Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θόρυβος & ηχομόνωση


ΚΑΝΑ

Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι ο πετροβάμβακας είναι ότι καλύτερο για ηχομόνωση. Δες το κείμενο και του skarlet77.

Οπότε δεν το συνιστώ ούτε εγώ για το δάπεδο για τους αεροφερτους ήχους (οι καβγάδες που λες). Σημαντικό όμως είναι και ο χτύπος. Παράδειγμα το περπάτημα, εκεί η καλύτερη λύση είναι ο φελλός (μισό έως και ένα εκατοστό ακατέργαστος σε φύλα).

Δηλαδή δυο υλικά πρέπει να βάλεις.

Το αυτό περίπου και για την πόρτα. Φυσικά ακόμα και για την πόρτα εξαρτάται τον βαθμό όχλησης που θέλεις να κόψεις. Πιθανά μια πόρτα με μια επένδυση εσωτερική κάτι σαν διακοσμητικό άλλα να εμπεριέχει μονωτικά να κάνει την δουλειά της.

Τώρα αν έχουν μυστικά 3 βαθμού ή ουρλιάζουν βάζεις ανάλογα.

 

1.Άρα πρέπει να βάλω (φελλό και πετροβάμβακα) ή (καουτσούκ και πετροβάμβακα) στην πόρτα?Σωστά?

2.Όσον αφορά το δάπεδο, μάστορας μου απάντησε ότι ανάμεσα στο μπετό και το μάρμαρο δεν μπορεί να μπει τίποτα. Έπρεπε να είχα βάλει fibran κάτω από το μπετό!!!! Μήπως δεν κατάλαβα κάτι?

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Από τη ιστοσελίδα

http://www.greekarch...at=23&newid=947

 

διαβάζω

 

« Bάρος. Tα βαριά δομικά στοιχεία, όπως είναι οι τοίχοι από τούβλα και οι πλάκες από σκυρόδεμα, παρέχουν καλή ηχομόνωση. Σύμφωνα με το νόμο της μάζας, η ηχομονωτική ικανότητα ενός συμπαγούς δομικού στοιχείου είναι ανάλογη με τη μάζα του. Αυτό συμβαίνει γιατί τα ηχητικά κύματα που προσκρούουν στα βαριά δομικά στοιχεία δεν είναι εύκολο να τους προκαλέσουν δονήσεις.»

 

Έχω κάνει (όχι σαν κατασκευαστής αλλά ως μελετητής) πολλές πλάκες zoellner από 26 εκ μέχρι 32 εκ (όχι σάντουιτς) με φελιζόλ συνήθως 35χ35 εκ (μεταξύ δοκίδων) και σε όλες αυτές τις κατασκευές κράτησα διαστάσεις πλάκας πάνω από το φελιζόλ 8 εκ

Από κάτω από την zoellner σε όλες τοποθέτησα DOW 5 εκ

Εννοείται ότι ακολούθησε υπόστρωμα πλακιδίων 5-7 εκ ,σοβάς 1.5 εκ πλακάκι 1 εκ

Δηλαδή συνολικό πάχος πλάκας περίπου από 35 εκ έως 40 εκ

 

Και όμως οι περισσότεροι πελάτες μου (που σχεδόν έφυγαν από τα παλιά και πήγαν στα καινούργια διαμερίσματα) διαμαρτύρονται για την μετάδοση των θορύβων.

 

Είμαι έτοιμος να δω σχολιασμούς και αναφορές σας στο αν αντιμετωπίζετε και σεις το ίδιο πρόβλημα

 

ευχαριστώ

 

Το φελιζόλ ανάμεσα στα άλλα υλικά δεν προσφέρει τίποτα (Εκτός αν είναι κάποιο ειδικού τύπου ηχομονωτικό μεγάλης πυκνότητας)! Το τίποτα βέβαια είναι σχετικό, αλλά δεν νομίζω πως συμβάλει ουσιαστικά ακόμα και μεγάλο πάχος να έχει. Οτιδήποτε κτυπογενές όπως αναφέρθηκε, που φτάνει τελικά στον συγκεκριμένο τοίχο θα περνάει άνετα από το 'ελαφρύτερο΄ σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μου εχει χλασει ενα πατωμα και θα το ξυλωσουμε ολο για να βαλουμε νέο ψαχνω παραλληλα και καποιους τροπους για καλη ηχομονωση!

