Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

To κολοσσιαίο κιτς άγαλμα του Μάο που κατασκεύασαν οι Κινέζοι


Engineer

Recommended Posts

Ποικίλα σχόλια έχει προκαλέσει η ανέγερση ενός τιτάνιου αγάλματος του ιστορικού ηγέτη της Κίνας Μάο Τσετούνγκ, σε επαρχία της χώρας.

 

Το άγαλμα ύψους 36 μέτρων κατασκευάστηκε από μπετόν και ατσάλι και στη συνέχεια βάφτηκε με χρυσή μπογιά. Συνολικά κόστισε περίπου 430.000 ευρώ και προκάλεσε αντιδράσεις στα κινεζικά social media λόγω του μεγάλου κόστους.

 

Σύμφωνα με τον πρύτανη του ινστιτούτου ερευνών «Μάο Τσετούνγκ», το άγαλμα έγινε για τιμήσουν τη μνήμη του μεγάλου ηγέτη.

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Πηγή: http://www.topontiki...3RiYG8.facebook

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνουν οι κινέζοι και κατασκευάζουν οτι γουστάρουν. Εμένα μου φαίνεται οκ.

Κιτς είμαστε εμείς σαν χώρα και όχι κάποιο άγαλμα στην Κίνα.

Edited by AMHxaNos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

κάτω δεξιά (στη δεύτερη φωτογραφία) είναι και "ρεζέρβα" κεφάλι?

 

περιστέρια-νο-φλάι-ζόουν έχει κηρυχθεί??

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου κάνει εντύπωση ότι το στήσανε μέσα στα χωράφια. τέτοιο άγαλμα χρειάζεται μια τεράστια πλατεία γύρω του, στην οποία θα γίνουν και οι παρελάσεις τη μέρα των αποκαλυπτηρίων. λίγο ανάποδα το πήγαν, εκτός αν είναι δοκιμαστικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ή θέλουν να τραβήξουν ανάπτυξη στην περιοχή αφού πάντα μεγάλα έργα τραβούν επενδύσεις Πάντα μεγάλα τεχνικά έργα τέτοιας εμβέλειας τα βγάζουν τα χρήματα τους διαχρονικά Το έχουμε δει στο παρελθόν στην Αμερική με τα κεφάλαια των προέδρων αλλά και αλλού πχ το άγαλμα του Χριστού στο ΡΙΟ 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα που είναι οι κομμουνιστές να πάνε να προσκυνήσουν τον θρυλικό Μάο στο νέο αξιοθέατο που έφτιαξε η Κίνα.... όταν σου επιτίθενται να υποχωρήσεις, όταν υποχωρούν να επιτεθείτε.

Link to comment
Share on other sites

κάτω δεξιά (στη δεύτερη φωτογραφία) είναι και "ρεζέρβα" κεφάλι?

 

περιστέρια-νο-φλάι-ζόουν έχει κηρυχθεί??

 

λέτε να φτιάξουν και κανά δεύτερο Μάο αντικριστό και ξεκίνησαν από το δεύτερο κεφάλι?

 

πάντως τα 430 χιλιάρικα της επένδυσης θα τα έχουν βγάλει από τον πρώτο μήνα που θα σκάσουν οι ορδές των τουριστών.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.