Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλάκα επί εδάφους


 
Evan

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κανονικά κατασκευατικά αν η πλάκα είναι 15cm, κάνεις το τελείωμα με δοντάκι μήκους 30cm και πάχος πάλι 30cm με τα σίδερα στο εκεί σημείο σαν φουρκέτα...

Καλό είναι να γίνεται έτσι, αν δεν το κάνεις δεν υπάρχει πάλι πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα Συνάδελφοι

 

Βρέθηκα στην ανάγκη να φτιάξω μια βάση για ISOBOXES πάνω σε μια υπάρχουσα βάση απο μπετό. Τώρα θα μου πείτε γιατί δε χρησιμοποιώ την υπάρχουσα βάση. Η υπάρχουσα βάση είναι ορθογωνική και στις διαστάσεις που θέλει ο πελάτης αλλά πάνω στη βάση υπάρχουν τετράγωνα εξογκώματα 1.5x1.5μ από τα οποία άλλα προεξέχουν της βάσης 10cm και άλλα 15cm. Αναγκαστηκά θα πρέπει να γεμίσω 15cm με μπετό τα κενά ανάμεσα στα τετράγωνα για να έρθει η πλάκα στο ίδιο επίπεδο. Αυτό όμως σημαίνει ότι στα τερτάγωνα που προεξέχουν 10cm θα πέσει μπετό από πάνω τους πάχους 5cm.

Η ερώτηση μου είναι: Α. Τα 5cm του καινούριου σκυροδέματος θα αντέξουν το βάρος των ISOBOXES? και αν οχι πιο το ελαχιστο που θα πρέπει να ρίξω?

Β. Πως να οπλίσω και βλητρώσω τη καινούρια πλάκα?

Γ. C25/30 θα μου λύσει το πρόβλημα των 5cm?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλή σας μέρα, θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας όσον αφορά το παρακάτω πρόβλημα. Φτιάχνω 2 οικοδομές, είμαι στο στάδιο της θεμελίωσης η κάθε μία έχει εμβαδόν πλάκας δαπέδου υπογείου (επί εδάφους δλδ περίπου 150 τ.μ.). Έχουμε κάνει λάθος στην εκσκαφή και σκάψαμε 40 εκατοστά πιο βαθιά με αποτέλεσμα τα πέδιλα και τα συνδετήρια να έχουν γίνει 40εκ. χαμηλότερα και για να πετύχω το σωστό ύωος πλάκας δαπέδου υπογείου να πρέπει να μπαζώσω 40 εκατοστά πάνω από τα συνδετήρια.

Το μπάζωμα πάνω από τα συνδετήρια είναι κάτι που συνηθίζεται ή θα έχω πρόβλημα στο μέλλον λόγω καθιζήσεων?

Ο μπετατζής μου επιμένει να αυξησουμε το ύψος το συνδετηρίων από 0,70εκ που είναι τώρα σε 1,10μ. έτσι ώστε να έρθει η πλάκα και να καθίσει επάνω τους. Να σημειώσω ότι η πλάκα θα γίνει με Φ10/15 και θα στερεωθούν με τρύπες στα περιμετρικά τοιχεία.

Τι θα κάνατε εσείς?

Ένα καλό μπάζωμα 0,40εκ. και την πλάκα απο πάνω?

Θα αυξανατε το υψος των συνδ. και των πεδίλων?

??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.