Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Το ξέρω terry, όμως δε σε καλύπτει για τον Ν4446 σύμφωνα με τις συχνές ερωτήσεις του FreePOS.

Πάλι θέλεις επαγγελματικό Vivawallet.

 

α. και τα δύο

β. PC ή μεσω browser στο κινητό, όχι απο το app

γ. κανένα, εκτός αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε app

δ. μπορείς με μεγαλύτερη προμήθεια

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οριστε η απάντηση όσον αφορά εάν το vivawallet είναι τελικά αποδεκτό ... 

 

http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1556426/erhetai-ermhneytikh-gia-ta-pos.html

Edited by skatop
Link to comment
Share on other sites

Ωραία και φτάνουμε στο κρίσιμο σημείο.

Λέει η viva οτι για να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση ελέγχου , πρέπει να δημιουργήσεις τον επαγγελματικό vivawallet στον οποί οθα εξαεργυρώνεις τα κουπόνια που λαμβάνεις.
 

Η εξαργύρωση του freepos σε επαγγελματικό vivawallet γίνεται αυτόματα σε κάθε συναλλαγή ή αργότερα με εντολή του χρήστη  ?

 

Διότι αν ΔΕΝ γίνεται αυτόματα αλλά κατόπιν δικής μου εντολής τότε ΔΕΝ χρειάζεται να ανοίξω ΚΑΙ vivawallet επαγγελματικό αλλά

τα εξαργυρώνω στον όψεως μου της ΕΤΕ  με 1Ε επιπλέον χρεώση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το οποίο είμαι πλέον σίγουρος, είναι ότι δεν έχεις πρόβλημα εάν δημιουργήσεις επαγγελματικό λογαριασμό vivawallet, με τον οποίο χρεώνεις μέσα από to site της viva, την κάρτα του πελάτη.

Για το freepos έχω αρκετές αμφιβολίες

Link to comment
Share on other sites

Ωραία και φτάνουμε στο κρίσιμο σημείο.

 

Λέει η viva οτι για να είσαι καλυμμένος σε περίπτωση ελέγχου , πρέπει να δημιουργήσεις τον επαγγελματικό vivawallet στον οποί οθα εξαεργυρώνεις τα κουπόνια που λαμβάνεις.

 

Η εξαργύρωση του freepos σε επαγγελματικό vivawallet γίνεται αυτόματα σε κάθε συναλλαγή ή αργότερα με εντολή του χρήστη  ? [1]

 

Διότι αν ΔΕΝ γίνεται αυτόματα αλλά κατόπιν δικής μου εντολής τότε ΔΕΝ χρειάζεται να ανοίξω ΚΑΙ vivawallet επαγγελματικό αλλά

τα εξαργυρώνω στον όψεως μου της ΕΤΕ  με 1Ε επιπλέον χρεώση. [2]

 

[1] Ton κωδικό-κουπόνι ίσης αξίας με το ποσό που χρέωσες θα τον λάβεις με sms. Μετά, αφού έχεις εγγραφεί στην viva κάνεις είσοδο στο wallet σου με τους κωδικούς σου και καταχωρείς αυτό το κουπόνι και τα το κουπόνι φορτίζει με χρήματα το viva-wallet σου.

[2] Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το κουπόνι μπορεί να φορτίσει μόνο το viva wallet σου και όχι κάποιον λογαριασμό ή wallet αλλου χρηματοπιστωτικού ιδρύματος ή τράπεζας.

Το viva-wallet (πορτοφόλι) είναι μια άυλη prepaid mastercard όπου μέσω του λογαριασμό σου στην viva μπορείς να κάνεις διάφορες πληρωμές. Τώρα αν τα χρήματα τα θέλεις μετρητά θα πρέπει να δηλώσεις και έναν IBAN τραπέζης για να τα μεταφέρεις εκεί.

Που το είδες ότι μπορείς να εξαργυρώσεις το κουπόνι απευθείας στην ΕΤΕ ?

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπετε και στις νεες FAQ του vivawallet συστήνεται η δημιουργία επαγγαλμετικού λογιαριασμού. Επομένως είναι στην ευχέρεια του καθενός να κρίνει αν είναι απαραίτητο να ενεργοποιήσει επαγγελματικό λογαριασμό ή όχι.

 

https://www.freepos.gr/static/freepos/files/freepos-legal-memo.131acbed89d3.pdf

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

Avgoust, εχεις δίκιο δεν το είχα δει. Σωστός λοιπόν.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Που θελω να καταληξω σε σχεση με το freepos και την συσταση της viva για το vivawallet.

 

Σε περίπτωση ελέγχου θα πρέπει να αποδείξεις ότι η πληρωμή μεσω freepos αντιστοιχεί σε πραγματικό χρήμα σε λογαριασμό σου.

Επειδή το freepos είναι "κουπόνια" φτιάχνεις τον vivawallet όπου μετατρέπονται σε χρήμα.

 

Ομως από την στιγμή που

 

α. δεν υπάρχει πάγια σύνδεση μεταξύ freepos - vivoλογαριασμού

β.η διαδικασία μεταφοράς "freepos"->"vivawallet λογαριασμός " δεν είναι αυτόματη αλλά την κάνει ο χρήστης με "εξαργύρωση" όποτε και αν θέλει

γ.με τον ίδιο τρόπο ο χρήστης όποτε και αν θέλει "εξαργυρώνει" το freepos σε όποιο τραπεζικό λογαριασμό θέλει

 

συμπεραίνω ότι εφ'όσον έχεις ήδη επαγγελματικό λογαριασμό οπουδήποτε και εξαργυρώνεις σε αυτόν το freepos δεν χρειάζεται ο viva.

 

ΥΓ. Αναφέρομαι αποκλειστικά στην διαδικασία πληρωμής μέσω freepos και όχι στις υπόλοιπες δυνατότητες που προσφέρει η viva

 

 

 

Για να τον ενεργοποιήσεις, χρειάζεται τα ίδια δικαιολογητικά με την τράπεζα (έναρξη, ταυτότητα, αποδεικτικό διέυθυνσης και ΑΦΜ). Μην το μπερδεύεις με το FreePOS που είναι απλά μια σελίδα, αμφιβόλου νομιμότητας, που μοιράζει κουπόνια.

 

 

Ανοιξε μονο vivawallet επαγγελματικό, ειναι 5 λεπτα υπόθεση.

Ρε σεις .... με έχετε μπερδέψει !! 5 λεπτά υπόθεση στο πληκτρολόγιο ή χαρτιά και αποδεικτικά ???!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.