Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Recommended Posts

Στο μέτρο που μου αναλογεί, έχω περιγράψει τη σχετική ιδιότητα του ProMark500 στο προ-προηγούμενο post μου.

 

Επειδή όμως πολύ φοβάμαι ότι αγγίζω ευαίσθητες χορδές, πράγμα που δε θέλω, θα σε συμβούλευα να απευθύνεις την εύλογη ερώτησή σου (ήταν και δική μου) στους αντιπροσώπους. Εγώ έτσι έκανα. Είδα και πείστηκα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

είπα πως αυτά τα λένε οι πωλητές και μου είπες πως είναι δικες σου γνώσεις. απλά θα ξαναπω: όποιος πουλάει glonass για εργασία με hepos επειδή δίνει πλεονέκτημα είναι καλός για το μαγαζί του αλλά κακός για τους πελάτες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά νοίκιασα το ProMark 500 με GSM σε απόσταση 35Km περίπου. Είχα λύση fixed σε κάτω από 15 sec (κάνοντας rtk reset για να τη "σπάσω" για επιβεβαίωση). Ως base χρησιμοποίησα το reference station της αντιπροσωπείας.

Επανέλαβα το ίδιο πείραμα στο Βραχάτι (Κορινθίας)...Με το ίδιο base, τις ίδιες ρυθμίσεις, μόνο που το μηχάνημα έγραψε απόσταση 88 Km!!! Και είχα λύση fixed σε χρόνο κάτω από 60 sec!!! Φυσικά δεν το πιστεψα, οπότε έκανα reset rtk και είχα πάλι λύση fixed κάτω από λεπτό!! Αποτυπώνω δύο τριγωνομετρικά που είχα ιδρύσει παλιότερα στην ταράτσα του κτηρίου, επίτηδες τοποθετημένα σε απόσταση μεταξύ τους 13.00μ, και ζητάω από το λογισμικό πεδίου να κάνει β θεμελιώδες. Η οριζόντια απόσταση προέκυψε 12.97μ!!! Εκεί κυριολεκτικά προσκύνησα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εκεί κυριολεκτικά προσκύνησα!!!!!!!

 

Αν σε έβλεπε καμιά νοικοκυρά από απέναντι ταράτσα να προσκυνάς στο promark θα την είχε πάει πέντε πέντε από το φόβο της ... ;)

Link to comment
Share on other sites

και προφανώς τις έλεγξες και είδες ότι είναι πολύ "κοντά" στις πραγματικές.

το πείραμα το ξαναέκανες? συγνώμη που είμαι δύσπιστος αλλά σε 88 km rtk επίλυση

με τέτοια ακρίβεια κάπως μου ακούγεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.