Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Aprilia

Recommended Posts

Γεια και χαρά,

Έχω κάνα δυο απορίες

Nismo έγραψε:

1) Διατηρεί τη fixed λύση ακόμη και σε μεγάλες διακοπές λήψης του σήματος από το κινητό τηλέφωνο

 

->

Αυτό ισχύει για μερικά δευτερόλεπτα και σαν ενημέρωση το υποστηρίζουν σχεδόν όλες οι μητρικές GPS της αγοράς

Nismo έγραψε:

3) Χρησιμοποιεί και τους GLONASS/EGNOS δορυφόρους για βελτίωση της σταθερότητας της HEPOS RTK λειτουργίας σε δύσκολο περιβάλλον.

Αρχικά μιας το HEPOS δεν υποστηρίζει τους GLONASS & SBAS αυτό μάλλον δεν ισχύει για την περίπτωση HEPOS.

 

-> και

Σχετικά με την άποψη μου για τα διπλόσυχνα θα σας πω ένα τρόπο να κερδίσετε 15 χιλιάδες Ευρώ χωρίς να βγείτε από το γραφείο σας.

Αγοράστε ένα να κάνετε την δουλεία σας 10-15 Κ (αντί για 25-30) και σε 2-3 χρόνια που θα αλλάξουν πάλι τεχνολογικά αγοράζετε πάλι ένα με 10χιλιαρικα (τόσο θα κάνουν σε 2-3 χρόνια)

 

Οπότε έχεις 2 συστήματα και ανανεωμένο εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστός ο newtopo....

Επίσης νομίζω ότι όλα τα gps όταν είναι σε float την ίδια aκρίβεια δίνουν. Αν και αυτό δεν έχει σημασία γιατί δεν έχει νόημα να παρεις μέτρηση σε float.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά,

Έχω κάνα δυο απορίες

Nismo έγραψε:

1) Διατηρεί τη fixed λύση ακόμη και σε μεγάλες διακοπές λήψης του σήματος από το κινητό τηλέφωνο

 

->

Αυτό ισχύει για μερικά δευτερόλεπτα και σαν ενημέρωση το υποστηρίζουν σχεδόν όλες οι μητρικές GPS της αγοράς

Nismo έγραψε:

3) Χρησιμοποιεί και τους GLONASS/EGNOS δορυφόρους για βελτίωση της σταθερότητας της HEPOS RTK λειτουργίας σε δύσκολο περιβάλλον.

Αρχικά μιας το HEPOS δεν υποστηρίζει τους GLONASS & SBAS αυτό μάλλον δεν ισχύει για την περίπτωση HEPOS.

 

-> και

Σχετικά με την άποψη μου για τα διπλόσυχνα θα σας πω ένα τρόπο να κερδίσετε 15 χιλιάδες Ευρώ χωρίς να βγείτε από το γραφείο σας.

Αγοράστε ένα να κάνετε την δουλεία σας 10-15 Κ (αντί για 25-30) και σε 2-3 χρόνια που θα αλλάξουν πάλι τεχνολογικά αγοράζετε πάλι ένα με 10χιλιαρικα (τόσο θα κάνουν σε 2-3 χρόνια)

 

Οπότε έχεις 2 συστήματα και ανανεωμένο εξοπλισμό.

 

 

Newtopo, απάντηση στις απορίες σου:

-----------------------------------

1) Πρέπει να δοκιμάσεις R8 GNSS και ProMark 500 για να δεις και μόνος σου την πολύ μεγάλη διαφορά σε σχέση με τους άλλους δέκτες στο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό. Τα τουλάχιστον 30sec δε συγκρίνονται με τα μόλις λίγα sec που γνωρίζεις από υπόλοιπους δέκτες όπως λες. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό, είναι και το ότι η ακρίβεια του dm διατηρείτε και στη συνέχεια εάν παράγονται λύσεις επιπέδου float. Μελέτησε τις σχετικές πατέντες των εταιρειών (Signal Prediction, H-Star και BLADE-Technology) και θα δεις τις σχετικές τεκμηριώσεις.

 

3) Ο ProMark500 χρησιμοποιεί τα σήματα και από τους SBAS & GLONASS σε RTK rover που είναι συνδεδεμένο με το HEPOS, χωρίς βέβαια να τα διαφορίζει. Φυσικά και θα ήταν ακόμα πιο ωφέλημο να μετέδιδε τις σχετικές διορθώσεις το HEPOS. Όμως ακόμα και η απλή ranging πληροφορία από τους extra 7-8 δορυφόρους SBAS & GLONASS δίνει σαφές πλεονέκτημα στο να διατηρείται ο εγκλοβισμός στους GPS δορυφόρους κάτω από τα δέντρα, κατά τη λειτουργία RTK Rover με το HEPOS.

 

Είναι καλό να υπάρχει διαφοροποίηση και τεχνολογική ανωτερότητα-καινοτομία από τις ιστορικές κατασκευάστριες εταιρείες. Το γεγονός ότι αυτές ξεχωρίζουν παρουσιάζοντας ουσιώδεις καινοτομίες θα πιέσει και τους υπόλοιπους να ακολουθήσουν. Αυτό τελικά είναι ώφελος για εμάς τους αγοράστες.

Link to comment
Share on other sites

nismo μήπως είσαι λίγο ενθουσιασμένος από τα λεγόμενα των πωλητών?

