Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Νομίζω πως όχι. Το ενσύρματο πρέπει να  λειτουργεί σαν fax...Το ασύρματο όμως θα μπορεί

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι για να έχεις ενσύρματο, δεσμεύεις τη γραμμή με το τερματικό ή διαφορετικά, απαιτείται δεύτερη γραμμή;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστούμε συνάδελφε και αφού είναι η ειδικότητά σου διαφώτισε μας λίγο παραπάνω.

Έχουμε πρίζα τηλεφώνου, με διακλαδωτή το ένα καλώδιο φεύγει στο ρουτερ για το ιντερνετ, το άλλο στην τηλεφωνική συσκευή. 

Το POS που θα συνδεθεί;

Το ethernet έχει να κάνει με τις θύρες υπολογιστή (το κλασσικό κίτρινο καλώδιο)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

αφού υπάρχει σύνδεση με internet το pos εφόσον έχει θύρα ethernet συνδέεται μέσω ethernet σε θύρα lan του router, Αν δεν υπάρχει σύνδεση με internet το pos συνδέεται μέσω της θύρας dialup σε μια τηλεφωνική πρίζα

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή επειδή λογικά σε κάθε γραφείο θα υπάρχει μόντεμ απλά με ένα καλώδιο ethernet συνδέεται το pos σαν ένα pc.?

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ότι είπε ο συνάδελφος παραπάνω. 

Υπάρχουν δυο τρόποι σύνδεσης. Ο ένας με το κλασσικό τηλεφωνικό καλώδιο στην αντίστοιχη υποδοχή της τηλ. πρίζας και ο άλλος με καλώδιο ethernet στην πίσω θύρα (LAN) του ρούτερ. 

Από το utube ένα ενδεικτικό βίντεο συνδεσμολογίας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σκέφτομαι να αγοράσω ασύρματο POS για να τελειώνω.

Έχω 2 ερωτήσεις:

1) Συνδέεται υποχρεωτικά με νέο επαγγελματικό λογαριασμό ή και με υφιστάμενο ταμιευτηρίου?

2) Υπάρχει κάποια υποχρεώση για χρησιμοποίηση του POS κατά τη διάρκεια ενός οικονομικού έτους ή μπορώ να μην το χρησιμοποιήσω και καθόλου?

3) Αν μου κλέψει κάποιος το POS, μπορεί να κάνει ανάληψη ή τέλοσπαντων να επέμβει στον λογαριασμό με τον οποίο θα είναι συνδεδεμένο? 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μετά από κάτι που έπεσε στο μάτι μου βιαστικά χτες, μάλλον τη γλυτώνουμε οι "μπλοκάκηδες".... (όπως είναι και λογικό)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας την σχετική νομοθεσία κατάλαβα τα παρακάτω.

1. Οφείλουμε να έχουμε δυνατότητα αποδοχής πληρωμών με κάρτα σύμφωνα με τον Ν4446/16

2. Η ΑΑΔΕ στέλνει, στην Γεν. Γραμ. Εμπορίου, καταλόγους των υπόχρεων και στοιχεία αυτών που έχουν κάνει χρήση διαδικασιών πληρωμών με κάρτα (τα στοιχεία τα στέλνουν οι τράπεζες)

3. Αρμόδιες υπηρεσίες συγκροτούν κλιμάκιο και ελέγχουν αυτούς που δεν είναι στους καταλόγους με τα στοιχεία χρήσης πληρωμών με κάρτα αλλά είναι στους καταλόγους υπόχρεων

4. Αν βρουν πως δεν υπάρχει δυνατότητα αποδοχής πληρωμών με κάρτα επιβάλλουν πρόστιμο και πρέπει ο παραβάτης να κάνει προσφυγή αν θεωρεί πως έχει την δυνατότητα ή αν το αποδεχθεί να καταθέσει τιμολόγιο αγοράς POS και να πληρώσει το 50% του προστίμου!!!!

 

Αυτή είναι όλη η διαδικασία....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.