Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Aprilia

Recommended Posts

Τοποθετείς το base σε σημείο με γνωστές συντεταγμένες, πχ βάθρο ΓΥΣ. Το rover επικοινωνεί με το base μέσω του UHF modem. Σου δίνει μία εμβέλεια καλώς εχόντων των πραγμάτων μεταξύ 1,5 έως 2 χλμ (απόσταση μεταξύ base και rover) για μετρήσεις RTK.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όπως σου τα είπε και ο Ted78, αλλά μιας και τα βάθρα συνήθως είναι απομακρυσμένα και δεν είναι και ότι πιο απλό η πύκνωση δικτύου, αν σου περισσεύουν (1000+)πάρε και ένα radio modem 35w με κεραία για να έχεις εμβέλεια της προκοπής (απλά δεν στέκεσαι δίπλα στο modem γιατί έχει φουλ σήμα και ακτινοβολία).Mε το εσωτερικό modem του ζεύγους έχεις θεωρητική εμβέλεια  έως 3χλμ αλλά με ιδανικές συνθήκες (εμπόδια κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
On 30/9/2013 at 2:21 ΜΜ, ethan said:

Εγώ δεν θα έπαιρνα gps που το θέλω για την δουλειά μου, από έξω από πωλητή που δεν ξέρω, και μεταχειρισμένο!! 

 

Με 4800+φπα βρίσκεις ΜΟΝΟ κινέζικο!!! Και όταν λέω κινέζικο μην το πάρεις τόσο υποτιμητικό.

Τόσο το geomax όσο και το prexiso είναι ομίλου hexagon(βλ. leica) και πάνω κάτω είναι παρεμφερή μηχανήματα. Από εκεί και πέρα μετράει όπως σου είπα και η εταιρεία που τα υποστηρίζει.

 

Για τα prexiso(όντας κάτοχος g5) μπορώ να σου πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος, δεν έχω δει καμία διαφορά στην απόκριση, στην ταχύτητα του fix, και στον τομέα της αξιοπιστίας σε σχέση με leica gs08 που είχα υπερδουλέψει στο παρελθόν. 

 

Προς θεού δεν λέω ότι είναι καλύτερο μηχάνημα, απλα ζυγίζεις τα δεδομένα που έχεις, το budget σου, για ποια δουλειά θες το gps(μόνο εξαρτήσεις, μεγάλες αποτυπώσεις ύπαιθρο, χαράξεις κτλ κτλ) και αποφασίζεις ποιο είναι το ιδανικό μηχάνημα για σένα για αυτα που το θες. 

Επειδή πριν λίγα χρόνια είχα γράψει κάποια πράγματα εδώ μέσα για τα prexiso G5 όντας ένας πανευτυχής τότε νέος αγοραστής(η ευτυχία κράτησε για λίγο), θα ήθελα να προσθέσω το πιο σημαντικό!

Να προσέξετε το μοντέλο- μάρκα που θα αγοράσετε να είναι πολλά χρόνια στο χώρο, να αποτελεί παλιά καραβάνα σαν μοντέλο-μάρκα/

Προσωπικά  πιστεύοντας ότι αγοράζοντας όργανο από αξιόπιστη εταιρεία στο χώρο επειδή μου το παρουσίασαν μεταξωτή κορδέλα, δεν θα είχα πρόβλημα με την υποστήριξη του οργάνου, αλλά λογάριασα χωρίς τον ξενοδόχο. Όντως η εταιρεία συνεχίζει να είναι αξιόπιστη(αν και εξετάζοντας μεμονωμένα την περίπτωση του συγκεκριμένου μοντέλου δεν θα μπορούσα να το πω με σιγουριά), αλλά λόγω μιας σειράς γεγονότων σταμάτησε 2 χρόνια σχεδόν μετά το λανσάρισμα της μάρκας prexiso στην Ελλάδα, την περαιτέρω υποστήριξη του οργάνου, ρίχνοντας όλη την ευθύνη στη μαμά εταιρεία, περιμένοντας να μείνει αλώβητη από αυτήν την γκάφα κακού μαρκετινγκ! Το αποτέλεσμα είναι από το 2ο χρόνο αγοράς ενός μικρομεσαίου θα μπορούσε αυτοκινήτου (ήτοι gps 5000 +φπα) να σταματησει η περαιτέρω υποστήριξη του στον τομέα των firmware και των βελτιώσεων και να μη σου δίνεται η δυνατότητα να εναρμονιστείς με την τεχνολογία που τρέχει. 

Οπότε θα πρέπει πάντα να συνυπολογίσετε και το κομμάτι της μακροπρόθεσμης επένδυσης,να εκτιμάτε από πριν ένα χρονικό ορίζοντα στον οποίο δεν σκοπεύετε να αλλάξετε βασικό εργαλείο της δουλειάς σας, και να μην στηριχτείτε σε καμία περίπτωση ΜΟΝΟ στο κύρος μιας μεγάλης επιχείρησης-εταιρείας, αλλά να επιλέξετε ένα μοντέλο "φορεμένο" και δουλεμένο, και ας δώσετε λίγα λεφτά παραπάνω. Θα σας κάνει απόσβεση αργότερα. 

Υ.Γ δεν ξέρετε πως νιώθω που δεν μου δίνεται η δυνατότητα να ενεργοποιήσω galileo σε όργανο που πλήρωσα παραπάνω(ήθελα ναυαρχίδα βλέπετε) για τα δήθεν extra του κανάλια!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ GPS GNNS ,ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ 2

1.STONEX S9 ver II N ευρώ 2200 + ΦΠΑ

2. TG GPS GLONASS ευρώ 1700 + ΦΠΑ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ.ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΑΓΟΡΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ.

Edited by Kostas Tserp
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

Ενδιαφέρομαι για την αγορά gps για αποτύπωση και χάραξη σημείων. Δεν έχω πολύ γνώση πάνω στο θέμα των χαρακτηριστικών , οπότε αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που γνωρίζει καλύτερα ας μας πει την γνώμη του για τα τρία προϊόντα που παραθέτω παρακάτω. Σημείωση : Θα ήθελα να αγοράσω προϊόν που να έχει μια σχετικά καλή κάλυψη (πολλές αποτυπώσεις είναι σε ορεινές περιοχές , ανάμεσα σε δέντρα κτλ).

- RTK GPS ComNAV T300 (3472,00 €)  http://www.totalstation.gr/index.php/gps-plotter/geodaitika-gps/rtk-gps-comnav-t300-detail

-Διπλόσυχνο GPS ROVER G200 (2852,00 €)  http://www.totalstation.gr/index.php/gps-plotter/geodaitika-gps/διπλόσυχνο-gps-rover-g200-1-detail

-Διπλόσυχνο GPS KOLIDA S680P (3819,20 €) http://www.totalstation.gr/index.php/gps-plotter/geodaitika-gps/kolida-s680-detail

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

https://www.xda-developers.com/dual-frequency-gnss-important-location-feature-your-phone-probably-missing/

Με android smartphone με διπλόσυχνο gps και μια εφαρμογή τύπου GGRS87 θα μπορέσω να πετύχω ακρίβεια 30cm όπως ισχυρίζεται το παραπάνω άρθρο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.