Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Aprilia

Recommended Posts

αγαπητοι φιλοι, εχω ψαξει αρκετα ωστε να εχω σχηματισει μια πρωτη αποψη..Το θεμα ειναι τι απαιτησεις εχεις απο τον εξοπλισμο με τοσο "μεγαλο" κοστος...Απο οτι καταλαβα, για μεσα στην πολη δε γλυτωνεις το κλασσικο θεοδωλιχο, ενω για μετρησεις εκτος σχεδιου πολεως, εκει πραγματικα εχεις καλες προοπτικες με rtk συστημα... Οι τιμες κυμαινονται απο 11~20+ χιλιαδες ευρω αναλογα την εταιρεια και το μοντελο...Ισως τωρα με την επερχομενη επιδοτηση των μηχανικων να ειναι μια καλη ευκαιρια για αγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βγηκε επιτελους το προγραμμα και απο οτι φαινεται "ειμαι" στους τυχερους "νεους" επαγγελματιες με αρκετα καλη επιδοτηση. Eιδα απο κοντα τα:

Topcon GRS-1 (9180+FPA, +1000 euro gia GLONASS)

Magellan Promark 500 (10950+FPS, +1680 gia GLONASS)

 

Πρωτες εντυπωσεις, πολυ θετικες για το Promark500, μετριες για το Topcon...

 

Topcon GRS-1: Μικρο πακετο, αλλα ισως να ημουν ατυχος μιας και δεν εκανε fix οταν ημουν παρων παρολο που περασε αρκετη ωρα, το προγραμμα καταγραφης μετριο, ενω στα θετικα οτι τρεχει WM 6.1 οποτε πετας και κανονικες εφαρμογες πανω πεδιου..

 

Promark500: Με χαλαει που για να ξεκλειδωσει το GLONASS θες +1680, ενω ναι μεν αναφερετε οτι ο δεκτης ειναι αναβαθμισιμος για τις L2c, L5 και GALILLEO, αλλα για τιμουλα ουδεις λογος..To προγραμμα Fast Survery μου φανηκε αρκετα καλο και με super δυνατοτητες.. Αρνητικο οτι τρεχει Windows CE 5.0, οποτε περιορισμενες δυνατοτητες για εξτρα εφαρμογες.

 

Διαβαζοντας περισσοτερο, με απλο firmware update η Μagellan υποσχεται τις L2c συχνοτητες ενω για Gallileo, πρεπει να γινει αλλαγη της πλακετας, πραγμα ναι μεν ευκολο, αλλα με επιπροσθετο (+αγνωστο) κοστος...

 

Επισης εχω κατα νου το Sokkia 2700 (11650+ΦΠΑ) ενω περιμενω προσφορες για τα Leica/Trimple διπλοσυχνα.. Περιμενω και τα δικα σας σχολια!

Link to comment
Share on other sites

akokkinos ..... μιλας παντα για μονο δεκτη.

Αν ειναι να δουλεψεις με Hepos αποκλειστικα τι το θες το glonass?

Link to comment
Share on other sites

Σωστη η παρατηρηση σου, το HEPOS δεν δινει διορθωσεις GLONASS, συνεπως δεν ειναι "χρησιμο" σε παρουσα φαση, ομως αν χρησιμοποιησεις τους σταθμους αναφορας των διαφορων εταιρειων...βοηθαει, τουλαχιστον αυτο υποστηριζουν.

Link to comment
Share on other sites

Σωστη η παρατηρηση σου, το HEPOS δεν δινει διορθωσεις GLONASS, συνεπως δεν ειναι "χρησιμο" σε παρουσα φαση, ομως αν χρησιμοποιησεις τους σταθμους αναφορας των διαφορων εταιρειων...βοηθαει, τουλαχιστον αυτο υποστηριζουν.

