Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα γιατί δεν έχω βρει το χρόνο να πάω να μου το δείξουν. Απλά από τις προσφορές που μου έστειλαν ήταν η πιο οικονομική, για αυτό και το ψάχνω το θέμα..

Link to comment
Share on other sites

G1 εχει και δυνατότητα απόκλισης κατακόρυφης γωνίας μεχρι 30 μοιρών, ενημερωτικά όμως αν κάποιος το σκέφτεται και δεν έχει απόλυτη αναγκη από ένα σύστημα Gps προτιμότερο ειναι να περιμένει, οι εξελίξεις στην τεχνολογία τρέχουν (και πάρα πολύ), πρόκειται να δούμε τιμες σε Gps που δεν θα τις πιστεύουμε.

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα.

Έχω διαβάσει τα αρκετά ποστ πάνω στο θέμα αγοράς gnss δεκτη.

Για λόγους budget αλλα και χρήσης καταλήγω προς το stonex s8. Θα ήθελα

Να μου πείτε τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο. Πιάνει όλους τους δορυφορους Αποτι λένε.

Σαφώς ΣΩΣ θα θέλει κάποια προσοχή στη χρήση. Σ προς το κέλυφος λόγω Κίνας αλλα απο και πέρα ειμαι οκ? Η τιμή με τα παρελκόμενα κ ΦΠΑ (17%) ειναι στα 4000€..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παρακαλω θα ηθελα τη γνωμη σας γιατι δεν εχχω την αναλογη εμπειρια για την επιλογη απο τα παρακατω (ή αν εχετε να μ προτεινετε κατι αλλο)

-STONEX S8 PLUS

-Kolida S680/South S680 Ελαφρώς μεταχειρισμένα Με €2800

-ComNav T300 Ελαφρώς μεταχειρισμένα με €3000 + ΦΠΑ

-Γεωδαιτικός Δέκτης GNSS FOIF A30 με €4400+ ΦΠΑ

-Μεταχειρισμένος Γεωδαιτικός Δέκτης GNSS L1 SOKKIA GSR1700 CSX με 3.500 € + ΦΠΑ

-Hi-Target V100 Δικτυακός GNSS Rover 3.900,00 € Χωρίς Φ.Π.Α.

 

απο οτι διαπιστωνετε δεν διαθετω πολλα χρηματα

Link to comment
Share on other sites

Έχω το SOKKIA GSR1700 CSX ζευγος L1 για στατικές μετρήσεις ή stop'n'go.

Θα σου έλεγα να το αποφύγεις γιατί απαιτεί χρόνο και διάβασμα για να εξοικειωθείς με τις επιλύσεις.

Είναι πολύ καλό όμως για έναν τοπογράφο που κάνει στατικές μετρήσεις για δημιουργία τριγωνομετρικών σημείων κλπ.

Προσωπικά πήρα και το μεγάλο αδερφάκι του GSR2700ISX για RTK και είμαι πολύ ικανοποιημένος αν και το μηχάνημα είναι πλέον  EOL (end-of-life) δηλαδή υποστήριξη-αναβαθμίσεις τέλος.

Για GNSS κοίτα να είναι πλήρως ασύρματο δηλ. χωρις καλώδια (δεν ξέρω αν βγαίνουν πλέον αλλά τσέκαρε το) και βασικό να είναι ελαφρύς ο δέκτης (πακέτο με στυλεό-καταγραφικό να είναι κοντά στα 2.5kg).

Αυτές οι συμβουλές απο μένα.

Link to comment
Share on other sites

-Kolida S680/South S680 Ελαφρώς μεταχειρισμένα Με €2800

Αυτό καινούριο είναι φθηνότερο (2600-2700 νομίζω)

Και μεταχειρισμένο και ακριβότερο στα 2800

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε αναζητηση gps, δεκτη rover εννοειται για απωτυπωση και χαραξη σημειων

τι να προτειμισω?

θα μπορουσα να δωσω μεχρι 5000-5500 πλεον φπα

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To Kolida S680 καινούριο το έχω βρει στα 3571,20€ (μαζί με το ΦΠΑ). Το γράφω επειδή αναφέρθηκε σε προηγούμενο post. Δεν συμπριλαμβάνεται όμως στην τιμή χειριστήριο. Αντ' αυτού η εταιρεία σου δίνει να κατεβάσεις μία εφαρμογή (δωρεάν αν κατάλαβα καλά) για συσκευή android (πχ κινητό τηλέφωνο) η οποία θα λειτουργεί λέει ως χειριστήριο. Το έχει δοκιμάσει κανείς αυτό? Είναι εύχρηστο ή θα μου βγάλει την πίστη στις μετρήσεις? Πιστεύετε πως υπάρχει ρίσκο (πχ να κολλάει, να ξεφορτίζεται το κινητό γρήγορα κτλ)? Επιπλέον προσφέρει λέει και δωρεάν χρήση δικτύου για 1 έτος..

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό πρόβλημα με τα κινητά τηλέφωνα είναι ότι δεν έχουν οθόνη που διαβάζεται σε εξωτερικές συνθήκες (έντονη ηλιοφάνεια). Εκτός βέβαια από το ότι δεν υπάρχουν αξιόλογες εφαρμογές για συλλογή δεδομένων.

Αν βρεις κινητό με τέτοια οθόνη ίσως να παλεύεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.