Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Aprilia

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα σε όλους.

 

Με την ευκαιρία της επερχόμενης επιδότησης (θεού θέλοντος... και όχι μόνο) λέω να προχωρήσω στην αγορά ενός διπλόσυχνου δέκτη για HEPOS. Έκανα την έρευνα αγοράς και με βλέπω μεταξύ Magellan Pro Mark 500 kai Leica Smart Rover 1200+. Υπάρχει μια διαφορά στην τιμή περι τα 3000 (Leica ακριβότερο) και τα χαρακτηριστικά πάνω κάτω τα ίδια.

 

Έχετε να μου δόσετε κάποιοα επιπλέον πληροφορία σχετικα με τη χρηστικότητα του καθενός αν έχετε δουλέψει κάποιο.

 

Από συνάδελφο έχω δουλέψει στο πεδίο το Leica και μου δίνει την εντύπωση πως το όλο rover είναι καλύτερα ζυγισμένο σε σχέση με το Magellan το οποίο το είδα για λίγο στο demo της αντιπροσωπίας.

 

Ευχαριστώ πολύ, περιμένω τις γνώμες σας.

 

 

Μήπως μαζί με το PROMARK ειδες και το GEOMAX ? Εχεις καμία πληροφορία γι αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, μαζί με το Pro Mark 500, είδα και το Geomax ZGP800, το οποίο είναι πανομοιότυπο με το GPS 900 της Leica, μόνο που το Geomax έχει ενσωματωμένο το GSM/GPRS modem, ενώ το Leica το έχει πρόσθετο, αλλά το σημαντκότερο είναι οτι είναι και 2000Ε φτηνότερο (το Geromax!).

 

Από την αντιπροσωπεία, ο υπέυθυνος χαρακτήρισε το Geomax σαν Low End μηχάνημα, ενώ το Pro Mark σαν High End, όπως και η Leica το 900.

 

Σκέφτομαι όμως πως αφού έχω μπει στην διαδικασία της επένδυσης να πάω σε κάτι καλό και με αντοχή στο χρόνο. Γι' αυτό είμαι μεταξύ pro mark kai Smart Rover 1200+.

 

Περιμένω προτάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Koitaxe na deis.

Ego exo to leica smart rover 1200+ kai eimai poly euxaristimeni.

Kai texniki ypostirixi me ta paidia apo ti leica exo opote xreiazomai kai ta panta ola...!!

Kai na pliroseis perissotero etsi ki allios tha to vgaleis kai me to parapano me tis douleies pou tha teleioneis pio grigora kai eukola.

H axiopistia dystyxos tou exoplismou exei sxesi kai me to kostos.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που λες και εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Εξάλλου έχω ήδη total station Leica και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Απλά θέλω και άλλες γνώμες από αυτούς που έχουν δουλέψει magellan για να συγκρίνω. Όπως έχω πει Leica έχω δουλέψει ήδη και το βρίσκω χρηστικό.

 

Εσύ με HEPOS δουλεύεις?

Link to comment
Share on other sites

@GURU7

Κάνε έναν κόπο συναδέλφισσα να διαβάσεις του κανόνες του forum και να δεις ότι τα γκρικλισ απαγορεύονται και διόρθωσε με edit το μήνυμα σου. Γράφουμε στα ελληνικά μόνο.

 

Η σχέση κόστος - απόδοση είναι σχετική. Η αιχμή της τεχνολογίας στα gps κατά την γνώμη μου αλλά και άλλων συναδέλφων μάλλον είναι πολύ ακριβή για αυτά που ισχυρίζεται ότι θα προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τη GURU7 για τον εξοπλισμό της Leica. Είναι πολύ αξιόπιστο GPS. Το έχω τεστάρει με άλλα και έχω καταλήξει θετικά για το smartrover. Πάντως καλό είναι να τεστάρεις μηχανήματα και την εταιρεία-αντιπροσωπεία (βλέπε service-εξυπηρέτηση) πριν προχωρήσεις σε αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, οι διαφορές του GEOMAX με το GPS900 της Leica δεν είναι μόνο 2000€ διαφορά. Κατασκευαστικά μου φαίνεται ότι της Leica είναι ανώτερο και πιο αξιόπιστο από μία πρωτοεμφανιζόμενη στο χώρο εταιρεία. Λειτουργικά δε το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε stevek, επειδή το έχω ψάξει το θέμα με το Geomax, είναι ολόιδιο με το Leica. Μπορεί να διαφέρουν ελάχιστα στην όψη, αλλά όλα τα άλλα είναι ακριβώς τα ίδια. Ειδικά το controller τρέχει ακριβώς τα ίδια προγράμματα ,τα ίδια εικονίδια, τα πάντα. Επίσης άμα τα σκαλίσεις και λίγο στο software, βρίσκεις σε πολλά σημεία, όπως στα αρχεία καταγραφής, το Leica Geosystems A.G. Η κεραία του δέκτη είναι ίδια, το board είναι Novatel κλπ κλπ...

 

Γενικά η Geomax είναι θυγατρική της Leica, ανήκουν στον ίδιο όμιλο (Hexagon), βρίσκονται στην ίδια πόλη της Ελβετίας με απόσταση λίγων μέτρων. Η Leica την ίδρυσε για να μπορέσει να χτυπήσει τις μικρότερες και φτηνότερες ανταγωνίστριες εταιρίες, χωρίς να πλήξει το όνομά της βγάζοντας στην αγορά ομοειδή μηχανήματα σε πολύ χαμηλότερεσ τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ jmanioud,

 

από όσο γνωρίζω η Geomax δεν είναι θυγατρική της Leica, απλά ανήκουν στο ίδιο group της Hexagon, και το εργοστάσιο κατασκευής είναι στην Κίνα. Είναι δηλαδή σα να αγοράζεις Skoda αντί για AUDI που ανήκουν στο ίδιο group της Volkswagen!!.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ stevek,

 

Επειδή είδα συγκεκριμένα και κάτω από την μπαταρία του δέκτη της Geomax γράφει καθαρά Made in Switzerland. Μπορείς να το δείς οποιαδήποτε στιγμή στην εταιρία που τα αντιπροσωπεύει. Εγώ αρχικά είχα την ιδια με τη δική σου άποψη, αλλά μετα το προχθεσινό demo άλλαξα.

 

Αλλα για να μην ξεφευγουμε από το θέμα και χαθούμε στα χαρακτηριστικά και στους ομίλους επιχειρήσεων, ήθελα μία γνώμη κάποιου που έχει δουλέψει με Magellan για την χρηστικότητα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.