Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Recommended Posts

Εγώ δέν είμαι πολύ σίγουρος γιατι και τα φτηνά RTK κάνουν τουλάχιστον 14000. Οπότε αν βγει το galileo σε 5 (;) χρόνια, τί κάνεις; πάνε χαμένα τα 14000;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Sokkia gsr 2700 isx GPS ?

Τελικά πια είναι η γνώμη σας για το συγκεκριμένο διπλόσυχνο GPS? Παρακαλώ απόψεις από συναδέλφους που το έχουν δουλέψει!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι σας χαιρετώ. Θελω τις προτάσεις σας:

Εχω το ζευγάρι Promark2. Σκέφτομαι αγορά μιας συσκευής Promark3, ώστε ν' αντικαταστήσω στην λειτουργία, την μια απο τις δύο παλαιές.

Κλίμακα εργασιών, τα συνήθη τοπογραφικά στην επαρχία, για κτηματολόγιο, σχεδια πόλης κλπ.

Παρακαλώ τις αναλυτικές σας εκτιμήσεις και προτάσεις.

Εκ των προτέρων σας ευχαριστώ.-

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε maroudas

θα σου πρότεινα να εξετάσεις την λύση RTK-Promark3 βέβαια το κόστος ανεβαίνει αλλά για εργασίες περιορισμένης έκτασης είναι καλή λύση διατηρώντας και βελτιώνοντας τις δυνατότητες για στατικό εντοπισμό που ήδη έχεις με τα Promark2

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

λύση RTK-Promark3

αν θες να κανεις πραγματικη αναβαθμιση σε rtk ,αναβαθμισε σε ενα δεκτη Promark 500.αν το αναβαθμισεις σε promark3-rtk ,θα το μετανοιωσεις(οπως εγω)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για σας,

εχει κανεις κάνει έλεγχο για την ακρίβεια του gps του. Δηλαδή έχετε πάει σε 3-4 τριγωνομετρικά ή έχετε προσπαθήσει να πασσαλώσετε οικόπεδο που το έχει αποτυπώσει άλλος με gps;

Αν ναι πόση απόκλιση σας βγάζει;

Δουλέυω με 2συχνο RTK με βάση από εταιρεία και βγάζει σφάλμα της τάξης των 40 εκ.

Από την εταιρεία μου λένε διάφορα. Εχεις κάποιος κάνει έλεγχο;

 

Ευχαριστώ

 

Συμπληρωστε την ειδικοτητα σας στο προφιλ σας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ankostas, έχω προσπαθήσει να μετρήσω διάφορα τριγωνομετρικά με αποκλίσεις από 8 έως 20 εκατοστά. Αυτό βεβαία είναι λάθος, πρέπει να τα ελέγξουμε με βάση κάποιο σημείο που έχουμε κατεβάσει με τριγωνισμό.Το ένα κολονάκι μπορεί να κλοτσάει λιγάκι..

Μην ξεχνάς το βασικότερο ανέφερες ότι χρησιμοποιείς το σταθμό κάποιου οίκου αυτό σημαίνει ότι έχεις στο χειριστήριο σου δύο αρχεία κοναβοποίησης (grid) στα οποια ο κάναβος είναι ανά 10cm οπότε η ακρίβεια σου θα είναι το λιγότερο 10cm σε σχέση με το τριγωνομετρικό!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε ankostas και συνάδελφε JOHNYMAL

τα δύο μηνύματά σας 106 και 107

επιτρέψτε μου να σας πώ ότι φανερώνουν ότι "μηχανικά" είστε χρήστες GPS, απλά γοητευμένοι απο το σύστημα δορυφορικού εντοπισμού και δεν έχετε ξεκαθαρίσει βασικά -πολύ βασικά πράγματα, οι απόψεις σας υποδηλώνουν στην καλύτερη περίπτωση αιδήμονα αμηχανία

με κάθε σεβασμό

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Θεοχαρη έχω διαβάσει αρκετά βιβλία γεωδαισίας και συστημάτων gps..Σαν νέοι στο επάγγελμα μπορεί να έχουμε κάποιες ελλείψεις σε γνώση, στόχος όμως του forum είναι να ενημερωνόμαστε και να καλύπτουμε τα κενά μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.