Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Aprilia

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά εχω το HIPER II και το λειτουργώ ως rover ,θέλω να πάρω και βάση θέλω την γνώμη σας για το HIPER V η να πάω σε κάτι καλύτερο όπως το GR-5 έχει νόημα?Ευχαριστώ

το θέμα είναι το κόστος.από όσο ξέρω οι διαφορές στο πεδίο είναι μηδαμινές.Αυτό που ήθελα να σε ρωτήσω ποιος ο λόγος που σε ώθησε για να δουλεύεις Rtk?

Edited by alexis_82
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δουλεύω RTK για να εξαρτω τις στασεις και πολύ σπάνια μετράω όλο το χωράφι με το GPS ,  μετά βάζω γαιωδετικό σταθμό !Τελικά το πήρα το GR-5 και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Link to comment
Share on other sites

με εσωτερικό uhf modem 0.5W σε τι αποστασεις (θεωρητικά) μπορεις να δουλέψεις με RTK ? Με 1 w ή 5 w  η απόσταση πόση μπορεί να γίνει ( απαντήσεις από την εμπειρία σας, όχι θεωρητικά απο τα manual).

Εχει νόημα η αγορά  εξωτερικού radio modem (20-35 W) ή είναι υπερβολή? Πρέπει να έχει οπτική επαφή ο base  με το rover για να δουλεύει ένα ''μικρό''modem των 0,5 W ή με χρήση ισχυρού εξωτερικού μόντεμ δεν χρειάζεται? Αν παρεμβάλλονται δεντρα ή κτίρια μεταξύ βάσης- rover τα εσωτερικά μοντεμ (0,5-1w) αποδίδουν?    :confused:

(αυτά τα ολίγα) :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

με εσωτερικό uhf modem 0.5W σε τι αποστασεις (θεωρητικά) μπορεις να δουλέψεις με RTK ? Με 1 w ή 5 w  η απόσταση πόση μπορεί να γίνει ( απαντήσεις από την εμπειρία σας, όχι θεωρητικά απο τα manual).

Εχει νόημα η αγορά  εξωτερικού radio modem (20-35 W) ή είναι υπερβολή? Πρέπει να έχει οπτική επαφή ο base  με το rover για να δουλεύει ένα ''μικρό''modem των 0,5 W ή με χρήση ισχυρού εξωτερικού μόντεμ δεν χρειάζεται? Αν παρεμβάλλονται δεντρα ή κτίρια μεταξύ βάσης- rover τα εσωτερικά μοντεμ (0,5-1w) αποδίδουν?    :confused:

(αυτά τα ολίγα) :mrgreen:

Καλησπέρα. Τυγχάνει να δουλεύω με εσωτερικό modem 0.5w εως 2w (έχει επιλογή) σε TRIMBLE R10.

α) Στην επιλογή των 0.5w και σε φυσιολογικές συνθήκες (χωρίς λόφους - πολυκατοικίες) η επικοινωνία φτάνει εως 2.5 χλμ.... δύσκολα στα 3χλμ. Στα 2w με ίδιες συνθήκες εχω  πετύχει εως τώρα επικοινωνία 8-9 χλμ.

β) Στην επιλογή των 2w και σε συνθήκες πυκνού σχεδίου πόλης αν η βάση ειναι σε κάποια ταράτσα υπολόγισε λιγότερο απο το 25% των παραπάνω αποστάσεων.... αν δεν βρίσκεται σε κάποια ταράτσα, οι αποστάσεις κατεβαίνουν κι αλλο... (με 2w γύρω στο 1 - 1.5 χλμ)

γ) Με εξωτερικό  modem οι αποστάσεις είναι λίγο καλύτερες απο οτι με εσωτερικο επειδή υπάρχει η δυνατότητα ανύψωσης. ειχα επιτύχει με καλές συνθήκες γύρω στα 15 χλμ επικοινωνία.

