Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Aprilia

Recommended Posts

Αν εννοείς να λέει fixed το controller, ναι, γίνεται, ειδικά αν τρέξεις πολύ γρήγορα δεν προλαβαίνει να αλλάξει :razz:

 

Αστειεύομαι αλλά ξέρω κόσμο που μου χει πει ότι μετράει έτσι!!!!!!!!!!

 

Anyway όπως καταλαβαίνεις ειδικά με το τελευταίο με την αποθήκη που γράφεις κάτι κατάλαβες λάθος..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση όταν έψαχνα για gps ήταν 1 ή 2 εταιρείες που έλεγαν ότι ακόμα και αν χαθεί το σήμα, έχουν με κάποια δική τους τεχνολογία δυνατότητα να δίνουν λύση για κάποια λεπτά (1 με 2 λεπτά), ενώ μετακινείσαι εννοείται!!!.

 

Το είχα παρατηρήσει και εγώ να το αναφέρει αυτό σε 2 εταιρίες όπως λες.

Μάλιστα η μία αν θυμάμαι καλά ανέφερε πως έπαιρνε μέτρηση για τα επόμενα 20λεπτά με σφάλμα 1cm για κάθε λεπτό που περνάει από την στιγμή που χάνει το δίκτυο.

Έχω την ίδια απορία και εγώ λοιπόν.

Ισχύει κάτι τέτοιο ή απλά μας δουλεύουν; 

Έχεις κάνεις εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο θα ναι για αποτυπώσεις σηρράγγων αυτό θα μπαίνεις με τον στυλαιό στο τρένο στο μοναστηράκι θα βγαίνεις Αττική και θα σου αποτυπώνει τον άξονα της γραμμής με σφάλμα 1ppm (part per minute!!!!) βγαίνοντας θα σου παίρνει και μία μέτρηση ακόμα και θα σου διορθώνει τα σφάλματα!!

 

αχαχαχαχα θα τρελαθώ!!!

 

Υ.Γ. Για να μιλήσω σοβαρά πρόκειται για αδρανειακά συστήματα πλοήγησης που εξελλίσονται σιγά σιγά

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Inertial_navigation_system

 

Προς το παρόν η όποια χρήση αυτών για σοβαρούς γεωδαιτικούς σκοπούς, και ειδικά με ένα gps της αγοράς και για χρόνο 20 λεπτών !!! είναι ανέκδοτο.

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και τα 20 λεπτά τα γράφουν για εντυπωσιασμό.

Το ερώτημα είναι αν μπορείς να πάρεις όντως (σχετικά καλές) μετρήσεις για 2-3 λεπτά σε δύσκολα σημεία;

Ψάχνοντας μπας και βγάλω άκρη έπεσα πάνω σε αυτό το Pdf

Σίγουρα μπορεί να μας δουλεύουν κανονικά ,γιαυτό ρωτάω αν έχει κάποιος εμπειρία από τέτοιου είδους συστήματα.

Edited by mikegad
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόχειρα τα τεφτέρια μου για να παραθέσω νούμερα αλλά η πρόσφατη ιστορία με τους αδρανειακούς αισθητήρες χοντρικά έχει ως εξής.

 

Οι αισθητήρες με αύξουσα σειρά κόστους και ακρίβειας μετρήσεων χωρίζονται σε :

 

1- Μικροηλεκτρομηχανικής τεχνολογίας MEMS.

2- Τεχνολογίας οπτικών ινών FOG.

3- Τεχνολογίας δακτυλίου λέϊζερ RLG.

 

Το κόστος των καλύτερων αισθητήρων (MEMS) είναι της τάξεως των λίγων δεκάδων Ευρώ.

Στην κατηγορία (FOG) φτάνουμε τα λίγες χιλιάδες Ευρώ κάποιες φορές.

Στην κατηγορία (RLG) μιλάμε για αισθητήρες κόστους δεκάδων χιλιάδων Ευρώ.

 

Αυτό το 1cm/1min ακρίβεια αδυνατώ να φανταστώ πως βγαίνει από αισθητήρες κατηγορίας (MEMS). Μάλλον πρέπει να μιλάμε για κατηγορίες αισθητήρων (FOG) ή ίσως και (RLG).

 

Από μνήμης αναφέρω ότι η κατηγορία FOG τυπικά μπορεί να δώσει ακρίβεια <5m σε απόσταση ~10km μετά από χρόνο ~90 sec.

