Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλάκα επί εδάφους


 
Evan

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

το ερώτημα μου ήταν γενικότερου ενδιαφέροντος, γιαυτό και έγραψα πως δεν ήθελα να ξεφύγω από το topic με την ερώτηση μου...αφορούσε κυρίως στοιχεία όπως υποστυλώματα ή πλάκες ορώφων...συγνώμη αν ξεφύγαμε λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Οπως έχω πει, το ινοπλισμένο μετά την ρηγμάτωση έχει καλή πλαστιμότητα.

Τις τελικές ιδιότητες του υλικού επηρεάζουν

 

η ποσότητα των ινών

η γεωμετρία των ινών

η συνάφεια των ινών με την τσιμεντοκονία.

 

 

Για δεδομένο τύπο μεταλλικό ινών (γεωμετρία, συνήθως χρησιμοποιείς αυτές με κεκαμένα άκρα και όχι τις ευθύγραμμες) , κάνεις επίλυση με τα φορτία της πλάκας και ανάλογα με τον τύπο του εδάφους σου δίνουν τα απαιτούμενα kg/m3.

Yπήρχε ένα έντυπο υπολογισμού στο site της inomix.gr αλλά το συγκεκριμένο δε λειτουργεί

πλέον.

Αυξάνεται η παραμορφωσιμότητα αλλά μειώνεται η εργασιμότητα του σκυροδέματος

Aυτό που κερδίζεις είναι ότι μπορεί να μεγαλώσει η απόσταση των αρμών και να μειωθεί το πάχος της πλάκας.

http://www.episkeves.civil.upatras.gr/ergasies%202003/8.pdf

http://library.tee.gr/digital/m2316/m2316_aggelakopoulos.pdf

http://library.tee.gr/digital/m2316/m2316_papagianni.pdf

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά 3- 4 τόνοι ανά μ2? 30- 40 kN/m2 ? Μήπως η φόρτιση είνια υπερβολική? Ο στρατός απαιτεί για τεθωρακισμένα 1.8 τν/μ2....

Τί είδους έδαφος θα αντεξει αυτό το φορτίο?

Το θέτω απλά ως απορία

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πριν το ινοπλισμένο δεν ενδύκνεται για πλάκα επί εδάφους.

 

Το ινοπλισμένο απλά έχει καλή πλαστιμότητα μετά το στάδιο της ρηγμάτωσης.

 

Ανέφερα που χρησιμοποιείται το ινοπλισμένο και για ποιους λόγους το χρησιμοποιούμε.

 

Και όπως σωστά λέει ο Χάρης σε μια πλάκα εδάφους μας ενδιαφέρει η αντοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδιά, έιμαι νέος στο χώρο και θέλω λίγη βοήθεια.

Λοιπόν θέλω να βγάλω σίδερα (ή πλέγμα, θα δούμε) στο εξής:

Πλάκα Ο/Σ 28,3m x 3m η οποία θα βρίσκεται επί του εδάφους (για την ακρίβεια θα σκαφτεί το έδαφος όσο είναι το πάχος της πλάκας- ο κανονισμός λέει 30cm min) η οποία θα έχει πάνω της έναν ρωμαικό τοίχο (που λογίζεται για φορτίο) και θα το πάρω περίπου 44ΚΝ/m2 (ναι το ξέρω ότι είναι πολύ). Στην ουσία δηλαδή θα

'χυθεί' μπετό σ' ενα σκάμα και λόγω του μεγάλου φορτίου, νομίζω ότι το σύστημα λειτουργεί ανεστραμμένα, δηλαδή το έδαφος θα λογιστεί σαν "ανάποδο" φορτίο (από το έδαφος προς την πλάκα).

Οπότε θέλω να ρωτήσω καταρχήν

1) αν αυτό που λέω ισχύει

2) αν ισχύει, τι ποσοστό του φορτίου υπολογίσω ότι ασκεί το έδαφος προς την πλάκα

3) αν πρέπει να τη θεωρήσω διέριστη (να την οπλίσω παράλληλα με τη μικρή διεύνθυνση)

4) αν μπορώ να θεωρήσω ότι είναι αμφίπακπτη και στις 2 διευθύνσεις

 

***Σημαντικό: τα αρχαία βρίσκονται κατά μήκος της μεγάλης διάστασης (28m) ΣΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΙΑ (δηλαδή καλύπτουν περίπου το 1,5 από τα 3m του πλάτους)

 

Γενικά, να ρωτήσω επίσης αν κρίνετε απαραίτητο να βάλω κρυφοδοκούς περιμετρικά και παράλληλα στη μικρή διεύνθυση (βέβαια αποκλείεται να δεχτεί η υπηρεσία να δώσει τόσα λεφτά για σίδερα - καθότι δεν υπάρχει σάλιο) και περιμετρικά.

 

Τέλος μου φαίνεται ότι ειδικά χωρίς τις κρυφοδοκούς θα έχω πρόβλημα διάτρησης

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων - Κι άμα γράφω χαζομάρες διορθώστε.

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι ισχύει σαν γενική θεώρηση, πεσ το κ έτσι.

2. Εξαρτάται. Κάνε πεπερασμένα. Γενικά όμως εσένα σε ανδιαφέρει στην κρίσιμη κ μόνο περιοχή ποια είναι η αντίδραση του εδάφους.

3. Ναι είναι διέρειστη

4. Από πού κ ως πού αμφίπακτη? Κ βέβαια όχι.

Link to comment
Share on other sites

(για την ακρίβεια θα σκαφτεί το έδαφος όσο είναι το πάχος της πλάκας- ο κανονισμός λέει 30cm min)

που το λέει αυτό γιατι δεν το'χω πρόχειρο

Τέλος μου φαίνεται ότι ειδικά χωρίς τις κρυφοδοκούς θα έχω πρόβλημα διάτρησης

Λες 44ΚΝ/μ2 αλλά δεν λες πόσο υψος έχει ο τοιχος, 1μ? 250μ?

εκτος και αν εννοεις 44ΚΝ/μ

τελοσπάντων, όπως και να'χει, αν θες να κανεις σωστη δουλεια επειδη δεν τα λες ολα, ασε το πλατος των 3μ,

κάνε 1.50 την πλακα οσο ο τοιχος και δώσε σε ύψος τα μπετα, δηλαδη 60εκ, εκει μετά βάλε τσερκια (αντε το πολυ πολυ καντο 1.60)

 

μη μου πεις για ανατροπές και δεν συμμαζεύεται τωρα, αν δεν πεις τι ρόλο βαράει ο τοιχος, δεν απαντάω

 

περι διάτρησης: αν δεν βρεις τα φορτία και δεν κανεις τον έλεγχο, ποιος περιμενεις να σου πει?

από αυτά που ειπες (αν ΚΑΙ ΔΕΝ λες ποσα ειναι τα φορτία) και με πλάτος εδρασης 1.50μ δεν υπάρχει διάτρηση

 

ο έλεγχος μαλιστα σε διάτρηση (παραδοξως) ειναι ωραία δοσμένος στον κανονισμο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.