δ) Οι αποστάσεις μεγαλώνουν πολύ όταν παρεμβάλεται θάλασσα.

Άποψή μου. ¨Οχι πάνω απο 2w modem... Δεν προτείνεται να απέχει ο base με τον rover σε αποστάσεις πάνω απο 10-15χλμ...

Ελπίζω να βοήθησα...

Edited by mintzax
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή με την ισχύ των μόντεμ. Στα 2w Αν θυμάμαι καλά πρέπει να υπάρχει απόσταση ασφαλείας πάνω από μισό μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, χωρίς να είμαι ειδικός σε θέματα ακτινοβολίας, πως καλύτερα η ισχύς να μην ρυθμίζεται πάνω από το 1W.

Φυσικά μειώνεται η εμβέλεια, αλλά ούτως ή άλλως μιλάμε για ζεύγος δεκτών και σύστημα ΕΓΣΑ οπότε η αξιοπιστία των μετρήσεων στα 10-15 χλμ. μειώνεται πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη δεν ισχυει αυτο που λες με την ακτινοβολια. Δηλαδη η paciffic crest τσαμπα βγαζει τα 35W? Tα οποια δεν παιζονται με τιποτα ειναι οτι καλυτερο υπαρχει!

Link to comment
Share on other sites

Από το εγχειρίδιο χρήσης του συγκεκριμένου μοντέλου που ανάφερες

• Do not operate a transceiver when someone is within the distance noted below of the antenna (unity gain).
– 120 cm (approximately 4 ft) for the #μοντέλο# radio @ 35 W
– 30 cm (approximately 12 in) for the #μοντέλο# radios@ 2 W – 60 cm (approximately 2 ft) for #μοντέλο# radio @ 4 W
– 15 cm (approximately 6 in) for the #μοντέλο# @ 1 W

• Do not operate the transceiver unless all RF connectors are secure and any open connectors are properly terminated.
• Avoid contact with the antenna while operating the transceiver.
• Do not operate the transceiver with a damaged antenna. If a damaged antenna comes in contact with the skin, a minor burn may result.
• Do not operate the equipment near electrical blasting caps or in an explosive atmosphere. 
• Antennas are excellent conductors of electricity, so use extreme caution when operating near power lines an

 

Προσοχή στα παραπάνω και ιδιαίτερα στις ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ!

Οι αποστάσεις είναι προτεινόμενες με κεραία ΜΟΝΑΔΙΑΙΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ (1db). Αν βάλετε κεραία με μεγαλύτερο κέρδος (π.χ. 5db) η απόσταση ασφαλείας πρέπει να είναι ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ!

Επίσης προσοχή με τα ΕΥΦΛΕΚΤΑ ΚΑΙ ΕΚΡΗΚΤΙΚΑ υλικά!

Αν τυχόν ασχοληθείτε με μεγάλα έργα, ρωτήστε αν υπάρχουν πυροτεχνουργοί και ενημερώστε τους για τον πομπό ώστε να μην περάσει κανένας κοντά από το RF με εκρηκτικά. Ιδιαίτερα σε περιοχές με βραχώδεις εκτάσεις η χρήση εκρηκτικών είναι συχνό φαινόμενο οπότε σε αυτές τις περιοχές πρέπει να διπλοτσεκάρετε το ενδεχόμενο για τυχόν ύπαρξη εκρηκτικών.

Επίσης προσέξτε μήπως υπάρχουν κοντά άλλα εύφλεκτα υλικά όπως βερνίκια, διαλυτικά χρωμάτων, κτλ.

 

Συγνώμη για το εκτός θέματος αλλά επειδή τίθεται θέμα ασφάλειας καλό είναι να ξέρετε τα παραπάνω.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μιάς και άνοιξε αυτό το θέμα, τι γίνεται με την ακτινοβολία του 3G στους δικτυακούς Rover ?

Μήπως μπορεί να μας διαφωτίσει ο anton_a ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.