Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

On 26/3/2021 at 5:46 ΜΜ, papathvas said:

Δοκίμασα να χρεώσω σήμερα 1€ σε mastercard με το "χρέωση κάρτας" και βλέπω ότι πιστώθηκαν 0,73€.

 Ισχύει η χρέωση 2%+0,24 για κάθε συναλλαγή; 

Συνάδελφε, μιας και έχεις το συγκεκριμένο μηχάνημα και παραβλέποντας τη χρέωση της συναλλαγής (αν και μεγάλη), υπάρχει μηνιαία χρέωση με το vpos ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανένα πάγιο και κανένα μηχάνημα. Μπαίνεις στον επαγγελματικό λογαριασμό της viva και κάνεις Χρέωση Κάρτας.

Για 100€ χοντρικά με την επιστροφή σε λογαριασμό της Εθνικής μου βγήκε κάπου 95-96€ καθαρά.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα, μηχανικός με ενεργό μπλοκάκι μπορεί να κόψει πχ σήμερα απόδειξη χωρίς να έχει Pos και να εγκαταστήσει Pos αργότερα μέσα σε προθεσμία ένα μήνα;

Στην ΚΥΑ 45231/2017 άρθρο 1 ορίζει:

"4. Οι Υπόχρεοι που θα προβούν σε έναρξη δραστηριότητας ή σχετική μεταβολή μετά την παρέλευση της προθεσμίας, της οριζόμενης στην παρ. 2 του παρόντος άρθρου, οφείλουν να συμμορφωθούν εντός ενός (1) μηνός από την έναρξη, ή τη μεταβολή."

Στον νόμο 4446/2016 άρθρο 66 λέει:

"1. Οι δικαιούχοι πληρωμής, οι οποίοι αποδέχονται κάρτες πληρωμών ενημερώνουν τους καταναλωτές σχετικά με την αποδοχή καρτών και μέσων πληρωμής του συστήματος καρτών πληρωμής, με σαφή τρόπο που δεν επιδέχεται παρερμηνείας. Οι πληροφορίες αυτές πρέπει να αναγράφονται ευκρινώς στην είσοδο του καταστήματος και στο ταμείο."

 

Δεδομένου ότι η ενεργοποίηση Pos από τις τράπεζες απαιτεί 7-10 μέρες (και μέχρι τότε ο πελάτης θα έχει φύγει) ποια διάταξη υπερισχύει;

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα, διατηρώ pos μέσω της Alpha Bank το οποίο είναι συνδεδεμένο σε λογ/σμό όψεως 290. Μέχρι και φέτος χρεώναν 12Ε ετήσια συνδρομή στον λογ/σμό. Όμως σήμερα έλαβα μία επιστολή η οποία αναγράφει ότι από τον 11/22 θα χρεώνεται πλέον 5Ε/μήνα ως συνδρομή.

Έχει κάποιος συνάδελφος με POS μέσω Alpha ανάλογη ενημέρωση;

Link to comment
Share on other sites

Λογικό ακούγεται.

Της κερατιAttica το πακέτο που ήταν 2 χρόνια δωρεάν για μηχανικούς, έχει 6€ + 1,44€ ΦΠΑ το μήνα χρέωση για την υπηρεσία του pos.

Η Εθνική μας έβαλε έξοδα 2€ το μήνα στον υποχρεωτικό μέχρι πρότινος επαγγελματικό λογαριασμό όψεως.

Γενικά η τράπεζα θα βρει τρόπο να μας αρμέξει.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Gousgounis said:

Λογικό ακούγεται.

Της κερατιAttica το πακέτο που ήταν 2 χρόνια δωρεάν για μηχανικούς, έχει 6€ + 1,44€ ΦΠΑ το μήνα χρέωση για την υπηρεσία του pos.

Η Εθνική μας έβαλε έξοδα 2€ το μήνα στον υποχρεωτικό μέχρι πρότινος επαγγελματικό λογαριασμό όψεως.

