Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλάκα επί εδάφους


 
Evan

Recommended Posts

Αν πατήσει η πλάκα σε ασυμπίεστο μπάζωμα με χώμα

100% θα έχεις ένα άχρηστο υπόγειο.

 

Είτε θα διαμορφώσεις ένα μη συμπιεστό μπάζωμα

με κατάλληλο υλικό (π.χ. κροκαλα), διαστρωμάτωση και δονητικό εδάφους αν χρειαστεί

είτε θα τροποποιήσεις την στατική μελέτη

όσο αφορά την θεμελίωση.

Μεγαλύτερη διατομή μπορεί να σου αυξήσει και τον οριζόντιο οπλισμό προκειμένου να πιάσεις το Asmin.

 

ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ

ΠΡΩΤΟΥ ΕΡΘΕΙ Ο ΕΛΕΓΚΤΗΣ!!!

 

Κάποιος μηχανικός δεν μετρούσε όταν ταμπάνιαζε ο σκαφτιάς...

Edited by Brasco
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

αν δεν είχα σκυροδετήσει την θεμελίωση, πράγμα που δεν κατάλαβα αν έχει γίνει ή όχι, θα έφτιαχνα κοντά τοιχία υπερύψωσης με κατάλληλο οπλισμό και αγκύρωση εντός της πεδιλοδοκού, επί των οποίων θα εδραζόταν η εδαφόπλακα.

προφανώς τα όσα παραπάνω λέει ο συνάδελφος περί ορθής επίχωσης και τροποποίησης της μελέτης είναι σωστά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να μην αλλάξεις τα στατικά της θεμελιώσης.Να κάνεις επιμελημένο μπάζωμα(διαβαθμισμένο υλικό από κάτω μέχρι την επιθυμητή στάθμη,σε επάλληλες στρώσεις με διαβροχή και συμπύκνωση).

Να αντιμετωπίσεις την πλάκα μπετόν ως εδαφόπλακα(δες αντίστοιχο νήμα)με αρμούς συστολής και να την αποδεσμεύσεις από τα περιμετρικά τοιχώματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον jek, οι τρύπες στα περιμετρικά τοιχεία του υπογείου μόνο προβλήματα από υγρασίες πιστεύω θα φέρουν..

Προσωπικά έχω έναν φόβο για την απευθείας έδραση, αλλά ο καθένας κρίνει πάντα κατά τα δεδομένα του λαμβάνοντας υπόψιν τα υπάρχοντα συνεργεία, το κόστος κλπ.

Πάντως νομίζω πως ο συνάδελφος έχει πάρει κάποιες σαφείς απαντήσεις και κατευθύνσεις..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

pirsogiannis,μπορεί το κόστος μιας σωστής υπόβασης να είναι σημάντικό(και σε λεφτά και σε επίβλεψη).Προτιμώ την εδαφόπλακα ελεύθερη περιμετρικά,αλλά και στις επαφές με εσωτερικά κατακόρυφα στοιχεία,ώστε να μειωθούν οι καταναγκασμοί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα να κάνω καλό μπάζωμα και μετά να σκυροδετήσω χωρίς να βάλω τα σίδερα μέσα στα τοιχεία.

Να μην αυξησω το ύψος πεδιλων και συνδετ..

kostoassid 'κορδονι' ??

jek τι εννοείς με το 'ελεύθερη? Το να μην μπουν τα σιδερα?

Και κάτι τελευταιο, στη μελέτη είχε περιμετρικά πεδιλοδοκούς κάτω από τα τοιχεία και εσωτερικά πέδιλα στις κολώνες που ενωνονταν με συνδετήρια. Τα πέδιλα και τα συνδ. είχαν ύψος 0,70 οι πεδιλοδοκού 1,00μέτρο. Υπάρχει πρόβλημα που δεν είχαν το ίδιο ύψος ή έπρεπε απο την αρχή να είναι όλα 1,00 μέτρο?

Link to comment
Share on other sites

Υδροδιογκούμενο κορδόνι στο αρμό σκυροδέτησης.

 

Γενικά οι πλάκες υπογείου θα πρέπει να είναι "πλεούμενες" δηλαδή φελιζόλ περιμετρικά ώστε να μην ακουμπούν στα τοιχώματα και στα υποστυλώματα και να πατάνε πάνω σε καλής ποιότητας μπάζωμα (σκύρα-χαλίκια-άμμο-3Α)

 

Πρόβλημα δεν υπάρχει για την διαφορά ύψους πεδιλοδοκών εκτός ίσως, από αγκυρώσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να κανω το ερωτημα μου.

Πως "εφυγε" η εκσκαφη 40εκ???

 

Ηθελα να το ρωτήσω κι εγώ, αλλα συγκρατήθηκα...

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.