Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θόρυβος & ηχομόνωση


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

Από τη ιστοσελίδα

http://www.greekarchitects.gr/index.php?maincat=23&newid=947

 

διαβάζω

 

« Bάρος. Tα βαριά δομικά στοιχεία, όπως είναι οι τοίχοι από τούβλα και οι πλάκες από σκυρόδεμα, παρέχουν καλή ηχομόνωση. Σύμφωνα με το νόμο της μάζας, η ηχομονωτική ικανότητα ενός συμπαγούς δομικού στοιχείου είναι ανάλογη με τη μάζα του. Αυτό συμβαίνει γιατί τα ηχητικά κύματα που προσκρούουν στα βαριά δομικά στοιχεία δεν είναι εύκολο να τους προκαλέσουν δονήσεις.»

 

Έχω κάνει (όχι σαν κατασκευαστής αλλά ως μελετητής) πολλές πλάκες zoellner από 26 εκ μέχρι 32 εκ (όχι σάντουιτς) με φελιζόλ συνήθως 35χ35 εκ (μεταξύ δοκίδων) και σε όλες αυτές τις κατασκευές κράτησα διαστάσεις πλάκας πάνω από το φελιζόλ 8 εκ

Από κάτω από την zoellner σε όλες τοποθέτησα DOW 5 εκ

Εννοείται ότι ακολούθησε υπόστρωμα πλακιδίων 5-7 εκ ,σοβάς 1.5 εκ πλακάκι 1 εκ

Δηλαδή συνολικό πάχος πλάκας περίπου από 35 εκ έως 40 εκ

 

Και όμως οι περισσότεροι πελάτες μου (που σχεδόν έφυγαν από τα παλιά και πήγαν στα καινούργια διαμερίσματα) διαμαρτύρονται για την μετάδοση των θορύβων.

 

Είμαι έτοιμος να δω σχολιασμούς και αναφορές σας στο αν αντιμετωπίζετε και σεις το ίδιο πρόβλημα

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γιατί το πάχος του συμπαγούς τμήματος της πλάκας είναι μόνο 8cm και το φελιζόλ δεν προσφέρει τίποτα στην ηχομόνωση;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα χάρη

Το σκέφτηκα και αυτό, αλλά και πάλι 8+6 τσιμ/νια +1 πλακάκι=15 εκ

Στα περισσότερα παλιά διαμερίσματα οι πλάκες ήταν 12-13 εκ και Β160 και με πολύ λιγότερα σίδερα.

Επειτα για σκέψου, αυτό το Φελιζόλ και DOW συνολικού πάχους κατ' ελάχιστο 18+5 εκ, δεν κάνει τίποτα;

Αλλά και κάτι άλλο

Το καουτσούκ σαν το καλύτερο ηχομονωτικό δεν είναι ελαφρύ;

Το Ytogk που είναι ελαφρύ δεν κάνει για εσωτερική διαχωριστική τοιχοποιία; Γιατί διαφημίζεται ως τέτοιο, χωρίς να δώ καμιά διάψευση;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το ytong δεν κανει για εσωτερικη τοιχοποιια??Μια χαρα κανει..Για το θεμα του θορυβου κ γω εχω αντιμετωπισει αναλογα προβληματα...Εμενα αυτο που με πειραζει περισσοτερο ειναι η "ανακλαση" του ηχου. Στο σπιτι μου (10χρονων, δεν το εχω φτιαξει εγω..) ειμαστε στον τελευταιο οροφο και οταν για παραδειγμα η αδερφη μου περπαταει με τα τακουνια νομιζεις οτι ο ηχος ερχεται απο τον πανω οροφο (ταρατσα)...Το ιδιο προβλημα εχει κ το κλιμακοστασιο...Οταν περπατει βαρια καποιος στη εισοδο (2 οροφους κατω) ακους το θορυβο μες στα αυτια σου..Τωρα για την ηχομονωση του δαπεδου που λες εχω δει καποια υλικα έιτε καοτσουκ, ειτε κατι σαν φελος, που μπαινουν ειτε κατω απο τα πλακακια πριν την κολλα, ειτε πριν το υποστρωμα πανω στο οποιο μπαινουν τα πλακακια..Δεν εχω ιδεα αν κανουν δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Terry

καλησπέρα

Το ytong είναι ελαφρύ υλικό και επομένως, σύμφωνα με την ιστοσελίδα (αποδείχθηκε λέει ότι όσο πιο βαρύ τόσο πιο ηχομονωτικό) δεν έπρεπε να έχει καλή ηχομόνωση, από την άλλη, το υλικό διαφημίζεται ως ηχομονωτικό, πως γίνεται αυτό;

Είχα την αντίθετη εντύπωση, (όσο πιο ελαφρύ τόσο πιο ηχομονωτικό- εξού και τα πρώτα τηλέφωνα χρησιμοποιούσαν χαλκό- αν δεν κάνω λάθος- στις γραμμές τους)

Απέδιδα το πρόβλημα σε σχέση με αυτά που ανέφερα, για παλιές και νέες κατασκευές, στο ότι σήμερα χρησιμοποιούμε παραπάνω σίδερο, ιδιαίτερα στις κολώνες και πιο συμπαγή υλικά στις πλάκες (δόνηση μπετόν κλπ)