 

ειδα λοιπον το μυνημα του φιλου και ειναι κατι που συμφωνω απολυα κι εχω απο χρονια στο μυαλό μου και θελω να δω ποσο εφαρμοσιμο ειναι!

 

Εχω παει σε δεκαδες κλαμπ, μπαρ κλπ και περνωντας απεξω δεν ακους τιποτα ή απλα ακους ενα μακρινο βουητό και μεσα επικρατει το απολυτο χαος με 100αδες ντεσιμπελ και μπασα να οργιάζουν!! :P

 

Αυτο ειδικα που μου εχει κανει φοβερη εντυπωση ειναι οι πορτες στα κλαμπ!

 

Μια ξυλινη πορτα κανει τεραστεια διαφορα!

Απλα απο πισω της εχει ενα υλικό -δεν ξερω πιο ακριβώς- που μοιαζει με σκουροχρωμο πολυ πυκνο σφουγγαρι (μαλλον υαλοβαμβακας???)

 

Ποσο κοστιζει λοιπον η τοποθετηση του κατω απο ενα πατωμα πολυκατοικίας το τετραγωνικό??

Εχω την εντυπωση οτι θα δω τεραστεια διαφορα και πλεον θα μπορω να βαζω δυνατοτερα μουσικη κλπ χωρις να ενοχλω τον απο κάτω!

 

Δεν νομίζω πως τέτοιο υλικό θα βοηθήσει ιδιαίτερα κάτω από το πάτωμα !! Με κάθε επιφύλαξη πάντα, πιστεύω θα επιβεβαιώσουν και οι συνάδελφοι. Αν θές να βάζεις μουσική μια μοκέτα/χαλί θα βοηθήσει περισσότερο. Για κάτω από το πάτωμα υπάρχουν άλλα υλικά, αλλά όχι τύπου σφουγγάρι που βλέπουμε στους τοίχους των κλαμπ

Link to comment
Share on other sites

Η πόρτα εισόδου του πάνω σπιτιού αρκεί να είναι μασίφ ξύλο ή είναι καλύτερο να είναι με εσωτερικό κενό και να μπει ανάμεσα πετροβάμβακας ή αλλο ηχομονωτικό υλικό.

 

Για να απαντήσει κάποιος θέλει τα πάχη των υλικών κτλ. Ίσως από εμπειρία να απαντήσει άλλος συνάδελφος, αλλά θεωρητικά η κατάσταση με τον ήχο είναι κάτι σαν την θερμομόνωση. Το κάθε υλικό έχει τον συντελεστή του και το πάχος του και όλα μαζί βγάζουν το τελικό κόψιμο του ήχου που προσφέρει η κατασκευή.

 

 

Η διαφορά με την θερμομόνωση είναι πως παίζουν διαφορετικοί συντελεστές και μετράει η θέση των υλικών (για αυτό το σφουγγάρι πάει πρώτο και το μπετό ανάμεσα από τα απορροφητικά υλικά πχ)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Από τη ιστοσελίδα

http://www.greekarchitects.gr/index.php?maincat=23&newid=947

 

διαβάζω

 

« Bάρος. Tα βαριά δομικά στοιχεία, όπως είναι οι τοίχοι από τούβλα και οι πλάκες από σκυρόδεμα, παρέχουν καλή ηχομόνωση. Σύμφωνα με το νόμο της μάζας, η ηχομονωτική ικανότητα ενός συμπαγούς δομικού στοιχείου είναι ανάλογη με τη μάζα του. Αυτό συμβαίνει γιατί τα ηχητικά κύματα που προσκρούουν στα βαριά δομικά στοιχεία δεν είναι εύκολο να τους προκαλέσουν δονήσεις.»

