Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

.....................

Απλά αν "πέσεις" σε έλεγχο, ενώ σύμφωνα με το Νόμο δεν έχεις κανένα πρόβλημα, η απόφαση σε περιορίζει στο να αποδείξεις ότι δεν έχεις πρόβλημα ... δηλαδή όμορφες συζητήσεις που θα κάνεις με την φορολογική διοίκηση στο αν θα σου αποδεχθούν επίσημα ότι μπορείς να δεχθείς κάρτες αλλά δεν μπορείς να το αποδείξεις γιατί ο τρόπος απόδειξης είναι το τιμολόγιο του μηχανακίου.
 
Είναι θέμα καθαρά προσωπικής επιλογής και όρεξης για συζήτηση με τον έλεγχο ....

 

Κάνοντας επαγγελματικό λογαριασμό στη Viva, δεν λαμβάνεις ή δεν μπορείς να εκτυπώσεις (σαν βεβαίωση κάτι) ότι έχεις λογαριασμό με υπογραφή κάτω από αυτούς, όπως π.χ σαν το ασφαλιστήριο για το αυτοκίνητο που λαμβάνουμε ηλεκτρονικά, ώστε να τους το επιδείξεις στον τυχόν έλεγχο ?

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Κρίνε και αποφάσισε.

Εγώ προσωπικά θα έχω τους όρους, τα mails, διάφορα printscreen από τον λογαριασμό μου, τα mails των επιβεβαίώσεων ότι έχω ταυτοποιηθεί, κλπ κλπ

Binder1.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Κρίνε και αποφάσισε.

Εγώ προσωπικά θα έχω τους όρους, τα mails, διάφορα printscreen από τον λογαριασμό μου, τα mails των επιβεβαίώσεων ότι έχω ταυτοποιηθεί, κλπ κλπ

θα έπρεπε να έχουν σύμβαση προς εκτύπωση. Δεν με κάλυψε καθόλου η απάντησή τους και απο την στιγμή που θα καταφύγουν πολλοί επαγγελματίες στην λύση αυτή θα έπρεπε να υπήρχε σύμβαση. Επίσης θεωρώ οτι αφού κάποιος έκανε την διαδικασία ηλεκτρονικά και έστελνε όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, κατόπιν θα έπρεπε να έχουν εκπρόσωπο σε κάθε μεγάλη πόλη νομού όπου θα γινόταν η φυσική ταυτοποίηση με υπογραφή του πελάτη κτλ, σαν σε τράπεζα. Γιατι ας πούμε στέλνω εγώ τα δικαιολογητικά. Αλλα πως πιστοποιείται  απο αυτούς100% οτι πίσω απο την αίτηση βρίσκομαι όντως εγώ?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και ευλογα ερωτηματα ακομα και με χρηση τερματικού pos που μπορεις να το "αγοράσεις" απο διαφορα μεγαλα καταστηματα.

Προσωπικη ταυτοποίηση με υπογραφή επι τοπου δεν υπαρχει.

Για αυτο ειπα είναι θεμα προσωπικης επιλογής. Δεν παύει ομως να ειναι πραγματικο γεγονος σε ελεγχο.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα! Το POS πρέπει να είναι υποχρεωτικά από την ΕΤΕ συνδεδεμένο με τον λογαριασμό μηχανικού που έχουμε όλοι μας ή μπορεί να είναι από οποιαδήποτε τράπεζα (πχ ALPHA BANK) και αν ναι τι γίνεται με την εντολή πληρωμής που επάνω έχει τον λογαριασμό Εθνικής μας; Γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

κατάθεση αμοιβής (χωρίς χαρτί τεε) γίνεται σε οποιονδήποτε λογαριασμό

αν η αμοιβή ελέγχεται από ΥΔΟΜ (με χαρτί τεε), ας πάει ο πελάτης να κάνει την κατάθεση στην ETE

δεν είναι υποχρεωτικό να γίνει μέσω pos

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έκανα και εγώ εγγραφή στο vivawallet και ολοκληρώθηκε η διαδικασία εντός 12 ωρών. Στην ταυτοποίηση των εγγράφων μου ζήτησαν και μια μεταβολή της διεύθυνσης της έδρας που να φαίνεται από το taxisnet. Οπότε όλα κομπλέ. Απλά και γρήγορα.

Είμαστε υποχρεωμένοι επιπλέον να συνδέσουμε και λογαριασμό τραπέζης? Σε περίπτωση ελέγχου είμαστε οκ μόνο με τον "εικονικό" λογαριασμό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.