Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Aprilia

Recommended Posts

Μια συμβουλή για όσους νέους κυρίως μηχανικούς θέλουν να πάρουν και δεν έχουν δουλέψειι ξανά με κάποιο GPS. Αν έχουν την οικονομικλή δυνατότητα να πάρουν με αισθητήρα κλίσης.

Μετά από χρόνια μετρήσεων με GPS είναι με διαφορά (για εμένα) ότι πιο σημαντικό και για μετρήσεις σε κατοικίες αλλά ακόμα και σε χωράφια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει ένα σημείο από το οποίο και μετά... πρέπει να αποδεχτούμε ότι απαιτείται γεωδαιτικός σταθμός για τις αποτυπώσεις...

 

Η διόρθωση των συντεταγμένων μέσω κλισίμετρου - πυξίδας αποτελεί ακαδημαϊκά ένα ενδιαφέρον εγχείρημα, πρόκειται όμως για μια διαδικασία που εισάγει σφάλμα επί σφάλματος επί σφαλμάτων.

 

Αλήθεια, έχετε δοκιμάσει να πάρετε δύο σημεία κτηρίου με τον τρόπο αυτό, και μετά να μετρήσετε με κορδέλα το μεταξύ τους μήκος και να το συγκρίνετε?

 

Πάρτε και τόταλ παιδιά δεν γίνονται όλα με το gps... ειδικά οι συνεργάτες μηχανικοί τείνουν να ελέγχουν τις μετρήσεις μας με κορδελιές.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα σημείο από το οποίο και μετά... πρέπει να αποδεχτούμε ότι απαιτείται γεωδαιτικός σταθμός για τις αποτυπώσεις...

 

Η διόρθωση των συντεταγμένων μέσω κλισίμετρου - πυξίδας αποτελεί ακαδημαϊκά ένα ενδιαφέρον εγχείρημα, πρόκειται όμως για μια διαδικασία που εισάγει σφάλμα επί σφάλματος επί σφαλμάτων.

 

Αλήθεια, έχετε δοκιμάσει να πάρετε δύο σημεία κτηρίου με τον τρόπο αυτό, και μετά να μετρήσετε με κορδέλα το μεταξύ τους μήκος και να το συγκρίνετε?

 

Πάρτε και τόταλ παιδιά δεν γίνονται όλα με το gps... ειδικά οι συνεργάτες μηχανικοί τείνουν να ελέγχουν τις μετρήσεις μας με κορδελιές.

 

Εγώ πάντα ελέγχω και με κορδέλα για 100%, για αποτυπωσεις θελεις Total station αλλα δεν ειναι ευκολο νεος μηχανικος να εχει και τα δυο.

Για τον αισθητήρα κλίσης το λεω κυριως για τα σημεια που δεν πιανει το gps δορυφορους η κατω απο δεντρα κτλπ κτλπ.

Φυσικα σε κτιρια για ακομα καλυτερη ακριβεια χωρις να θες ωρα για το καθε σημειο. Αλλα φυσικα παντα κορδελα για πλευρες για επαληθευση.

Edited by alel
Link to comment
Share on other sites

Από πραγματική περιέργεια, επειδή μου φαίνεται ενδιαφέρον ρωτάω και χωρίς διάθεση να κριτικάρω, δοκίμασε να αποτυπώσεις μία στάση με καλό ορίζοντα με κατακόρυφο το στυλαιό και μετά πάρε νέα μέτρηση στο ίδιο σημείο με κεκλιμένο στυλαιό. Βγάζει κοντινή τιμή? Το έχεις τεστάρει?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση δείτε αυτό το βίντεο https://youtu.be/o4XV2fIP4Po για το νεο δέκτη της Leica.

Μου φαίνεται απίστευτο να βγάζει σωστά αποτελέσματα έτσι που μετράει ο τύπος. Αν είναι ακριβές πάντως αξίζει αν και το κόβω ακριβό.

Πάντως το Total station είναι (ακόμα) αναντικατάστατο σε κάποιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση δείτε αυτό το βίντεο https://youtu.be/o4XV2fIP4Po για το νεο δέκτη της Leica.

Μου φαίνεται απίστευτο να βγάζει σωστά αποτελέσματα έτσι που μετράει ο τύπος. Αν είναι ακριβές πάντως αξίζει αν και το κόβω ακριβό.

Πάντως το Total station είναι (ακόμα) αναντικατάστατο σε κάποιες περιπτώσεις.

Επειδή είναι καινούριο προϊόν

ας αφήσουμε το χρόνο να δείξει

πάντως η τιμή είναι υψηλή (περ. 24000 $)

Link to comment
Share on other sites

Κάθε τεχνολογική εξέλιξη είναι για καλό και μακάρι να έχει ακρίβεια αυτή η μέθοδος.

 

Το θέμα είναι βέβαια, κατά την εμπειρία μου, ότι αν σε ένα σημείο που θες να μετρήσεις δεν fixάρει το gps, το πιθανότερο είναι ούτε και ένα μέτρο δίπλα δεν φιξάρει, ώστε να μετρήσεις με την παραπάνω μέθοδο.

 

Αν μιλάμε για μία γωνία κτηρίου που σε εμποδίζει η υδροροή ΟΚ, αλλά στα υπόλοιπα σημεία υπάρχει ακόμα και τότε θέμα... παρά τα 24000$...

Link to comment
Share on other sites

Ntano, από τη δική μου εμπειρία αυτή η διαφορά του ενός μέτρου μπορεί να κάνει τη διαφορά στο φιξαρισμα ή όχι. Πάντα θέλει έλεγχο βέβαια για pdop κτλ γιατί δίπλα σε εμπόδια δεν αποκλείεται να υπάρχει αντανάκλαση. Πάντως σαν τεχνολογία δεν είναι κάτι τόσο φοβερό αυτό το σύστημα με τη γωνία, υπεισέρχεται βέβαια κάποιο επιπλέον σφάλμα αλλά πολλές φορές εκεί που δεν μπορείς να πάρεις καν σημείο ας έχεις απόκλιση 3-4 εκατοστά ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ ΣΟΥ.

Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση όταν έψαχνα για gps ήταν 1 ή 2 εταιρείες που έλεγαν ότι ακόμα και αν χαθεί το σήμα, έχουν με κάποια δική τους τεχνολογία δυνατότητα να δίνουν λύση για κάποια λεπτά (1 με 2 λεπτά), ενώ μετακινείσαι εννοείται!!!. Π.χ. έχεις φιξαρισμα, πας κάτω από δέντρο ή ίσως ακόμη και μέσα σε αποθήκη και έχεις κρατήσει fixed λύση!!!

Αυτό ισχύει; Καλά το κατάλαβα; Ή μου λέγαν άλλα και άλλα καταλάβαινα; Και αυτο θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον να δοκιμαστεί στην πράξη απο συναδέλφους του forum.

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z010DA μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.