 

Έχω κάνει (όχι σαν κατασκευαστής αλλά ως μελετητής) πολλές πλάκες zoellner από 26 εκ μέχρι 32 εκ (όχι σάντουιτς) με φελιζόλ συνήθως 35χ35 εκ (μεταξύ δοκίδων) και σε όλες αυτές τις κατασκευές κράτησα διαστάσεις πλάκας πάνω από το φελιζόλ 8 εκ

Από κάτω από την zoellner σε όλες τοποθέτησα DOW 5 εκ

Εννοείται ότι ακολούθησε υπόστρωμα πλακιδίων 5-7 εκ ,σοβάς 1.5 εκ πλακάκι 1 εκ

Δηλαδή συνολικό πάχος πλάκας περίπου από 35 εκ έως 40 εκ

 

Και όμως οι περισσότεροι πελάτες μου (που σχεδόν έφυγαν από τα παλιά και πήγαν στα καινούργια διαμερίσματα) διαμαρτύρονται για την μετάδοση των θορύβων.

 

Είμαι έτοιμος να δω σχολιασμούς και αναφορές σας στο αν αντιμετωπίζετε και σεις το ίδιο πρόβλημα

 

ευχαριστώ

 

Καλησπέρα Συνάδελφε

 

Μετά από 3 χρόνια είδα την δημοσίευση και θα ήθελα να προσπαθήσω να δώσω και εγώ μια απάντηση

 

Η συνάδελφος που έγραψε το άρθρο σχετικά με την ηχομονωτική ικανότητα των οικοδομικών στοιχείων σε σχέση με τη μάζα τους είναι σωστό.

 

-Καταρχήν η ηχομονωτική ικανότητα των ελληνικών τούβλων δεν θα έλεγα οτι προσφέρουν ικανοποιητικό δείκτη ηχομείωσης (R'w) οταν αναφερόμαστε σε κτιριακή ηχομόνωση και συγκεκριμένα σε χρήση κατοικιών. Η μάζα των ελληνικών τούβλων είναι της τάξης 600-750Kg/m3 (πολύ μικρή θα έλεγα). Στην Ευρωπη η κατασκευαστική βιομηχανία χρησιμοποιεί τούβλα τουλάχιστον διπλάσιας μάζας, με αποτελεσμα η αερόφερτη ηχομόνωση (όχι κτυπογενής) να τηρεί τις απιτήσεις του αντιστοιχου οικοδομικού κανονισμού .

Στην ελλάδα δεν ζητήθηκε "ποτέ" από την  πολεδομία μελέτη ηχομόνωσης και φυσικά πιστοποιημένη μέτρηση μετά την εκτέλεση των εργασίων. Αυτο έχει ως αποτέλσμα να αγοράζει κάποιος διαμέρισμα, να πληρώνει μπάνια , πλακάκια, κουφώματα κτλ και να μην ξέρει τι θα τον περιμένει στο θέμα της ηχοπροστασίας..

 

- Ειχα μια κουβέντα για την πλάκα zoellner προσφοτα και την ηχομονωτική της ικανότητα.

Τυπικά μια συμπαγής πλάκα πάχους 17εκ ζυγίζει περίπου 350Kg/m2. Αυτό με βάση το γερμανικό πρότυπο DIN4109 δίνει εκτίμηση 52dB (μονοκέλυφος άκαμπτων τοίχων και οροφών)

 

Στην πλάκα zoellner , αλλάζει η διατομή (απο 5 έως 35 εκ) οπότε δεν μπορεί να προσδιοριστεί η εκτίμηση του σταθμισμένου δείκτη ηχομειωσης. Παρόλα αυτά θα έλεγα ο ποιο ασφαλής τρόπος είναι με πιστοποιημένη μέτρηση σε εργαστήριο η΄και μέτρηση σε έργο.

