Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

@georgegaleos

οσον αφορα στη σημείωση σου νομιζω οτι δεν ισχύει κατι τετοιο (περι ευθυνης λογιστη κλπ).

εχεις πληρη ευθυνη εσυ και μονο εσυ οσους λογιστες και να εχεις.

 

Edited by MoonLooP
μορφοποιηση
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λίγο Off topic.

MoonLooP καλησπέρα,

Θα συμφωνήσω εν μέρει.
Η ευθύνη και οι υποχρεώσεις του λογιστή – φοροτεχνικού, μεταξύ των άλλων, αποτυπώνονται και στον Ν.3314/23-12-2013 που αποτελεί των Κώδικα Δεοντολογίας Λογιστών
Φοροτεχνικών, ΥΑ 570//2013 (ΥΑ 57088/ΔΙΟΕ-1033 ΦΕΚ Β 3314 2013): Κώδικας Δεοντολογίας Λογιστών Φοροτεχνικών καθώς και στο συμφωνητικό που (πρέπει) να υπάρχει μεταξύ του λογιστή και του πελάτη του.
Στο άρθρο 10 του Ν.3314/2013 καταγράφονται οι ευθύνες και οι υποχρεώσεις του παρέχοντος υπηρεσίες Λογιστή - Φοροτεχνικού (όπου αιτιολογείται και το αρχικό "εν μέρει" που έγραψα)
"Ο Λογιστής Φοροτεχνικός ευθύνεται για κάθε περιουσιακή ή ηθική ζημία που προκάλεσε με υπαίτια πράξη ή παράλειψη του κατά την παροχή των υπηρεσιών στον πελάτη ή
εργοδότη του, κατά τις κείμενες διατάξεις.
Ο αποδέκτης των υπηρεσιών φέρει το βάρος της απόδειξης της ύπαρξης υπαιτιότητας.
Για την εκτίμηση της έλλειψης υπαιτιότητας λαμβάνονται υπόψη οι ειδικές συνθήκες, ιδίως:
• το διαθέσιμο χρονικό περιθώριο μέχρι τη λήξη της καταληκτικής ημερομηνίας,
• η πληρότητα των στοιχείων που παρέδωσε ο ζημιωθείς,
• ο εύλογος απαιτούμενος χρόνος για αντίστοιχη υπηρεσία λαμβάνοντας υπόψη τον ιδιαίτερο φόρτο κάποιων χρονικών περιόδων,
• η αξία της παρεχόμενης υπηρεσίας,
• η ελευθερία δράσης που δόθηκε στο Λογιστή Φοροτεχνικό στο πλαίσιο της ανατεθείσας εργασίας και
• το αν ο ζημιωθείς ανήκει σε κατηγορία μειονεκτούντων ή ευπρόσβλητων προσώπων."
Ταυτόχρονα γίνεται πιο σαφές το πεδίο και ο τρόπος εφαρμογής του άρθρου 8 του Ν.2251/1994 για την προστασία των καταναλωτών, αναφορικά με την επαγγελματική ευθύνη του λογιστή-φοροτεχνικού (και όχι μόνο αυτού του επαγγελματικού κλάδου που παρέχει υπηρεσίες).

Και κλείνω το off-topic.
 

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ζηταω προκαταβολικα συγνωμη απο τους mods για το off topic

αλλα θεωρω οτι δεν ειναι δυνατον τελικα να αναγραφονται ημιτελης πληροφοριες και να παραπλανουν

ζηταω προκαταβολικα και σε εσενα george συγνωμη δεν θελω να παρεξηγηθεις

ομως

απο εκει που το αντεγραψες το παραπανω μην ξαναπαρεις πληροφοριες

1ον δεν υπαρχει νομος 3314 του 2013, υπαρχει του 2015 και δεν εχει καμια σχεση

2ον ειναι το ΦΕΚ3314 τευχος Β του 2013 οπου δημοσιευεται ο κωδικας δεοντολογιας (και δεν ειναι νομος).

