Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Aprilia

Recommended Posts

Συνάδελφε Τζώννυ,

όλοι μας συνηθίζουμε να λέμε "ακρίβεια" την οριζοντιογραφική τοιαύτη. Αρχεία κανάβου (αποχής, EGM) χρησιμοποιούν όσοι θέλουν προσεγγιστικό ορθομετρικό υψόμετρο η τιμή του οποίου (ανάλυση 10 cm) δίδεται αφού υπολογιστεί πρώτα το άνυσμα θέσης. Κάτι δεν εμπεδώθηκε καλά, επενέλαβε επειγόντως διάβασμα.

 

αιδήμων: αξιοσημείωτος, αξιοσέβαστος, τίμιος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας, ειμαι στην αναζήτηση για αγορά διπλόσυχνου gps. Σκεύτομαι για το VIVA GS15 της Leica, για ένα δέκτη χρησιμοποιώντας βάση του δικτύου της εταιρείας. Ποια είναι οι γνώμη σας για το συγκεκριμένο μοντέλο? Χρησιμοποιώντας ένα μόνο δέκτη θα έχω αξιόπιστες μετρήσεις ή μειώνεται η ακρίβεια??

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό είναι! Νέο μοντέλο ... στα στάνταρ του ανταγωνισμού.

ΌΜΩΣ ... αν βρεθείς εκτός δικτύου της εταιρείας??? ή μήπως νομίζεις ότι μπορείς να παίρνεις ασφαλείς από άποψη ακρίβειας μετρήσεις όταν απομακρύνεσαι από την εκάστοτε βάση 10Χλμ σε RTK mode??

Γι αυτό πάρε αν μπορείς 2 δέκτες.

Link to comment
Share on other sites

από τα χαρακτηριστικά του πρέπει να είναι από τα καλύτερα της αγοράς.

η τιμή του όμως πρέπει να είναι πάνω από από 30,000 Ε.

 

νομίζετε ότι αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά?

μήπως κοντά στα 15 που παίρνειs ένα ζεύγος με gps + glonass είναι υπερ αρκετό.

προφανώς και δεν θα υποστηρίζουν L2C, L5, GALILEO

αλλά πότε θα λειτουργήσουν αυτά?

σε 5 χρόνια? σε 10 χρόνια?

 

θα ήθελα την άποψη των πιο έμπειρων εδώ μέσα.

μήπως τελικά κυριευόμαστε από αίσθημα υπερκατανλωτισμού και λόγω μαρκετινγκ

των εταιριών και πρακτικά αγοράζουμε κάτι άχρηστο?

τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ που χρησιμποιώ συχνότατα GPS 900CS της LEICA με ένα δέκτη και το δίκτυο της εταιρείας παρατηρώ ότι πολύ εύκολα χάνεται η σύνδεση (rtk data link down) και μου χρησιμεύει μόνο ως εξάρτηση δηλ.χτυπάω 3-4 σημεία όπου έχω σύνδεση ,

φυσικά εκτός οικοπέδου μιας και δεν μπορώ να πάρω το όποιο επιθυμητό σημείο ,

και μετά χρησιμοποιώ total station και εξαρτώ την αποτύπωση από τα 3-4 σημεία. Αυτά αφορούν όταν έχω βρεθεί σε απόσταση περίπου 15-20km από την βάση. Φαντάζομαι όσο αυξάνει η απόσταση , τα προβλήματα θα μεγαλώνουν.

 

Όταν είναι μεγάλη η αποτύπωση, νοικιάζω 2 δέκτες και πάω σε τριγωνομετρικό όπου εκεί δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητής υποστηρίζει ότι σε απόσταση 30 κλμ από τη βάση, η ακρίβεια φτάνει στα 3cm.

 

Ίσως ... οριζοντιογραφικά !!!!

Υψομετρικά???? Για πες μας στα 30 χλμ πόσο θα είναι????

Link to comment
Share on other sites

εντάξει grtopo, αλλά στις απλές αποτυπώσεις δεν έχει εξαιρετική βαρύτητα το z,

δηλ.δεν ενδιαφέρει όταν πχ για ένα τοπογραφικό για δασαρχείο ζητηθεί εξάρτηση σε ΕΓΣΑ.

σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.

 

Ψάχνω να βρω το καταλληλότερο σύστημα GPS για την δουλεία μου. Δεν έχω ξαναδουλέψει με GPS παρά μόνο με όργανο, οπότε θα ήθελα την βοήθειά σας. Οι απαιτήσεις είναι απλές. Μόνο αποτυπώσεις αγροτεμαχίων. Η δυσκολία μου είναι ότι οι δουλείες αφορούν όλη την Ελλάδα και δεν θέλω να ψάχνω όπου πάω τριγωνομετρικά κλπ. Άρα χρειάζομαι ένα σκέτο ROVER για RTK αποτυπώσεις. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ. Ρώτησα για Leica και για TOPCON, αλλά οι αντιπρόσωποι με μπέρδεψαν. Ο ένας λέει ότι έχει δικό του δίκτυο και ότι συνδέεσαι στο Internet με το κινητό κλπ (ο Leicaς που θέλει και συνδρομή 450€), ο άλλος δεν έχει δίκτυο αλλά λέει ότι μπορείς να αποτυπώνεις με ακρίβεια 70cm, αλλιώς συνδέεσαι στο HEPOS που όμως δεν έχει υψόμετρα (ο TOPCON). ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες συνάδελφε,

 

Μια εκτενής αναζήτηση στα παλιότερα ποστ θα σε διαφωτίσει αρκετά.

 

Αν ζητάς από 'δω απάντηση με brandname μάλλον δε θα λάβεις...

 

Από τα γραφόμενά σου διαβλέπω όμως ότι είσαι κοντά στη λύση που αναζητάς... απ όσα ξέρω...δώσε βάση στα λεγόμενα των dealers και έχε υπ όψη πως σε περιμένει μπόλικο διάβασμα και σπαζοκεφαλιά. Από αγγλικά πώς πας;

 

Τώρα κρύψου πριν σε πάρουν μυρωδιά οι τοπογράφοι του φόρουμ :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.