόπο και διάβασε

απο την στιγμή που θέλεις να αποφύγεις να ψάχνεις και να ανεβαίνεις σε τριγωνομετρικά

ίσως η λύση του ενός δέκτη-rover με επικοινωνία με σταθμούς Hepos ή των μόνιμων σταθμών των εταιρειών-αντιπροσώπων είναι η λύση τουλάχιστον για αρχή

οι δύο αντιπρόσωποι που ανφέρεις στο μήνυμά σου είναι απο τους παλαιότερους δεν σε έχουν μπερδέψει αυτοί απλά είναι ένα καινούργιο αντικείμενο για σένα με το οποίο μελετώντας θα εξοικειωθείς σιγά-σιγά

ρώτησε και άλλους αντιπροσώπους πρίν αποφασίσεις αν το κρίνεις σκόπιμο

ζήτησε μιά επίδειξη

ζήτησε απο κάποιο συνάδελφο που διαθέτει αντίστοιχο εξοπλισμό και αφιέρωσε μιά-δύο μέρες παρακολουθώντας την δουλειά πεδίου και γραφείου

τέλος το κόστος εξοπλισμού κα υπηρεσιών έχει μεγάλη σημασία

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Όσο για σένα φιλαράκι zografos_k θα μπορούσες να απαντάς καλύτερα αφού δεν ξέρεις ο καθένας (που λες και εσύ) τι ανάγκες έχει και τι δουλείες κάνει. Όποιος είναι μάγκας κάνει και τοπογραφικά και φωτοβολταïκά και οικοδομές και γέφυρες, άμα γουστάρει. Στο κάτω –κάτω αν έχεις μυαλό μηχανικού όλα τα καταφέρνεις!!!! Ο σωστός φίλος ΘΕΟΧΑΡΗΣ (που είναι και Τοπογράφος) απάντησε σαν συνάδελφος προς συνάδελφο και τον ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έπεσε στα χέρια μου μια προσφορά του GPS JAVAD TRIUMPH 7500 χωρίς ΦΠΑ.

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν είναι αξιόπιστα και εύχρηστα;Πάντως γενικός έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν τα έχω δει στο πεδίο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.... ο ινδός JAVAD (sorry αλλά μου διαφεύγει το όνομά του), ήταν πάντα από τους πρωτοπόρους στα συστήματα GPS. Και στη Trimble που εξαγόρασε την τότε εταιρεία του, τα εξέλιξε και στις άλλες εταιρείες που δημιούργησε στη συνέχεια, πάντα καλά "μηχανάκια" έφτιαχνε.

Η απόφαση .... δική σου.

Link to comment
Share on other sites

@ FOTIOU : Τι περιλαμβάνει η τιμη ; Ειναι μόνο VRS ; Εχει GLONASS ;

Μάλλον προκειται για ενα δέκτη . Δώσε μας μία αναλυτικότερη περιγραφή.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι είναι Ιρακινός.Ναι για αυτό και άρχισα να κοιτάζω τα συγκεκριμένα gps , γιατί διάβασα την πορεία του ιδιοκτήτη.Εκτός απο την Trimple έχει αναπτύξει και την astech solution την magellan .Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις είτε μόνο ως rover με Hepos πχ. είτε με 2 δέκτες base και rover , και ναι έχει και glonass.Πάντως δεν το έχω δουλέψει να δω τι ρουτίνες έχει για οδοποιίες εκσκαφές επειδή υποστηρίζω και εργοτάξια, και πιστεύω ότι με δύο δέκτες λειτουργείς ορθότερα και με ασφάλεια,ας στείλει κάποιος που έχει δουλέψει .Πολύ καλά είναι και τα trimple και leica αλλά θεωρώ υπερβολική την τιμή τους για τοπογραφικά , ειδικά αυτούς τους καιρούς και με τη εξέλιξη της τεχνολογίας. Μερικά χαρακτηριστικά βρήκα εδώ http://www.geosense.gr/site/xPage.asp?sid=815&LangId=5&ShowMenu=True.

Επίσης υπάρχει και παρουσίαση απο τον ίδιο javad στο youtube.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατι μου δώσανε προσφορά 7300+ΦΠΑ ενω τους ζήτησα μονο τον δέκτη και το survCE (χωρις καταγραφικό και παρελκομενα δηλαδη) ;

Παντως είναι φοβερά εξοργιστικός ο τρόπος που μας συμπεριφέρονται οι εταιρίες που τα πουλάνε,όχι ολοι για να μην παρεξηγηθω, αλλά προσπαθώ μερες τωρα να πάρω προσφορές από διάφορους αντιπρόσωπους για εναν δέκτη rover χωρίς παρελκόμενα και καταγραφικό (μιλάμε για κόστος >1000€) και είτε δεν μου στέλνουν καθόλου την προσφορα είτε μου την στέλνουν 200€ φτηνότερη από το "πλήρες" σύστημα.Δηλαδή πρέπει καθε φορά που αλλάζουμε εξοπλισμό να αγοράζουμε ξανα και ξανα τα παρελκόμενα και τα καταγραφικά - τα οποία φυσικά αν στα πουλήσουν αυτοί μιλάμε για "καμπανιά" κανονική στην τσέπη σου - και οταν τους πεις οτι εχω τα απαξιώνουν λες κ κανουν 50€.

Αίσχος,μονο αυτό εχω να πω.

 

Υ.Γ. το Javad φαίνεται πολυ αξιόλογο παντως διότι τα έχει όλα χωρις περιορισμούς.Λιγο πιο ελαφρύ να ήταν αλλα και παλι καλα σε σχεση με τα πρωτα gps που ηταν κοντα 4kg!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.