3ον καθισταται περισσοτερο απο σαφες οτι " Ο αποδέκτης των υπηρεσιών (εσυ) φέρει το βάρος της απόδειξης της ύπαρξης υπαιτιότητας (του λογιστη σου)"

δλδ τεκμηριο αθωωτητας του λογιστη (και σωστα) και αντε τρεχα δικαστικα να αποδειξεις οτι ο λογιστης σου φταιει (οεοοοοο αντε πως δλδ?) και στη συνεχεια

με τελεσιδικη τετοια αποφαση να πας να διεκδικησεις την δικη σου αθωωση (αφου ηδη θα σε εχουν κατηγορησει και πιθανα καταδικασει για καποιο φορολογικο αδικημα)

 

 

Edited by MoonLooP
Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 10, το πήρα από το taxheaven εδώ:

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17881

καθώς και από εδώ (Βιβλιοθήκη Πανεπιστημίου Πειραιώς)

http://dione.lib.unipi.gr/xmlui/handle/unipi/10000?locale-attribute=en

διαβάζοντας αυτήν την (παραπάνω) μεταπτυχιακή διατριβή.

Για το 2ο συμφωνώ, όπως και για το 3ο για αυτό και έγραψα 

On 12/19/2018 at 4:40 PM, georgegaleos said:

Θα συμφωνήσω εν μέρει.
......
Στο άρθρο 10 του Ν.3314/2013 καταγράφονται οι ευθύνες και οι υποχρεώσεις του παρέχοντος υπηρεσίες Λογιστή - Φοροτεχνικού (όπου αιτιολογείται και το αρχικό "εν μέρει" που έγραψα)

Το "εν μέρει" για αυτό το έγραψα, για ακριβώς αυτόν τον λόγο που έγραψες κι εσύ, ότι δηλαδή,

3 hours ago, MoonLooP said:

" Ο αποδέκτης των υπηρεσιών (εσυ) φέρει το βάρος της απόδειξης της ύπαρξης υπαιτιότητας (του λογιστη σου)"

δλδ τεκμηριο αθωωτητας του λογιστη (και σωστα) και αντε τρεχα δικαστικα να αποδειξεις οτι ο λογιστης σου φταιει (οεοοοοο αντε πως δλδ?) και στη συνεχεια

με τελεσιδικη τετοια αποφαση να πας να διεκδικησεις την δικη σου αθωωση (αφου ηδη θα σε εχουν κατηγορησει και πιθανα καταδικασει για καποιο φορολογικο αδικημα)

Το λάθος μου, είναι ότι όντως δεν είναι το άρθρο 10 του ν.3314/13 αλλά το άρθρο 10 στην Αριθμ. 57088 /ΔΙΟΕ-1033/18.12.2013 Κώδικας Δεοντολογίας Λογιστών όπου βρίσκεται στο ΦΕΚ3314 τεύχος Β του 2013. Και, ναι, από τον τίτλο που είχε στην σελίδα της παραπάνω διατριβής πήρα τον αρχικό τίτλο. Λάθος μου, διότι συνήθως το ψάχνω αρκετά σε τέτοια θέματα.

Επίσης λάθος μου που δεν διευκρίνισα το "εν μέρει" που έγραψα, με το να τονίσω αυτά που εσύ παραπάνω εύστοχα τόνισες, διότι για αυτό ακριβώς έγραψα και το "εν μέρει".

Τέλος και σε κάθε περίπτωση συγνώμη αν παραπλάνησα με το ύφος και τον τρόπο γραφής μου ... δεν είχα σε καμία περίπτωση πρόθεση...και το έχω αποδείξει θεωρώ αρκετές φορές... και πάλι συγνώμη αν παραπλάνησα...

Υ.Γ. Καμία παρεξήγηση MoonLoop για αυτό εξάλλου είναι και το forum για να ανταλλάσσουμε απόψεις, διορθώνουμε, επιβεβαιώνουμε, διαψεύδουμε ο ένας τον άλλο.