- Στις κατασκευές σημαντικό ρόλο παίζει (εκτός από τον δείκτη ηχομείωσης) , η ιδιοσυχνότητα της μονοκέλυφης ή και διπλοκέλυφης κατασκευής. Αυτη η ιδιοσυχνότητα καθορίζει και την περιοχή όπου το δομικό στοιχειό, παρουσιάζει μια "πτώση" ηχομείωσης η οποία αντιστοιχει σε μια μικρή συχνοτική περιοχή. Αυτο πρακτικά μπορεί να αυξηθεί ή να μειωθεί ανάλογα με τον τρόπο έδρασης-ανάρτησης κάθε υλικού.

Συνήθως οι συμπαγείς πλάκες έχουν χαμηλή ιδιοσυχνότητα, με αποτελεσμα να μην προκαλούν προβλήματα ηχοπροστασίας.

βεβαια η έννοια "ακούω" "δεν ακούων" τον δίπλα, έχει να κάνει με τον θόρυβο βάθους στο δωμάτιο λείψης και  με την ακουστική ισχύς στο δωμάτιο εκπομπής π.χ. ένταση ομιλίας,μουσικής

 

Τωρα η χρήση σκληρών οικοδομικών υλικών (π.χ. εξυλασμένες πολυστερίνες daw κτλ) αλλάζουν την ηχομονωτική ικανότητα άκαμπτων κτιριακών στοιχείων. Η μεγάλη δυναμική ακαμψία "dynamic stiffeness" τέτοιων υλικών σε συνδιασμό με τον τρόπο σύζευξης με τον τοίχο-πλάκα (ελαστικός / άκαμπτος / διαμπερές αρμός) δημιουργεί προβλήματα συντομισμού. 

 

Συνήθως ανεβαίνει η ιδιοσυχνότητα του κελύφους (περίπου στα 500-1000Hz) δημιουργώντας "τρύπα" στο δομικό στοιχειό με αποτέλεσμα να περνάει ο ήχος και να γίνεται αντιληπτός στην περιοχή που είναι ευαίσθητο το ανθρώπινο αυτί.

 

Τώρα η χρήση υλικών τύπου ορυκτοβάμβακα (υαλοβάμβακας, πετροβάμβακας κτλ) δεν "κάνουν" ηχομόνωση οπως λένε και στην πιάτσα, αλλά απορροφούν τον συντονισμό στο διάκενο μιας διπλοκέλυφης κατασκευής. Βεβαια αυξάνουν κατά ένα μικρό βαθμό  2-3dB την ηχομόνωση (μονο για συγκεκριμένες συχνότητες).

 

Τελος μέσα σε όλα αυτά παίζει ρόλο και η διάδοση του ήχου από "πλευρικές μεταδόσεις" δομικών στοιχείων, περα από το χώρισμα που αναλυσα στις παραπάνω παραγράφους. Πρακτικά μπορεί ένας κατασκευαστής π.χ. γυψοσανίδων να πιστοποιεί με ένα "Α" βαθμό ηχομείωσης , αλλά στην πράξη να "χάνεις ηχομόνωση" από πλευρικούς τοίχους, πατώματα, οροφές.

 

Ο υπολογισμός και η πρόβλεψη των πλευρικών μεταδόσεων είναι μια πολυπλοκη και σύνθετη διαδικασία. Αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορούν οι συναδελφοι να αναφερθούν στην νέα ευρωπαική οδηγία υπολογισμού EN ISO 12354 (Part 1)

 

Τελος θέλω να καταλείξω, οτι μαλλον δεν έγινα σωστή πρόβλεψη , στο σχεδιασμό της πλάκας, δεν λείφθηκαν υπόψιν οι αναρτήσεις των πρόσθετων θερμομονοτικών υλικών που υποβιβάζουν σε μεγάλο βαθμό τον δείκτη ηχοπροστασίας της πλάκας.

