Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλάκα επί εδάφους


 
Evan

Recommended Posts

[...

ο έλεγχος μαλιστα σε διάτρηση (παραδοξως) ειναι ωραία δοσμένος στον κανονισμο]

 

Διάβασε din 1045, δες και τα σχήματα και μετά πες μου γιατί είναι ωραία δοσμένος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλός είναι και στον ΕΚΩΣ, μην τον κακολογήσουμε και σε αυτό.

Αν στον DIN είναι καλύτερος βρε PAppos ανέβασε μας καμιά σελίδα, έστω για την συγκεκριμένη περίπτωση για να κάνουμε πιο σωστή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά 3- 4 τόνοι ανά μ2? 30- 40 kn/m2 ? Μήπως η φόρτιση είνια υπερβολική? Ο στρατός απαιτεί για τεθωρακισμένα 1.8 τν/μ2....

Τί είδους έδαφος θα αντεξει αυτό το φορτίο?

Το θέτω απλά ως απορία

 

εάν περονοφόρο τύπου vna όταν σηκώνει και πάει να τοποθετήσει παλέτα 1000κιλών (κλασική παλέτα) σε ράφι ύψους 8 μ. η δύναμη που ασκείται στον μπροστά τροχό είναι περίπου 4 τόνοι (αν θυμάμαι καλά) σε επιφάνεια 40Χ40 εκ! Ο στρατός δεν έχει τέτοια περίπτωση!

 

Επίσης όταν αυτά τα vna είναι αυτόματα (χωρίς οδηγό) απαιτείται ένα πηνίο μέσα στην εδαφόπλακα. Όταν υπάρχει οπλισμός τότε δημιουργούνται επαγωγικά ρεύματα και βραχυκυκλώνει το σύστημα πλοήγησης. Έτσι προέκυψε η ανάγκη για ινοπλισμένες πλάκες σε αυτά τα έργα.

 

Ακόμα δεν έχει φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο η μελέτη των ινοπλισμένων πλακών. Ιδιαίτερα στις περιπτώσεις που έχουμε εφελκυσμό της πλάκας (από π.χ. ράφια τα οποιά υφίστανται σεισμικές καταπονήσεις)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπόν συνάδελφοι ερώτηση...

 

θέλω να ρίξω πλάκα επί εδάφους για βεράντα σε ισόγειο και τις εσωτερικές να τις ρίξω ανωδομής... και για να μην αρχίσει να κελαηδάει ο rigid...θα κάνω υπερύψωση της στάθμης δαπέδου 80 cm

εφόσον θέλω να σιδερώσω τις εσωτερικές με σπαστά ευθυγραμμα, μπορείτε να μου πείτε πως θα πάνε τα σίδερα στην κοινή παρεια μπαζωμένης και ανωδομής?

θα μπουν τα σπαστά στην μπαζωμένη? της μπαζωμένης?

τι παίζει με τη μονολιθικότητα?

παίζει δυνατότητα αρμού στην κοινή παρεία και δε θα έχουμε σιδερα από τη μιά την άλλη?

τι πρέπει να προσέξω?

Link to comment
Share on other sites

θα το προτιμούσα

βέβαια θέλω και τις συμβουλές σας γιατί πρώτη φορά θα κάνω τετοια στάθμη...

πήγα σήμερα και είδα το έδαφος και επειδή ο ιδιοκτήτης είναι λίγο πρήχτης δεν εμπιστεύμαι ότι θα μπαζωθεί σωστά

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ξεχωριστά με αρμό. Το πρόβλημα είναι μετά στην κατασκευή πόσο καλά θα σου βγει ο αρμός. Μπάζωμα κανονικά με πλέγμα πάνω κάτω. Και για τα δύο. Πάντα προσωπική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.