Γενικά η τράπεζα θα βρει τρόπο να μας αρμέξει.

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ για την απάντηση άρα με τα 5€/μήνα της Alpha ευχαριστημένος να είμαι. Πάντως μέχρι τώρα χρεώναν 12€ τον χρόνο ως συνδρομή αλλά προφανώς αλλάζει το σύστημα πλέον γι' αυτό προφανώς θα στείλαν και το χαρτί.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι ακούω, οι νέες συνδρομές pos έχουν μεγαλύτερο ποσοστό προμήθειας ανά συναλλαγή σε σχέση με εμάς που το βάλαμε παλαιότερα. Οπότε το ζυγίζεις ανάλογα και με τον όγκο των συναλλαγών που έχεις.

Από την άλλη, δύσκολα χαραμίζεις ένα πρωινό για να γυρίσεις τις τράπεζες και να πάρεις προσφορές. Ίσως να μας διαφωτίσει κανείς νέος συνάδερφος που το έκανε πρόσφατα. Εγώ διστάζω να το αλλάξω γιατί τελευταία όλο και περισσότεροι πελάτες ζητούν να πληρώσουν με κάρτα. Το 0,8% που έδινε ήταν από τα χαμηλά ποσοστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, με ενημέρωσαν απο την Εθνική ότι έληξε ο λογαριασμός στο virual POS που ειχα βγαλει, λογω αχρησιας. Οπότε μου λενε για να το ανανεώσεις πρέπει παλι να φας στη μάπα τη γραφειοκρατία δια ζώσης και να μαζέψεις τη χαρτούρα. Θυμάται να μου πει κανεις τι χαρτια απαιτούνται, καθως τους παιρνω εδω και μιση ωρα αλλα δεν το σηκωνουν.(Για να παρεις ακομη και πληροφοριες πρεπει να θυσιασεις μια μερα).

Επίσης ξέρει κανεις καμμια άλλη εφαρμογή τύπου Viva Wallet, που να μη ληγει? Στην Viva Wallet προσπάθησα αρχικά αλλα δεν μου έκαναν δεκτό το verification καθως μου λεει η ταυτότητα σας είναι παλιά και δεν διαθέτω και διαβατήριο επίσης. (Δεν καταλαβαίνω γιατι πρεπει να ειναι ντε και καλα νεα ταυτοτητα απο τη στιγμή που επαληθεύουμε μεσω gov.gr).

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Έχει πει το ΤΕΕ τιποτα γι'αυτό μήπως? (χαζη ερωτηση και περιττη ξερω)

Edited by David Winston
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάπου είχα διαβάσει πρόσφατα, πως έληξε η συνεργασία που είχαν με το ΤΕΕ και πλέον άρχισαν να χρεώνουν συνδρομή

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, David Winston said:

 Στην Viva Wallet προσπάθησα αρχικά αλλα δεν μου έκαναν δεκτό το verification καθως μου λεει η ταυτότητα σας είναι παλιά και δεν διαθέτω και διαβατήριο επίσης. (Δεν καταλαβαίνω γιατι πρεπει να ειναι ντε και καλα νεα ταυτοτητα απο τη στιγμή που επαληθεύουμε μεσω gov.gr).

Σύμφωνα με ΦΕΚ 824Β/17-2-23 η ισχύς των δελτίων ταυτότητας, ορίζεται από την ημερομηνία έκδοσής τους, έως και δέκα (10) έτη, για τα άτομα που έχουν συμπληρώσει το 12ο έτος της ηλικίας τους.

Η διάρκεια ισχύος των αστυνομικών ταυτοτήτων, μέχρι πρότινος ήταν 15 έτη.

Νομίζω πως η Υ.Α. βασίστηκε σε ευρωπαϊκή νομοθεσία. Όσοι έχουν εμπειρία με διεθνείς υπηρεσίες όπως η revolut, το έχουν ήδη συναντήσει ως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.