Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Απλα, πρεπει να ξεκαθαρισουν, αν μπορει να χρησιμοποιηθει και συστημα τυπου viva, με χρεωση μεσω ιντερνετ, χωρις POS.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης σε επικοινωνία με την Πειραίως πριν λίγο χρειάζονται:

-εκκαθαριστικό

-Ε3

-έναρξη

-λογ/μό τηλεφώνου

-όλα τα τρίμηνα ΦΠΑ '16 & μέχρι το τελευταίο τρίμηνο υποβολής (ήτοι το αν πας από βδομάδα και το α' τριμ. '17)

Ακόμα σε περίπτωση που δεν γίνουν αξιόλογες συναλλαγές επειδή η τράπεζα εξετάζει ανά 1-2 χρόνια την κατάστασή σου θα αλλάξει μονομερώς κάποιους όρους π.χ. θα σου χρεώσει κάποιο κόστος μηνιαίας συντήρησης.

Αυτά μου είπαν από την Πειραιως. Το τελευταίο θεωρώ ότι θα ισχύει σε όλες τις τράπεζες.

αν δεν το γραφουν όμως στους όρους οτι αν δεν κανεις συναλλαγές π.χ για 1 χρονο, πως θα μπορουν μετα να σου φορτώσουν μηνιαίο τέλος??

Εγω που εχω μπει στο νομο το 2017 για να μην πληρωνω φπα (ακαθάριστα έσοδα < 10.000Ε) δεν εχω φπα να τους προσκομισω για το 2017.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκύπτει από κάπου στην νομοθεσία ότι δεν σε καλύπτει αυτόυ του τύπου η διαδικασία.

Το άρθρο 65 του 4446/16 το καλύπτει πλήρως η διαδικασία-υπηρεσία freepos της viva.

post-2272-0-93951800-1493200459.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

αν δεν το γραφουν όμως στους όρους οτι αν δεν κανεις συναλλαγές π.χ για 1 χρονο, πως θα μπορουν μετα να σου φορτώσουν μηνιαίο τέλος??

Εγω που εχω μπει στο νομο το 2017 για να μην πληρωνω φπα (ακαθάριστα έσοδα < 10.000Ε) δεν εχω φπα να τους προσκομισω για το 2017.

 

1) Θα σε ενημερώσουν ότι αλλάζουν οι όροι και αν θές.

2) Θα τους προσκομίσεις το γεγονός αυτό.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

βαλε ταμπελακι στην πορτα "το γραφειο δεν διαθετει πος" βαλε στο κινητο την εφαρμογη που με σμσ σου κανει καταθεση στον τραπεζικο, επελεγε πελατες με την αντιστοιχη εφαρμογη. παρε ενα πως εκει κατω να ησηχασεις. Δεξου ανταλακτικα αγαθα, πχ εγω μολις κανουν καρπο οι ντοματουλες μου να σου φερω? Θα μου κανεις ΕΝ.πιστ. λεμε τωρα οταν θα χουμε ζητηση.

επιλογη ειναι - παρολο που δεν ξερω το θεμα καλά - λεω τι προβλημα έχει ο Ικαρος? Δεν το θέλει το πως?

Λιγο φως. Ειμαι στο σκοταδι.

Το πρόβλημα είναι ότι δουλεύω σε εταιρεία δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και ουδέποτε είχα γραφείο... Δηλαδή ο νόμος μου λέει να έχω ένα κάπου στο ντουλάπι.. Ε ναι είναι πρόβλημα να δίνω κάθε μήνα 10€ τσαμπα

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι σε αναγκαζει κανενας. δικο σου θεμα αν θα παρεις. Δεν νομιζω οτι εσενα σε αναγκαζει κανενας, εκτος αν οριζει διαφορετικα η εταιρία σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκύπτει από κάπου στην νομοθεσία ότι δεν σε καλύπτει αυτόυ του τύπου η διαδικασία.

Το άρθρο 65 του 4446/16 το καλύπτει πλήρως η διαδικασία-υπηρεσία freepos της viva.

 

 

Απλα αν ισχυει αυτο (που ισχυει), δεν υπαρχει η υποχρεωση προμηθειας POS.

Στη viva, δεν νομιζω οτι χρειαζεται καν εγγραφη. Εχεις καποια πληροφορια?

Link to comment
Share on other sites

και τι σχεση έχει το ΤΕΕ με το τι ζητάει η ΕΤΕ? Το ΤΕΕ ζητησε τις προσφορές και τις πήρε. Δηλαδή να μην πληρώνετε τις εισφορές τη μια, έχετε όμως την απαίτηση να κινηθεί το ΤΕΕ σαν οργανο να παρει για τον κλάδο οικονομικότερες προσφορές.

Ακόμη μία φορά όπως και σε τόσες άλλες το τεε φαίνεται πως είναι κοντά μας και υποστηρίζει τον μηχανικό μέλος του.
Link to comment
Share on other sites

Απλα αν ισχυει αυτο (που ισχυει), δεν υπαρχει η υποχρεωση προμηθειας POS.

Στη viva, δεν νομιζω οτι χρειαζεται καν εγγραφη. Εχεις καποια πληροφορια?

 

Θέλει εγγραφή ως επαγγελματικό λογαριασμό.

Οταν ξεκινήσεις την εγγραφή κάποια στιγμή θα σου ζητήσει τα δικαιολογητικά που να ταυτοποιούν τα παρακάτω στο 2ο συνημμένο.
Για το καθένα σου λέει μια σειρα δικαιολογητικών που γίνονται αποδεκτά. Οπότε εσύ διαλέγεις πιο θές και το ανεβάζεις.

Μετά από 3-4 ημέρες αν είσαι εντάξει σου έρχεται η επιβεβαίωση και στην καρτέλα φαίνεται ότι μπορείς να αποδεχθείς συναλλαγές με κάρτα (1ο συνημμένο)

Προσοχή όμως γαιτί το freepos έχει μικρά και δύσχρηστα όρια... αλλά αν δεν έχεις θέμα τότε είσαι οκ.

post-2272-0-07497100-1493207527_thumb.jpg

post-2272-0-71170400-1493207532_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.