Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Aprilia

Recommended Posts

2 ώρες πριν, yian said:

Επειδή πρόσφατα έλεγξα τοπογραφικό εξαρτημένο από κινητό, η απόκλιση που βρήκα ήταν από 2,70 έως 2,90 μέτρα σε όλα τα σημεία. Εντύπωση ωστόσο μου έκανε ότι υπήρχε παράλληλη μετάθεση όλου του οικοπέδου προς μια κατεύθυνση.

Για την ιστορία πάντως (και επειδή το τοπογραφικό ήταν για πώληση), ο άνθρωπος αγόρασε και λίγο από τους 3 όμορους χωρίς να το ξέρει 😀

Γιαυτό μακρυά και αγαπημένοι από τέτοιες εφαρμογές.

Αν είχαμε σοβαρό φορέα (και κράτος), κάτι τέτοιοι "μηχανικοί" θα πήγαιναν φυλακή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά, δεν είναι η μόνη αμαρτία στο οικόπεδο. Έχουμε και νομιμοποίηση εντός δουλείας υψηλής τάσης ΔΕΗ και πολλά άλλα.  Ο "μηχανικός" βλέπεις ήταν γνωστός του πωλητή και τους έκανε πολύ καλή τιμή, ο συμβολαιογράφος απάντησε "τι θες και τα σκαλίζεις τώρα.." και εγώ έμεινα με τη δόξα και τον εξοπλισμό των 10000 ευρώ ανά χείρας.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, ntanos said:

Προσωπικά, φαντάσου ότι μου έχει τύχει πολλές φορές σε στάσεις που έχω αποτυπώσει με RTK (με γεωδαιτικό gps και όχι κινητό) να μου βγάζει fixed λύση, και όταν στο γραφείο συγκρίνω τις μετρήσεις με την κλεισμένη και ελεγμένη όδευση από total station κάποια να έχει αποκλίσεις ακόμα και 0,50μ οριζοντιογραφικά και 1 μέτρο στα υψόμετρα.

Μιλάω ειλικρινά, το παραπάνω μου έχει τύχει πολλές φορές, χωρίς καμία περίεργη τιμή σε PDOP κλπ. Ε, φαντάσου τι σφάλματα θα έχεις με τα κινητά που αναφέρεις παραπάνω σε μεγάλο ποσοστό των περιπτώσεων.

"αποκλίσεις ακόμα και 0,50μ οριζοντιογραφικά και 1 μέτρο στα υψόμετρα", σημαίνει οτι έχει σοβαρό πρόβλημα το γεωδαιτικό gps ή το δίκτυο που εξαρτάσαι αν δουλεύεις με 1 δέκτη, αλλιώς με ζεύγος base-rover έχεις πολύ σοβαρό  θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αλέξιε επειδή νοικιάζω gps από διάφορες πηγές, αυτό μου έχει τύχει σε 2-3 διαφορετικούς δέκτες, καθώς και σε δύο καλά δίκτυα (HEPOS και METRICANET). Επίσης δεν μου έχει τύχει σε ζεύγος base - rover.

Έχει συμβεί κυρίως σε αστικές περιοχές με ψηλά κτήρια, όταν ο δέκτης δυσκολεύεται να δώσει fixed λύση. Δεν συμβαίνει συχνά, αλλά σε ένα ποσοστό 10% των περιπτώσεων που προσπαθώ να εξαρτήσω την επίγεια αποτύπωσή μου και δεν έχει κοντά κάποιο σημείο - πλατεία κλπ με ανοικτό ορίζοντα. Επίσης θα συμβεί σε μία από τις 3-4 στάσεις που θα μετρήσω οπότε δεν μου προκαλεί πρακτικά πρόβλημα. Όμως, το σφάλμα εκεί είναι μεγάλο και δεν ανταποκρίνεται στις τιμές HRMS και VRMS που δίνονται.

Έχω την υποψία ότι κάποιες φορές αυτό οφείλεται σε αργή απόκριση του controller, ότι δηλαδή αναφέρει εκείνη την στιγμή "fixed" ενώ στην πραγματικότητα δεν υπάρχει πλέον καλή λύση.

Η όλη ιστορία αποδεικνύει ξεκάθαρα ότι το σφάλμα μπορεί να προκύψει απροειδοποίητα. Ποτέ δεν εξαρτώ αποτύπωση μετρώντας με gps μόνο δύο στάσεις.

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι αντιλαμβάνομαι δε μετράς Rtk παρά μόνο εξαρτήσεις, οπότε η πιο αξιόπιστη μέθοδος είναι στατικός εντοπισμός (σχετικά γρήγορη για 3-4 στάσεις).

Για να σιγουρέψεις τώρα το "fixed" επανέλαβε τη διαδικασία σε δεύτερο χρόνο (αν έχει πρόβλημα θα σου κλωτσήσει).

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε αστικό περιβάλλον προσπαθώ να επιλέγω όσο πιο ανοιχτά σημεία γίνεται ώστε να είναι σωστή η fixed λύση. Μου έχει τύχει όμως να είναι "fixed" η λύση αλλά λάθος κατα 2μ.

Ξαναπήγα στο σημείο άλλη ώρα της ημέρας, ξαναμέτρησα τις στάσεις και όλα καλά.

Γενικά θέλει προσοχή στα δύσκολα σημεία. Ενα καλό workflow είναι μέτρηση στις στάσεις, κάνουμε τον δέκτη να χάσει σήμα και να ξαναφιξάρει και ελέγχουμε. Επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία μετά απο 1-2 ώρες και ξανα-ελέγχουμε.

Άσχετο, μήπως έχει κανένας gps epoch 35 της spectra precision?

 

Συνάδελφοι,

γνωρίζει κάποιος από κεραίες των UHF radio-modems που έχουν οι δέκτες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/8/2019 at 7:02 ΜΜ, giorgosv said:

Συνάδελφοι,

γνωρίζει κάποιος από κεραίες των UHF radio-modems που έχουν οι δέκτες;

Για πες, τι θέλεις να μάθεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα , με ενδιαφέρει και εμένα η αγορά Gps .

3-4 χρόνια πρίν τη συνταξιοδότηση. 

Είχα δανειστεί παλιότερα εάν θυμάμαι σωστά 1 South S680 και είχα κάνει και εγγραφή στήν υπηρεσία Hepos αλλά δέν είχα ασχοληθεί και το επέστρεψα.

Εννοείται για μεταχειρισμένο . Μόνο τα σημεία ήθελα να κατεβάζω και μετά θα πηγαίνω με το Γεωδαιτικό σταθμό που έχω τηε Stonex.

Απλώς δέν γνωρίζω ούτε σε τι μοντέλο να απευθυνθώ αλλά και τη διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω.

Συνάδελφος αγόρασε της Stonex δ'εν θυμάμαι μοντέλο ~4000 ευρώ.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα προλάβεις να κάνεις απόσβεση, δεδομένου ότι η "ανάπτυξη" μάλλον θα αργήσει.

Το μεταχειρισμένο, ενδέχεται σε 4 χρόνια να έχει χάσει την αξία του. Αν δουλεύεις αποκλειστικά σε συγκεκριμένη περιοχή, ίσως θα σε συνέφερε να "ρίξεις" κάμποσες στάσεις, τις οποίες θα εξαρτήσεις, και να δουλεύεις με αυτές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.