Αυτό με την προϋπόθεση ότι ο αισθητήρας δεν δέχεται ιδιαίτερα "μεταβαλόμενες" επιταχύνσεις (θόρυβος) στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

 

Υπάρχουν πολλές παράμετροι ακόμη αλλά με τα παραπάνω έχουμε μια ιδέα για το αν μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω από πρώτο χέρι, εγώ είχα καταλάβει ότι μπορείς να δουλέψεις για 20 λεπτά με μειωμένη ακρίβεια αν χάσεις το σήμα της κινητής, όχι να μην βλέπει δορυφόρους ο δέκτης! Αν είναι έτσι υποθέτω ότι χρησιμοποιεί κάποιο αλγόριθμο που προβλέπει τις τροχιές των δορυφόρων οι οποίες για 20 λεπτά δεν θα αποκλίνουν πολύ από τις πραγματικές. Δεν πιστεύω να χρησιμοποιούν αδρανειακούς αισθητήρες..

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω από πρώτο χέρι, εγώ είχα καταλάβει ότι μπορείς να δουλέψεις για 20 λεπτά με μειωμένη ακρίβεια αν χάσεις το σήμα της κινητής, όχι να μην βλέπει δορυφόρους ο δέκτης! Αν είναι έτσι υποθέτω ότι χρησιμοποιεί κάποιο αλγόριθμο που προβλέπει τις τροχιές των δορυφόρων οι οποίες για 20 λεπτά δεν θα αποκλίνουν πολύ από τις πραγματικές. Δεν πιστεύω να χρησιμοποιούν αδρανειακούς αισθητήρες..

Αυτό πιστεύω και εγώ..δεν λειτουργεί χωρίς λήψη δορυφόρων.

Αν δεις στο pdf που παραθέτω παραπάνω καταλαβαίνω πως για να το πετύχει αυτό παίρνει διορθώσεις μέσω της L-band.

Στο διάγραμμα της τελευταίας σελίδας δείχνει πως όσοι είναι συνδρομητές στην υπηρεσία τους έχουν σφάλμα 10cm μετά τα 10 λεπτά σταθερά. Όσοι δεν είναι συνδρομητές πάνε μέχρι το 20λεπτο με σφάλμα 20cm.

Κάτι ανάλογο έχω δει και στις πλακέτες της Novatel ,αλλά δεν καταλαβαίνω αν πρέπει να πληρώσεις συνδρομή ή όχι.

Τώρα κάποιες εταιρίες ονομάζουν την λήψη L-band ,Atlas ,Terrastar κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εάν μιλάμε για διορθώσεις τύπου L-band ( πχ ATLAS ) αυτές παρέχονται τόσο μέσω της κεραίας του GPS όσο και μέσω διαδικτύου ( πχ μέσω GSM κινητής ) ανάλογα με τον πάροχο της υπηρεσίας.

Λογικά για χρήση αυτής της υπηρεσίας θα πρέπει είτε η κεραία του Rover να "βλέπει" δορυφόρους είτε να έχει επαρκές σήμα κινητής για πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Εννοείται ότι η υπηρεσία είναι σε συνδρομητική βάση.

 

Τελώ εν αγνοία για τον εάν μπορούμε να έχουμε την συζητούμενη ακρίβεια όταν δεν βλέπουμε δορυφόρους ούτε δίκτυο κινητής GSM. Για παράδειγμα μέσα σε μια σήραγγα.

 

 

ΥΓ. Επίσης αυτό το 1cm/min τα πρώτα 10min και 10cm ( <5cm RMS ) 2D σταθερά μετά το πρώτο δεκάλεπτο μάλλον υποψιάζει για συνδρομή στην υπηρεσία κατηγορίας H10. Ενδεικτικό κόστος ετήσιας συνδρομής βρήκα εδώ :

https://www.ja-gps.com.au/Hemisphere/atlas-h30-1-year-l-band/

Edited by CybEng
Link to comment
Share on other sites

Από L-band είναι οι διορθώσεις ,μόλις μου το επιβεβαίωσε ένας αντιπρόσωπος τηλεφωνικά.

Από ότι μου είπε δεν πληρώνεις συνδρομή (στα μηχανήματα του τουλάχιστον,για τους άλλους δεν ξέρω)

Επομένως αποτυπώσεις μέσα σε σήραγγες κλπ που αναφέρθηκε πριν προφανώς και δεν παίζει (όπως ήταν και λογικό βέβαια)    

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.