1.σχετικά με τις ρουτίνες που αναφέρεις για κράτημα της fix λυσης επέτρεψε μου να αμφιβάλω... απλά γιατί το μειονέκτημα της μη ύπαρξης ροης data δεν ξεπερνιέται με κανέναν τρόπο γιατί είναι πραγματικό. Οποια πατέντα και να υπάρχει αυξάνει κατακόρυφα την αβεβαιότητα της λύσης που πρακτικά σημαίνει οτι και να πιστεύεις οτι είσαι φιξαρισμένος έχεις μεγάλη πιθανότητα να μην είσαι. απο δική μου εμπειρία 1 στις 3 φορές θα μου πετάξει το σημείο.

2. αν κάποιος σου πουλάει glonass για να δουλεύεις με hepos επειδή είναι πλεονέκτημα είναι καλός πωλητής αλλά άσχετος.

Link to comment
Share on other sites

Από τα παραπάνω που διάβασα φαίνονται εντυπωσιακά ! ονόματα Blade H-star κ.λ.π.

 

Οι ερωτήσεις είναι οι παρακάτω:

1) είναι και στην πραγματικότητα τόσο χρήσιμα ? υπάρχει διαφορά στην απόδοση ; π.χ.220 κανάλια π.χ. και αυτή την στιγμή ζήτημα να μπορεί να χρησιμοποιεί 70 , Blade κ.λ.π (φυσικά δεν έχουμε το χρόνο να κάνουμε τα test που θα έπρεπε ώστε να το διαπιστώσουμε )

2) αξίζει να δώσει κανείς παραπάνω χρήματα για το ότι προσφέρουν …

 

 

Για παράδειγμα το Porsche Cayenne ή το Q7 είναι σαφέστατα καλύτερα οχήματα από το δικό μου, αλλά έχει νόημα να επενδύσω τόσο χρήμα ;

 

(Σε περίπτωση που έχω χρήμα για ξόδεμα δεν το συζητάω Q7 XEXE )

 

Ακόμη ένα σημαντικό κάντε μια ερωτήσει π.χ. εάν χαλάσει το Bluetooth του δέκτη εκτός εγγύησης πόσο κοστίζει … πόσο κοστίζουν οι αναβαθμίσεις λογισμικού κ.λ.π.

 

Καλή επιλογή !

Link to comment
Share on other sites

O καθένας μπορεί να αμφιβάλει όσο θέλει, ελεύθερη χώρα είμαστε. Εγώ απλά επεσήμανα κάποια χαρακτηριστικά που δεν είναι λόγια πωλητών... αλλά ενσωματώνονται σε ολόκληρες σειρές προιόντων δύο καταξιωμένων εταιρειών (Trimble και Magellan) οι οποίες τυγχάνει να αναπτύσσουν οι ίδιες τις GNSS μητρικές που χρησιμοποιούν.

 

Vorsprung durch Technik (Πρόοδος μέσω της τεχνολογίας) αφού έχουμε και Audi fans στην παρέα... χε χε.

 

Γνώμη μου είναι ότι δεν είναι όλοι οι δέκτες της αγοράς ίδιοι, υπάρχουν τεχνολογικές διαφορές και μάλιστα σημαντικές που κάνουν τη διαφορά στο πεδίο σήμερα αλλά και στο προσεχές μέλλον.

 

Τώρα ποια εταιρεία θα προτιμήσει κάποιος και για ποιούς λόγους, είναι απλά στη δική του απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

είπες οτι το glonass είναι χρήσιμο σε δικτυακή επίλυση με hepos?

αν μπορείς εξήγησε το μου ξανά πως συμβαίνει αυτό για να το καταλάβω....

Link to comment
Share on other sites

Ακούω σχόλια-κριτικές- σχέση τιμής/απόδοσης μεταξύ των promark500 και leica 1200.με ενδιαφέρει πολύ ο τομέας της χάραξης σε οδοποιίες, αποτυπώσεις σε δύσβατες περιοχές - ευκολία μεταφοράς και ευκολία χρήσης (και από μη εξειδικευμένα άτομα...) και με ενδιαφέρει η αγορά ολοκληρωμένου πακέτου και όχι εκ των υστέρων αναβαθμίσεις και επιπλέον χρεώσεις δηλ με ξεκλέιδωμα glonass,λογισμικό κτλ

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε gzin

όπως έχουμε συζητήσει εκτενώς στο φόρουμ ψάξε,ρώτησε και δοκίμασε

θα ακούσεις-διαβάσεις θετικές και αρνητικές απόψεις

η χρήση gps για τις δουλειές που γράφεις δεν είναι πανάκεια

μιά δύσβατη και με περιορισμένο άνοιγμα (δενδροκάλυψη) είναι πάντα πρόβλημα

η χρήση όλων των συστημάτων είναι απλή και δουλεύουν μη εξειδικευμένα άτομα όμως δεν μπορεί να είσαι σίγουρος τι πρωτοβουλία θα αναλάβουν σε ένα πρόβλημα

θέλω με απλά λόγια να πω απαιτείται μιά στοιχειώδης εκπαίδευση

στάθμισε λοιπόν δυνατότητες εξοπλισμού-οικονομικές δυνατότητες-αντικείμενο εργασιών

συζήτησε με τους αντιπροσώπους και δοκίμασε πρίν την τελική επιλογή

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

επειδή έχω δουλέψει αρκετά με Gps πολλών εταιρειών έχω μία άποψη αλλά ήθελα να ακούσω και άλλους.και ειδικά όσον αφορά τα τελευταία μοντέλα.είμαι κάτοχος του promark2 μονόσυχνο και οι ανάγκες που έχω είναι αυτές που περιέγραψα.ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.