Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Aprilia

Recommended Posts

Άνοιξε το HEPOS και άρχισαν τα όργανα με τις προσφορές...

Απ' όσα μου στείλανε, έχουμε και λέμε

 

ProMark500 (ζεύγος) L1+L2 RTK + UHF modem + παρελκόμενα + L1 software 21K

επιπλέον χρεώσεις:

GLONASS +2.5K

L2 software +1.7 K

GSM/GPRS modem +0.85K (για τους 2 δέκτες, για χρήση με ΗΕPOS)

 

Οι τιμές είναι 3Κ κάτω από τις περυσινές.

 

ProMark500 (rover για HEPOS) L1+L2 RTK + GPRS modem + παρελκόμενα + L1 software 11K

 

spectra epoch 35 (ζεύγος) L1/L2/GLONASS + UHF modem + παρελκόμενα 18Κ

 

λογισμικό επίλυσης +1,5Κ

 

spectra epoch 35 (rover για HEPOS) L1/L2/GLONASS RTK + παρελκόμενα

 

για GSM/GPRS δουλεύουν με κινητό.

 

spectra epoch 25 (ζεύγος) L1/L2 + UHF modem + παρελκόμενα 14Κ

 

south s86 & s82+ L1/L2/GLONASS + UHF modem + GSM/GPRS + software + παρελκόμενα 16.5Κ

 

lite (με περιορισμούς σε εμβέλεια στα 3.5 χλμ) 13.5Κ

 

Έμαθα ότι παίζει και μια καλή προσφορά της ΤΟPCON για HIPER, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες ακόμη.

 

Όποιος θέλει συμπληρώνει τιμές και εντυπώσεις από συστύματα που έχει χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προ μηνός το HIPER της TOPCON 19Κ ζεύγος με GPS + GLONASS + λογισμικό επίλυσης static και εμβέλεια UHF 10 km. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη η προσφορά. Το αγόρασα με GLONASS και εμβέλεια UHF <2.5 km με 16Κ.

Ένας χρήστης με ζεύγος GPS RTK κατά πόσο αξίζει να πληρώνει συνδρομές για το HEPOS και σε εταιρείες κινητής τηλεφωνίας;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, κάποιος με 1 ζεύγος RTK, το βρίσκω καλό να πάρει 2 συνδρομές γιατί αυξάνει σημαντικά (100%) την παραγωγικότητά του στο πεδίο. Το έχω δεί σε τοπογραφικά μου πως είναι να δουλεύεις με 2 rover, πχ ο ένας χτυπάει τα όρια και ο άλλος κόβει βόλτες για DTM. Εγώ πάντως θα πάρω 1 συνδρομή μόνο και μόνο για να κατεβάζω γρήγορα ΧΥ στις στάσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος τοπογράφος έχει ήδη 2 δέκτες και κάνει απλά τοπογραφικά το όφελος είναι ότι δε χρειάζεται να τρέχει σε ΓΥΣ για να κάνει εξάρτηση και δε χρειάζεται να χρησιμοποεί κινητό γιατί θα κατεβάσει τα δεδομένα των σταθμών για να κάνει την επίλυση. Όσον αφορά το rtk δεν πιστεύω ότι έχει τρελό όφελος (μιλάμε πάντα για απλό τοπογραφικό).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε μου εχω πάρει εδώ και σχεδόν 2 χρόνια το R8 gnss-2 της Τrimble. Ο κάθε ένας μας πιστεύει πως αυτό που έχει είναι αξιόπιστο..!! Το ίδιο κι εγώ. Θα σε συμβούλευα να πας σε όλες τις εταιρείες (Geotech για Trimble, Treecomp για Topcon και Μetrica για Leica κτλ), να τα δουλέψεις λίγο, να συγκρίνεις τιμές και να αποφασίσεις. Α, βασικό είναι να προσέξεις σε ποια εταιρεία θα βρείς και καλή υποστήριξη για μετά την αγορά σου. Εγω βασει αυτού αποφάσισα... και είμαι πολυ ευχαριστημένος. Πάνω κάτω τα gps τα ίδια χαρακτηριστικά έχουν. Καλό ψάξιμο.;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σκέφτομαι να αγοράσω 2πλόσυχνο gps και είμαι μεταξύ Promark500 (στα 31000 με ΦΠΑ ) και του Topcon G3 στα 36000 περίπου ή του Hiper Pro στα 24000 (όλα με δυνατότητες RTK και Glonass για τριγωνισμούς-αποτυπώσεις- χαράξεις). Έχει κανείς άποψη για το τι συμφέρει (χρόνο και χρήμα υποστήριξη-service κλπ).

Με δεδομένο ότι Galileo και L5 δεν έχουμε ακόμη τι θα προτείνατε?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου πρότεινα να σταθμίσεις τις δυνατότητές τους όχι μόνο από πλευράς hardware αλλά και software πεδίου - γραφείου. Και φυσικά την αναλογία value for money. Μάλλον θα πήγαινα στη λύση του promark 500.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω 2πλόσυχνο gps και είμαι μεταξύ Promark500 (στα 31000 με ΦΠΑ ) και του Topcon G3 στα 36000 περίπου ή του Hiper Pro στα 24000 (όλα με δυνατότητες RTK και Glonass για τριγωνισμούς-αποτυπώσεις- χαράξεις). Έχει κανείς άποψη για το τι συμφέρει (χρόνο και χρήμα υποστήριξη-service κλπ).

Με δεδομένο ότι Galileo και L5 δεν έχουμε ακόμη τι θα προτείνατε?

 

Έχουμε όμως HEPOS και το Promark500 έχει καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά δικτυακού RTK, (βλέπε BLADE technology) και είναι πολύ ελαφρύτερο. 1) Διατηρεί τη fixed λύση ακόμη και σε μεγάλες διακοπές λήψης του σήματος από το κινητό τηλέφωνο, 2) Οι float λύσεις που δίνει είναι ακρίβειας <1-2dm, 3) Χρησιμοποιεί και τους GLONASS/EGNOS δορυφόρους για βελτίωση της σταθερότητας της HEPOS RTK λειτουργίας σε δύσκολο περιβάλλον.

 

Τεχνολογικά πολύ προηγμένο είναι και το R8 GNSS της Trimble. 1) Έχει και αυτό εξομάλυνση των διακοπών λήψης των διορθώσεων (βλ. Signal Prediction), 2) Δίνει float λύσεις 1-2 dm (βλέπε H-Star), 3) Διαθέτει ενσωματωμένο NTRIP Caster, 4) Διαθέτει 220 κανάλια.

 

Δεν ξέρω άλλους δέκτες στην αγορά με αυτά τα ουσιαστικά χαρακτηριστικά για δικτυακή λύση. Ίσως το καινούργιο Leica 1200+ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.