Από την άλλη πάλι, σχεδόν 20εκ έστω φελιζόλ (ελαφρύ), απορώ πως δεν παίζει κάποιο ηχομονωτικό ρόλο; (αναφέρομαι στις zoellner)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από την αλλαγή του αντισεισμικού κανονισμού έχει προστεθεί 30 % περισσότερο σίδερο στις κατασκευές με αποτέλεσμα η ηχομόνωση να έχει χαλάσει πολύ λόγο ότι στον αέρα ο ήχος ταξιδέυη με 330m/sec περίπου και στον σίδερο 5000m/sec πάλι στο περίπου. Έτσι από την αρχή της κατασκευής πρέπει να προβλέπουμε να μην έχουμε ηχογέφυρες. Οι διογκωμένη ή εξελασμένη πολυστερίνη κοινός φελιζόλ μεταφέρει ήχο και δεν κόβει, πρέπει να βάλεις άλλα υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Kατά αρχήν σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο που διαθέσατε.

Θα ήθελα να ήξερα όμως,

αν και σεις παρατηρήσατε προβλήματα μετάδοσης θορύβου σε πλάκες zoellner και πως τα αντιμετωπίζετε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός στο θέμα του ήχου αλλά έχω μια μικρή εμπειρία από οικοδομική άδεια για night club. 'Οταν θέλεις να αποτρέψεις την αντανάκλαση του ήχου χρησιμοποιείς ηχοαπορροφητικά υλικά όπως οι ίνες πολυεστέρα. Όταν θες να αποτρέψεις την μετάδοση του μέσα από διάφορα σώματα (όπως π.χ. στις πλάκες) χρησιμοποιείς ηχομονωτικά σώματα σχετικά μεγάλης μάζας όπως το καουτσουκ. Δηλαδή όταν ο ήχος είναι αερόφερτος υλικά σχετικα μικρης μάζας (υαλοβάμβακας, πετροβάμβακας, και ελάχιστα το φελιζόλ) μπορούν να τον απορροφήσουν και σταδιακά να τον σβήσουν. Όταν είναι κτυπογενής το κύριο ζητούμενο είναι η μάζα η οποία αποτρεπει την μετάδοση. Το Ytong είναι αποτελεσματικό για τον αερόφερτο ήχο, δεν νομίζω όμως να έχει καλές ηχομονωτικές ιδιότητες στον κτυπογενή.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Δεν είμαι ειδικός στο θέμα του ήχου αλλά έχω μια μικρή εμπειρία από οικοδομική άδεια για night club. 'Οταν θέλεις να αποτρέψεις την αντανάκλαση του ήχου χρησιμοποιείς ηχοαπορροφητικά υλικά όπως οι ίνες πολυεστέρα. Όταν θες να αποτρέψεις την μετάδοση του μέσα από διάφορα σώματα (όπως π.χ. στις πλάκες) χρησιμοποιείς ηχομονωτικά σώματα σχετικά μεγάλης μάζας όπως το καουτσουκ. Δηλαδή όταν ο ήχος είναι αερόφερτος υλικά σχετικα μικρης μάζας (υαλοβάμβακας, πετροβάμβακας, και ελάχιστα το φελιζόλ) μπορούν να τον απορροφήσουν και σταδιακά να τον σβήσουν. Όταν είναι κτυπογενής το κύριο ζητούμενο είναι η μάζα η οποία αποτρεπει την μετάδοση. Το Ytong είναι αποτελεσματικό για τον αερόφερτο ήχο, δεν νομίζω όμως να έχει καλές ηχομονωτικές ιδιότητες στον κτυπογενή.

 

Επειδη μου εχει χλασει ενα πατωμα και θα το ξυλωσουμε ολο για να βαλουμε νέο ψαχνω παραλληλα και καποιους τροπους για καλη ηχομονωση!

 

ειδα λοιπον το μυνημα του φιλου και ειναι κατι που συμφωνω απολυα κι εχω απο χρονια στο μυαλό μου και θελω να δω ποσο εφαρμοσιμο ειναι!

 

Εχω παει σε δεκαδες κλαμπ, μπαρ κλπ και περνωντας απεξω δεν ακους τιποτα ή απλα ακους ενα μακρινο βουητό και μεσα επικρατει το απολυτο χαος με 100αδες ντεσιμπελ και μπασα να οργιάζουν!!:P

 

Αυτο ειδικα που μου εχει κανει φοβερη εντυπωση ειναι οι πορτες στα κλαμπ!

 

Μια ξυλινη πορτα κανει τεραστεια διαφορα!

Απλα απο πισω της εχει ενα υλικό -δεν ξερω πιο ακριβώς- που μοιαζει με σκουροχρωμο πολυ πυκνο σφουγγαρι (μαλλον υαλοβαμβακας???)

 

Ποσο κοστιζει λοιπον η τοποθετηση του κατω απο ενα πατωμα πολυκατοικίας το τετραγωνικό??

Εχω την εντυπωση οτι θα δω τεραστεια διαφορα και πλεον θα μπορω να βαζω δυνατοτερα μουσικη κλπ χωρις να ενοχλω τον απο κάτω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.