Θα μ' ενδιέφερε να μάθω το site που αναφέρεις ότι: "...απο εκει που το αντεγραψες το παραπανω μην ξαναπαρεις πληροφοριες"

 

Πάμε γι' άλλα ....

Κατα τ' άλλα καλή σου ημέρα και καλές γιορτές ...

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στην αρχική σελίδα του φόρουμ υπάρχει είδηση σχετικά με ελέγχους από την ΔΟΥ.
 

Παράθεση

 

3.H μη δήλωση συσκευών POS στο Ε3 από επιχειρηματίες και ελεύθερους επαγγελματίες υποχρεωμένους να χρησιμοποιούν τις συγκεκριμένες συσκευές για να δέχονται ηλεκτρονικές πληρωμές από τους πελάτες τους.

4. Η μη διασύνδεση συσκευών POS με δηλωθέντες επαγγελματικούς τραπεζικούς λογαριασμούς.

 

 

3. Εχετε δηλώσει το POS στο Ε3 ?

4. Εχω το viva wallet σαν POS και έχω δηλώσει τον επαγγελματικό λογαριασμό της viva στο taxis. Oμως επιπλέον έχω δηλώσει και τον επαγγελματικό λογαρισμό της Εθνικής στον οποίο δεν υπάρχει διασύνδεση με POS. Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επανέρχομαι πάλι στο θέμα, γιατί είδα ότι αλλαξαν την σελίδα στο Vivawallet.

Τωρα στην Αρχική σελίδα έχει  Primary Account IBAN: GR85701000000.... αλλα δεν αναγράφει το id

Τι θα δηλώσουμε ως POS στο Ε3?   Το  IBAN GR85701.... ?

 

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά πρέπει να το έχει ήδη δηλωμένο στο Ε3, όταν ανοίξει. Οπότε ας περιμένουμε πρώτα να δούμε.

Αν παρ' όλα αυτά θες να δεις και το id θα πρέπει να πας στην παρακάτω επιλογή. Όπως θα προσέξεις το id είναι τμήμα από το iban.

10.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να κάνω μια ερώτηση και διορθώστε με αν θυμάμαι λάθος:

Όταν γεννήθηκε η υποχρέωση αγοράς pos το ΤΕΕ θυμάμαι πως είχε κάνει μια συνολική συμφωνία με κάθε μία από τις τράπεζες, για την αγορά pos από μηχανικούς. Και κάθε τράπεζα όριζε τί πληρώνεις για ασύρματο/ενσύρματο, τί χρεώνει ανά συναλλαγή κλπ κλπ...

Αγόρασα τότε από μία τράπεζα, ωστόσο το pos δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ. ας μην κοροιδευόμαστε ο τζίρος είναι μικρός και κανείς ιδιώτης δεν μπαίνει στην διαδικασία να πληρώσει με κάρτα. με πήραν από την τράπεζα τηλέφωνο πριν λίγες μέρες και μου λένε να επιβληθεί ένα πάγιο 3ευρώ/μήνα +ΦΠΑ για το pos. Τους ρώτησα εάν προβλέπονταν κάτι τέτοιο στην αρχική μας σύμβαση και μου λένε όχι, αλλά υπήρχε το πεδίο που λέει ότι η τράπεζα δύναται να αλλάξει τους όρους της παρούσας χωρίς την προηγούμενη ενημέρωση μου.. ακούω πως και σε άλλους συναδέλφους έπεσαν τηλέφωνα. γενικώς πώς το αντιμετωπίζετε?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

pirsogiannis

ψάχνουμε πάλι από την αρχή τις προσφορές .... όλο και κάποια τράπεζα θα μας θέλει προσφέροντας, για αρχή τουλάχιστον, μηδενική προμήθεια....

ενδιαφέρομαι κι εγώ, οπότε αν έχει κανείς κάποια πρόταση θα ήθελα να την ακούσω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.