Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

R8 από τους καλύτερους στην αγορά. Όντως πολύ αξιόπιστο εργαλείο. Και φυσικά από τα ακριβότερα αν όχι το ακριβότερο της αγοράς!

 

Το 800 της Ashtech δε ξέρω από τιμή τι λέει, όμως από το 500 που ξέρω πρέπει να είναι πολύ αξιόπιστο. Έχει επίσης και ένα πλεονέκτημα έναντι ΟΛΩΝ των υπολοίπων

της αγοράς. Είναι το μόνο που κάνει fix με 3GPS και 2 GLONASS δορυφόρους. Σημαντικό αυτό βεβαίως βεβαίως.

Όμως αν είναι να παίξεις με HEPOS αυτό το πλεονέκτημα ΔΕΝ υφίσταται.

 

Ρίξε μια ματιά και στα υπόλοιπα της αγοράς όπως τα Leica και τα JAVAD.

 

Επίσης αν το βαλάντιό σου δεν είναι και για πολλά πολλά αλλά πρέπει να γίνει η αγορά ενός συστήματος GPS, ρίξε και μια ματιά στα Spectra που είναι σε low budget κι αρκετά αξιόπιστα (όμιλος trimble).

 

Πάνω και πρίν απ' όλα ότι και να σου πούμε εμείς.... ρώτα και άλλους συναδέλφους. Σε όποια περίπτωση κοίτα να δεις από κοντά τα μοντέλα να ζητήσεις να παίξεις λίγο μαζί τους να δεις την ευχρηστία τους και φυσικά τη τιμή τους!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε polytelik νομίζω το R8 κάνει κοντά στα 10Κ

Σε Leica μπορείς να ξεκινήσεις με 7,5K αλλά νομίζω το GS08 δεν παίρνει στατικές μετρήσεις, πρέπει να πάς στο GS10 και πάνω (νομίζω ξαναλέω)

Σε Javad γύρω στα 7K

Βρίσκεις και άλλα με 6Κ

Οι τιμές για network rover σύστημα, αν θές για ζευγάρι υπολόγιζε πάνω απο το 2πλάσιο διότι μπαίνουν στη μέση και τα UHF modem.

Στα λέω γιατί ρωτούσα πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Παρα τις ασχημες εποχες που ζουμε εχω αποφασισει οτι μετα απο 9 χρονια ηρθε ο καιρος για το gps.

Χρηση.:Εξαρτησεις τοπογραφικων και βεβαια αποτυπωσεις οπου αυτο ειναι δυνατον.

Σιγουρα σε πρωτη φαση θα παρω ενα rover και μια συνδρομη απο δικτυο εταιριας.

Μεχρι στιγμης προσπαθουσα οσο αντεχει η τσεπη μου να παιρνω το καλυτερο. Πλεον αυτο δεν ειναι εφικτο.

Επισης η αγνοια που εχω για τα gps με κανει αρκετα επιφυλακτικο.

Εχω δουλεψει με το s9 της stonex το οποιο κοστιζει γυρω στα 6500€ + ΦΠΑ. Το μηχανημα με αφησε πληρως ικανοποιημενο και τις 2 φορες. Μιλησα με τον αντιπροσωπο της trimble για το r8 που εχει θεωρητικα τις ιδιες ικανοτητες και κοστιζει 15800+ ΦΠΑ. Μου ειπε οτι ναι μεν φοραει την ιδια πλακετα αλλα τα περιφερειακα του ειναι σαφως πιο ποιοτικα. Οκ συμφωνοι, αλλα 9.300 παραπανω; Υπερβολικο για μενα. Tα topcon δεν θα τα δω καν. Τα spectra εχουν περιπου 8.500 + ΦΠΑ αλλα το γεγονος οτι δεν κυκλοφορουν σχεδον καθολου με προβληματιζει. Περιμενω να δω και ενα φθηνο leica απο εβδομαδα για να αποφασισω. Παντως η αληθεια ειναι οτι κλινω προς το "ιταλικο" stonex. Απο εσας στα πλαισια του υγιους διαλογου θα ηθελα να μου βρειτε καποιους λογους για να μην το παρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.