Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μερικες ερωτησεις

  1. Εβγαλα Viva Wallet. Το 15ψηφιο id θα το δηλωσω ως POS?
  2. Οι επαγγελματικοι λογαριασμοι που πρεπει να δηλωθούν στην ΔΟΥ αφορούν αποκλειστικά και μόνο λογαριασμούς Τράπεζας?
  3. Το 15ψηφιο Viva wallet πρέπει να το δηλωσω ως επαγγελματικο λογαριασμό?
  4. Στους επαγγελματικούς λογαριασμούς στην ΔΟΥ πρέπει να δηλώσουμε μόνο τον όψεως και όχι λογαριασμούς Ταμιευτηρίου?
  5. Μπορώ να χρησιμοποιώ λογαριασμό Ταμιευτηριου για επαγγελματικες συναλλαγες και να τον δηλωσω ως επαγγελματικο?
  6. Η δηλωση των επαγγελματικων λογαριασμων και η δηλωση του POS ειναι δυο  διαφορετικες και ξεχωριστες διαδικασιες που δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους?

 

Link to comment
Share on other sites

1,3, 6. Δες εδω και εδω.
2. Ναι
3. Ναι
4. Σωστά
5. Οχι
6. Η ύπαρξη Pos προϋποθέτει επαγγελματικό λογαριασμό. Ο επαγγελματικοί λογαριασμοί δηλώνονται εδώ. |Επίσης και οι επαγγελματικοί λογαριασμοί και τα Pos δηλώνονται στο Ε3.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Aυτήν την στιγμή μπορούμε να δηλώσουμε μόνο τους επαγγελματικούς λογαριασμούς στο taxis ή δηλωνουμε και τα POS?

Υπαρχει αυτη την στιγμη η δυνατοτητα να δηλώσουμε το Web POS της viva wallet ή θα αυτο θα γινει μεσω της δηλωσης Ε3?

Εμενα πάντως ακόμα δεν με αφήνει να δηλωσω επαγγελματικο λογαριασμο. Μου βγαζει το μηνυμα  Η δυνατότητα εισαγωγής ΕΛ για τον ΑΦΜ σας θα ενεργοποιηθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα

 

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Paul_Mix said:

Aυτήν την στιγμή μπορούμε να δηλώσουμε μόνο τους επαγγελματικούς λογαριασμούς στο taxis (Ναι, στην εφαρμογή που είπα παραπάνω) ή δηλωνουμε και τα POS ? (Δεν υπήρχε, ούτε υπάρχει, ούτε έχει ειπωθεί ότι θα υπάρξει κάποια ανάλογη εφαρμογή για αυτό)

Υπαρχει αυτη την στιγμη η δυνατοτητα να δηλώσουμε το Web POS της viva wallet (Δεν υπήρχε, ούτε υπάρχει, ούτε έχει ειπωθεί ότι θα υπάρξει κάποια ανάλογη εφαρμογή για αυτό) ή θα αυτο θα γινει μεσω της δηλωσης Ε3 ? (Μόνο μέσω του Ε3)

Εμενα πάντως ακόμα δεν με αφήνει να δηλωσω επαγγελματικο λογαριασμο. Μου βγαζει το μηνυμα  Η δυνατότητα εισαγωγής ΕΛ για τον ΑΦΜ σας θα ενεργοποιηθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα (Οχι μόνο σε 'σένα!!)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/20/2018 at 11:09 ΜΜ, georgegaleos said:

1) Επιλέγεις κάποιο κενό στον κωδ.040 (απλά κάνεις κλικ)
2) Σου ανοίγει ένα παράθυρο και επιλέγεις το μπλέ κουμπί "Εισαγωγή νέας
Εγγραφής"
3) Σου ανοίγει ένα νέο παράθυρο όπου επιλέγεις από το μενού:
α) "Επωνυμία Παρόχων Υπ. Πληρωμών" το τρίτο από το τέλος όπου γράφει "Viva Payments"
β) "ΙΒΑΝ" βάζεις το wallet ID της Viva (αυτό θα το βρεις αφού μπεις στον λογαριασμό σου της Viva στο προφίλ, επιλέγεις «Αρχική» και συγκεκριμένα στο πλαίσιο με την επωνυμία «Viva Account ID» χωρίς το το πρόθεμα "701" που έχει εκεί.) 
γ) "Σειριακός Αρ. POS" βάζεις το ίδιο με το (β).
4) Επιλέγεις το πράσινο πλήκτρο όπου γράφει "Ενημέρωση"
5) Επιλέγεις κάποιο κενό στον κωδ.041 (απλά κάνεις κλικ)
6) Σου ανοίγει ένα παράθυρο "Ενεργά τερματικά POS"
7) Στις "Ενέργειες" επιλέγεις το εικονίδιο με το μολύβι.
8 )Σου ανοίγει ένα παράθυρο όπου συμπληρώνεις την "Ημερομηνία Σύμβασης Απόκτησης" (αυτό θα το βρεις αφού μπεις στον λογαριασμό σου της Viva στο μενού αριστερά, "Ρυθμίσεις"-->"Προφίλ"-->"Γενικά Στοιχεία"--"Ημερομηνία εγγραφής")
9) Επιλέγεις το πράσινο πλήκτρο όπου γράφει "Ενημέρωση"
 

