Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Aprilia

Recommended Posts

Παρατηρώ την πυκνότητα του δικτύου σας και βλέπω ένα μεγάλο "κενό" ανάμεσα στους σταθμους Θεσ/νικης, Εδεσσας, Σερρών. Προβλέπεται η τοποθέτηση κάποιου σταθμου στο μέλλον στο κέντρο αυτου του τριγώνου; πχ Πολύκαστρο/Γιαννιτσά/Κουφάλια/Χαλκηδόνα;

 

Αυτή τη στιγμή, παρ' όλο που υπάρχει το κενό που αναφέρετε, δεν έχει παρατηρηθεί πρόβλημα κάλυψης, ακρίβειας ή διαθεσιμότητας δικτυακών δεδομένων στην περιοχή.

Στην περιοχή που αναφέρετε υπάρχουν πολλοί χρήστες που δουλεύουν χωρίς πρόβλημα.Εάν έχετε δοκιμάσει και βρει πρόβλημα είμαι στη διάθεση σας να το ελέγξουμε.

Το δίκτυο επεκτείνεται συνεχώς. Ηδη περιμένουμε 14 νέους σταθμούς. Από αυτούς έχει προγραμματιστεί ένας για Χαλκιδική και ένας για Γρεβενά αλλά αν υπάρχει ανάγκη για άλλη περιοχή το συζητάμε.

Λάβετε απλώς υπ' όψιν σας πως σε κάποιες περιοχές είναι δύσκολο να βρεθεί κατάλληλος χώρος για εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτή τη στιγμή, παρ' όλο που υπάρχει το κενό που αναφέρετε, δεν έχει παρατηρηθεί πρόβλημα κάλυψης, ακρίβειας ή διαθεσιμότητας δικτυακών δεδομένων στην περιοχή.

Στην περιοχή που αναφέρετε υπάρχουν πολλοί χρήστες που δουλεύουν χωρίς πρόβλημα.Εάν έχετε δοκιμάσει και βρει πρόβλημα είμαι στη διάθεση σας να το ελέγξουμε.

Το δίκτυο επεκτείνεται συνεχώς. Ηδη περιμένουμε 14 νέους σταθμούς. Από αυτούς έχει προγραμματιστεί ένας για Χαλκιδική και ένας για Γρεβενά αλλά αν υπάρχει ανάγκη για άλλη περιοχή το συζητάμε.

Λάβετε απλώς υπ' όψιν σας πως σε κάποιες περιοχές είναι δύσκολο να βρεθεί κατάλληλος χώρος για εγκατάσταση.

Θα ήθελα να πληροφορηθώ σε ποιές περιοχές της Πελοποννήσου - νομούς δουλεύει άψογα το VRS.

Ευχαριστώ !!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από τις αναφορές που έχουμε δουλεύει σχεδόν παντού. Κρατάω μία επιφύλαξη για την περιοχή μεταξύ της ορεινής Κορινθίας και Καλαβρύτων.

Εκεί έχουν δουλέψει αρκετοί χρήστες με single base χωρίς πρόβλημα, αλλά για VRS δεν έχω αναφορές. Πριν από λίγο δούλεε χρήστης με VRS στη Ζαχάρω.

Επίσης είναι αδύνατη η δημιουργία VRS στο ακρωτήρι του Ταινάρου (Νότια Μάνη).

Link to comment
Share on other sites

Μετα την συνδιάσκεψη που είχαμε στο Ηράκλειο ξεκαθαρίστηκαν αρκετά πράγματα σε σχέση με τα ιδιωτικά δίκτυα.

Ήταν εκεί η metrica, η treecompany, η JGC και ξεκαθαρίστηκε ότι όλοι έχουν επιλύσει τα δίκτυα τους με βάση τους σταθμούς του HEPOS σε HTRS07 και χρησιμοποιούν το επίσημο μοντέλο μετασχηματισμού με τους κανάβους για να πάνε σε ΕΓΣΑ.

Η διαφορά της metrica είναι ότι έχει επιλύσει το δίκτυο της με την "σφραγίδα" του Α.Π.Θ.

Οπότε θέλω να πιστεύω πως αν κάποιος δουλεύει σε HTRS07 θα έχει την ίδια ακρίβεια σε όποιο δίκτυο και να είναι.

Επίσης ξεκαθαρίστηκε το θέμα με τα υψόμετρα. Αυτή τη στιγμή για να πάρουμε ορθομετρικά υψόμετρα από οποιοδήποτε δίκτυο πρέπει είτε να χρησιμοποιούμε το προσεγγιστικό μοντέλο της Κτηματολόγιο όπως δίνεται από το λογισμικό της είτε σε κάθε δουλειά που κάνουμε να ψάχνουμε ένα κοντινό reper ή τριγωνομετρικό/α και να κάνουμε τοπικό μετασχηματισμό.

Ανάλογα με τις ανάγκες του έργου που κάνει ο καθένας επιλέγει τον τρόπο. Απο την δική μου εμπειρία με μονόσυχνο GPS έχω πάρει ακρίβειες απο 5-15cm (σε σχέση πάντα με τις επίσημες τιμές απο την ΓΥΣ) χρησιμοποιόντας το μοντέλο της Κτηματολόγιο.

Καλά τα λέω συνάδελφε anton_a ?

Link to comment
Share on other sites

αφού τους είχατε όλους εκεί , γιατί δεν κάνατε και μία δοκιμή πεδίου

σπάνια παρουσιάζονται τέτοιες ευκαιρίες

θα μπορούσαμε να συζητήσουμε πλέον λιγότερο θεωρητικά

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν προβλεπόταν κάτι τέτοιο παρόλο που είχαν στήσει δέκτες στον χώρο της εκδήλωσης.

Ο κάθε αντιπρόσωπος απλά έδινε πληροφορίες για τα μηχανήματα χωρίς όμως να γίνει κάποια επίδειξη στο πεδίο.

Στο κάτω κάτω τι δοκιμή να κάναμε, έπρεπε να έχει προγραμματιστεί κάτι για να βγάλουμε συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, δε θα υπήρχε η δυνατότητα να συννοηθείτε απο πρίν, με ένα δυό τοπικούς συναδέλφους να γίνει μια δοκιμή; πχ να πάνε όλοι σε κάποια γνωστά τριγωνομετρικά; Το πιο απλό δηλαδή.

 

Αν και συνήθως, σε τέτοιες εκδηλώσεις, θαρρώ πως αποφεύγονται τέτοια...Αλλά άλλη κουβέντα αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να πώ εγώ πως τα πάντα εξαρτώνται από το τριγωνομετρικό; Γιατί όοοοοοολες μα όλες οι εταιρίες, ακόμα και το hepos δεν πέφτει κανένας με τα γύρω τριγωνομετρικά του αγρινίου. Απόκλιση 15cm πάνω κάτω όλοι.αν κ το πρόβλημα βέβαια είναι μάλλον στο τριγωνομετρικό.Έχει χρησιμοποιηθεί και στο σχέδιο πόλης και είναι ότι να ναι η κατασταση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει δοκιμάσει κανένας να ελέγξει με κανένα φίλο του με άλλο Gps το ίδιο σημείο να δούμε πόσο παίζουν οι διαφορές από εταιρεία σε εταιρεία και απο gps σε gps... απορία το έχω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.