Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλάκα επί εδάφους


 
Evan

Recommended Posts

Ε τι να σου λέω τώρα, μπλέχτηκαν πολλοί και έγινε λάθος. Έλειπα και γω 2 βδομάδες και όταν γύρισα τα βρήκα έτσι. (σε εταιρεία είμαι δεν είναι αποκλειστικά δική μου η κατασκευή και η επίβλεψη.

Βασικά τους μπέρδεψε και το ότι η πεδιλοδοκός ήταν ένα μέτρο ενώ τα πέδιλα 0,70 αν και τους είχα πει ότι η πεδιλοδοκός είανι κάτω από το τιοχείο δεν επηρεάζει το βάθος...Αυτός κατέβηκε 0,30 εκ. περισσότερο γιατί είδε ότι η πεδιλοδοκός είανι 1,00 μέτρο αλλά δεν έδωσε την απαραίτητη σημασία στο 0,70 του πεδίλου, τι να σου πω, τώρα έγινε..

 

Δεν πειράζει αγαπητοί μου συνάδελφοι, ρωτήστε με άφοβα ότι θέλετε και κρίνετε με επίσης όσο θέλετε δεν με πειράζει! Εγώ τη γνώμη σας όσον αφορά τη λύση του προβλήματος μου θα κρατήσω, όσον αφορά τα υπόλοιπα...

 

no problem!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δεν ηθελα να κρινω καποιον.

Απλα τα 40εκ ειναι πολλα.

 

Το βασικο ειναι η ενημερωση της ΟΑ, εφοσον ερθει ελεγκτης.

Link to comment
Share on other sites

Και μια και πιάσαμε την κουβέντα...

Βασικά τους μπέρδεψε και το ότι η πεδιλοδοκός ήταν ένα μέτρο ενώ τα πέδιλα 0,70 αν και τους είχα πει ότι η πεδιλοδοκός είανι κάτω από το τιοχείο δεν επηρεάζει το βάθος..

Ποια σκέψη ή ανάγκη σε οδήγησε

ώστε να βάλεις πεδιλοδοκό ένα μέτρο (και όχι π.χ. 70 εκ) στα περιμετρικά τοιχεία?

 

Και αυτή η πεδιλοδοκός είναι 1 μ επί πόσο?

Ενσωματώνεται στο κάτω τμήμα των τοιχείων?

 

Πολλές φορές ένα καλό σχέδιο λεπτομερειών σε κλίμακα 1:20 στον ξυλότυπο

σε γλιτώνει από πολλές παρανοήσεις..

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπει πεδιλοδοκός κάτω από τα περιμετρικά τοιχεία υπογείου.

 

Αν δεν έχει σιδερωθεί ακόμα, ευκαιρία είναι να αλλαχτεί η μελέτη σε αυτά τα σημεία της θεμελίωσης.

 

Πραγματικά, "τσάμπα τα μπετά"....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άσε που δυσχεραίνει τρομερά το καλούπωμα και την σκυροδέτηση

σε περίπτωση που η πεδιλοδοκός (το τμήμα σε συνέχεια του τοιχείου) κάνει δόντι σε σχέση με το τοιχείο.

 

Δεν θα σε αφήνει να ρίξεις κουστούμι θεμελίωση - περιμετρικά τοιχεία υπογείου.

 

Κάτσε όμως να μας πει η margaritta το σκεφτικό που την οδήγησε σε αυτή την λύση...

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ συνάδελφε Brasco.

 

Αλλά πέρα από τις εργασίες τις κατασκευής, δεν έχει νόημα η πεδιλοδοκός κάτω από τα περιμετρικά τοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μια περίπτωση μου έρχεται στο μυαλό:

Τα περιμετρικά τοιχεία να έχουν πάχος 20 εκ

και ο κορμός από τα περιμετρικά συνδετήρια να είναι 25 εκ. (Παλιά ήταν σύνηθες να βλέπεις 20άρια τοιχεία υπογείων)

Βέβαια κάπως παράλογη προσπάθεια για να γλιτώσεις μια ελάχιστη ποσότητα μπετόν

που θα σε δυσκολέψει σε πολλά άλλα (καλούπωμα, δόνηση, έρχονται οι δύο εσχάρες πολύ κοντά κλπ)

Edited by Brasco
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εκ των πραγμάτων,τα περιμετρικά τοιχώματα λειτουργούν σαν υψίκορμοι πεδιλοδοκοί. Το κακό είναι ότι λίγα προγράμματα έχουν σωστή προσομοίωση και διαστασιολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε ο nikoscivil, και όπως έχει συζητηθεί εκτενώς και σε άλλα νήματα του φόρουμ, δεν έχει κανένα νόημα η κατασκευή πεδιλοδοκού στο κάτω πέλμα των περιμετρικών τοιχείων του υπογείου, αφού τα τελευταία αποτελούν -εν συγκρίσει προς την δοκό- δίσκο.

 

Υπενθυμίζω σχετικά το:

Τέγος Ι. Α., 1996. Αναλυτική Έρευνα για την Αξιοποίηση των Περιμετρικών Τοιχωμάτων των Υπογείων των Οικοδομών ως Υψίκορμων πεδιλοδοκών και πρόταση κατασκευαστική οπλίσεώς τους.

 

 

Κατά τα λοιπά, δεν χρειάζονται υπερβολές. Το μπάζωμα με ένα όχι ισιαίτερα συμπιέσιμο υλικό, όπως λόγου χάριν τα προιόντα εκσκαφής βραχωδών ή το χαλίκι, είναι μία χαρά.

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.