 

Μήπως γνωρίζει κανείς ποιες εταιρίες και σε ποιες περιοχές έχουν σταθμούς αναφοράς?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ZV

σχεδόν όλες έχουν μόνιμους σταθμούς αναφοράς

μια επίσκεψη στο site της καθεμίας και θα ενημερωθείς πλήρως

επίσης και αρκετοί ιδιώτες συνάδελφοι έχουν τον/τους δικό τους σταθμό αναφοράς

υπάρχει βέβαια πλέον και το hepos με λίγο μεγαλύτερο κόστος

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε επιτελους το προγραμμα και απο οτι φαινεται "ειμαι" στους τυχερους "νεους" επαγγελματιες με αρκετα καλη επιδοτηση. Eιδα απο κοντα τα:

Topcon GRS-1 (9180+FPA, +1000 euro gia GLONASS)

Magellan Promark 500 (10950+FPS, +1680 gia GLONASS)

 

Πρωτες εντυπωσεις, πολυ θετικες για το Promark500, μετριες για το Topcon...

 

Topcon GRS-1: Μικρο πακετο, αλλα ισως να ημουν ατυχος μιας και δεν εκανε fix οταν ημουν παρων παρολο που περασε αρκετη ωρα, το προγραμμα καταγραφης μετριο, ενω στα θετικα οτι τρεχει WM 6.1 οποτε πετας και κανονικες εφαρμογες πανω πεδιου..

 

Promark500: Με χαλαει που για να ξεκλειδωσει το GLONASS θες +1680, ενω ναι μεν αναφερετε οτι ο δεκτης ειναι αναβαθμισιμος για τις L2c, L5 και GALILLEO, αλλα για τιμουλα ουδεις λογος..To προγραμμα Fast Survery μου φανηκε αρκετα καλο και με super δυνατοτητες.. Αρνητικο οτι τρεχει Windows CE 5.0, οποτε περιορισμενες δυνατοτητες για εξτρα εφαρμογες.

 

Διαβαζοντας περισσοτερο, με απλο firmware update η Μagellan υποσχεται τις L2c συχνοτητες ενω για Gallileo, πρεπει να γινει αλλαγη της πλακετας, πραγμα ναι μεν ευκολο, αλλα με επιπροσθετο (+αγνωστο) κοστος...

 

Επισης εχω κατα νου το Sokkia 2700 (11650+ΦΠΑ) ενω περιμενω προσφορες για τα Leica/Trimple διπλοσυχνα.. Περιμενω και τα δικα σας σχολια!

 

Φιλε akkokinos δες και το S82+ Πηστευω οτι αξιζει τον κοπο......

Link to comment
Share on other sites

Φιλε akkokinos δες και το S82+ Πηστευω οτι αξιζει τον κοπο......

 

To ειδα, οχι σε καλη μερα μιας και δεν εκανε fix, περιμενω να το ξαναδω μιας και το πηρε συναδελφος...:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα σε όλους.

 

Με την ευκαιρία της επερχόμενης επιδότησης (θεού θέλοντος... και όχι μόνο) λέω να προχωρήσω στην αγορά ενός διπλόσυχνου δέκτη για HEPOS. Έκανα την έρευνα αγοράς και με βλέπω μεταξύ Magellan Pro Mark 500 kai Leica Smart Rover 1200+. Υπάρχει μια διαφορά στην τιμή περι τα 3000 (Leica ακριβότερο) και τα χαρακτηριστικά πάνω κάτω τα ίδια.

 

Έχετε να μου δόσετε κάποιοα επιπλέον πληροφορία σχετικα με τη χρηστικότητα του καθενός αν έχετε δουλέψει κάποιο.

 

Από συνάδελφο έχω δουλέψει στο πεδίο το Leica και μου δίνει την εντύπωση πως το όλο rover είναι καλύτερα ζυγισμένο σε σχέση με το Magellan το οποίο το είδα για λίγο στο demo της αντιπροσωπίας.

 

Ευχαριστώ πολύ, περιμένω τις γνώμες σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.