 

Για τον κτυπογενή ήχο δεν αναφέρθηκα καθόλου (κρούσεις, πτώσεις  στις πλάκες) όπου εκεί χρησιμοποιούνται διαφορετικά υλικά για την απόσβεση των κραδασμών (σπειροειδή ελατήρια, ελαστικές εδράσεις, αντικραδασμικά πελαματα, πλάκες ορυκτοβάμαβακα υψηλής πυκνότητας ) και διαφορετικός τρόπος σχεδιασμού και υπολογισμού.

 

Δυστυχώς η ηχομόνωση στην Ελλάδα είναι σε νηπιακό επείπεδο και έχει καταλήξει να πουλιεται απο συνεργεία και προμηθευτές κτιριοδομικών υλικών σαν ένα προιοντικό π.χ. "Βαλε πετροβάμβακα και γυψοσανίδα και δεν θα ακούς τίποτα"

 

Ελπίζω να σας κάλυψα , τουλάχιστον για τις βασικές αρχές ακουστικού σχεδιασμού.

 

Με Φ.Χ.

 

Γιώργος

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

υπογειο στον οποιο υπαρχει λεβητας πετρελαιου για θερμανση απο καλοριφερ  .Ακριβως απο πανω υπαρχει διαμερισμα και οταν δουλευει ακουγεται εντονο βουητο με κραδασμους  .Με ψευδοροφη απο τσιμεντο/γυψοσανιδακαι πετροβαμβακα στο υπογειο  θα  υπαρξει  αξιολογη λυση/μειωση  ?προταση για κατιδιαφορετικο / καλυτερο η/κ οικονομικοτερο ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα. Κυκλοφορεί μήπως κανένα δειγματοληπτικό αρχείο υπολογισμού του δείκτη ηχομείωσης κατακόρυφων επιφανειών;
Θα μου ήταν πολύ χρήσιμο για τη δουλειά που κάνω αυτές τις μέρες...






Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα.

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Σε οικοδομή με δύο ορόφους (2ος όροφος ολοκληρωμένος) είμαι σε φάση κατασκευής εσωτερικής τοιχοποιίας. Σε δύο σημεία κατεβαίνουν από πάνω σωλήνες αποχέτευσης και νεροχύτη. Οι σωλήνες αποχέτευσης (συγκεκριμένα 2) είναι καλυμμένοι με υαλοβάμβακα και απ' έξω με ένα νάιλον και ταινία. Ο σωλήνας του νεροχύτη δεν έχει τίποτα. Ένα συνεργείο που δούλευε μου είπε πως είναι καλό πριν χτιστούν να καλυφθούν έξτρα με πετροβάμβακα χαμηλής πυκνότητας για ηχομόνωση. Για το σωλήνα του νεροχύτη δε θυμάμαι τι πρότειναν. Εσείς τι λέτε; Τι χρειάζεται να μπει εκεί ώστε να μην ακούγονται τα νερά;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδια καλησπερα, μενω σε ενα σπιτι ακριβως απεναντι απο ενα beach bar, η φασαρια που εκανε τοσο καιρο ηταν σε οριακα επιπεδα, τωρα ειχε τη φαεινη ιδεα να διοργανωνει και γαμους και η κατασταση εχει γινει αφορητη. Εχετε καποιες λυσεις να μου προτεινεται; Εκτος απο νομικες γιατι η κατασταση ειναι τρεχα γυρευε... Τα τζαμια ειναι διπλά, εχω διαβασει για λυσεις να βαλω triplex τζαμια κ.λ.π αλλα ουτε ξερω αν θα μου δωσει λυση γιατι ο θορυβος ειναι μουσικης με μπασα και λοιπα και ουτε ξερω αν ειναι εφικτη η μετατροπη στα ηδη υπαρχον και επισης δε γνωριζω το κοστος που θα εχει να το κανω και πιστευω οτι θα ειναι σαν να τα επερνα καινουρια τα κουφωματα.. Η φατσα του μπαλκονιου που βλεπει το μαγαζι εχει βορειο προσανατολισμο και δε εχω βαλει τεντες. Οι τεντες σταματανε καπως τον θορυβο ή ουτε καν...;

Edited by gatokratoras
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.