Αγαπητέ συνάδελφε,

Να υποθέσω ότι όλα όσα περιγράφεις προϋποθέτουν την ύπαρξη επαγγελματικού λογαριασμού στην VIVA (με την οποία πρέπει να συνάψεις σύμβαση για τη δημιουργία επαγγελματικού λογαριασμού) ;

Προφανώς η ύπαρξη απλά ενός VivaWallet δεν σε καλύπτει (το ρωτώ γιατί όλα τα πεδία που αναφέρεις υπάρχει και σε ένα απλό Viva Wallet δηλ. wallet ID, Ημερομηνία εγγραφής)

Δυστυχώς, είχα μείνει με την εντύπωση ότι "Η υποχρέωση για την προμήθεια του POS υφίσταται και για την περίπτωση μηχανικών που έχουν πελάτες - καταναλωτές και όχι νομικά πρόσωπα"  οπότε δεν έχω ούτε επαγγελματικό λογαριασμό, ούτε POS οπότε θα τρέξω εκπρόθεσμα, να καλύψω τις ελλείψεις μου.

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, dinosgramma said:

Αγαπητέ συνάδελφε,

Να υποθέσω ότι όλα όσα περιγράφεις προϋποθέτουν την ύπαρξη επαγγελματικού λογαριασμού στην VIVA (με την οποία πρέπει να συνάψεις σύμβαση για τη δημιουργία επαγγελματικού λογαριασμού) ; [ΣΩΣΤΑ. Η σύναψης σύμβασης έχει μια διαδικασία που ολοκληρώνεται ηλεκτρονικά]

Προφανώς η ύπαρξη απλά ενός VivaWallet δεν σε καλύπτει [ΣΩΣΤΑ, θέλει δημιουργία επαγγελματικού wallet] (το ρωτώ γιατί όλα τα πεδία που αναφέρεις υπάρχει και σε ένα απλό Viva Wallet δηλ. wallet ID, Ημερομηνία εγγραφής) [Δεν είναι ακριβώς έτσι. π.χ. το 3γ στον προσωπικό λογαριασμό δεν μπορείς να το έχεις, δεν μπορείς να έχεις web-pos]

Δυστυχώς, είχα μείνει με την εντύπωση ότι "Η υποχρέωση για την προμήθεια του POS υφίσταται και για την περίπτωση μηχανικών που έχουν πελάτες - καταναλωτές και όχι νομικά πρόσωπα"  οπότε δεν έχω ούτε επαγγελματικό λογαριασμό, ούτε POS οπότε θα τρέξω εκπρόθεσμα, να καλύψω τις ελλείψεις μου. [που μάλλον δεν θα πρέπει να μπουν στο Ε3. Μεταφέρω από την ΠΟΛ 1072/18 "...Στους κωδικούς 040 και 041 στους υποπίνακες «Ενεργοί Επαγγελματικοί Λογαριασμοί Επιχείρησης» και «Ενεργά Τερματικά POS»  προσυμπληρώνονται οι ενεργοί επαγγελματικοί λογαριασμοί της παρ. ιη' του άρθρου 62 του ν.4446/2016 ημεδαπής και όλα τα τερματικά POS και ePOS, για τα οποία έχουν συναφθεί συμβάσεις με παρόχους υπηρεσιών πληρωμών ημεδαπής, που διέθετε η επιχείρηση για το φορολογικό έτος 2017, με βάση τα στοιχεία της Ένωσης Τραπεζών και των λοιπών παρόχων πληρωμών και θα δίνεται η δυνατότητα τυχόν προσθήκης ή διόρθωσης."]

Ευχαριστώ

 

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε λίγο καιρό λήγει η σύμβαση του pos. Τι φτηνές επιλογές ανανέωσης γνωρίζετε?

Το δικό μου παρέμεινε αχρησιμοποίητο!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και κατά τις 15/7 πρέπει να επιστρέψω το δωρεάν POS στην eurobank, και έναν ολόκληρο χρόνο κανένας δεν μου έκανε σεφτέ, είπα να κάνω FreePOS.

Στην εγγραφή στο vivawallet στην επιλογή κατηγορία εμπόρου δεν έχει κάτι σχετικό με μηχανολόγους μηχανικούς, παρά μόνο αρχιτέκτονες και πολιτικούς μηχανικούς. Τι πρέπει να επιλέξω; Πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών της Viva και μου είπαν να ρωτήσω το φοροτεχνικό μου....

 

 

Edited by GriGaS
Link to comment
Share on other sites

Απαντάω στην ερώτησή μου μιας και έλαβα την εξής απάντηση από την εξυπηρέτηση:

Παράθεση

Καλησπέρα σας,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι μπορείτε να επιλέξετε την κοντινότερη σρτη δική σας δραστηριότητα. Με την ολοκλήρωση της ταυτοποίησης, θα προβούμε σε οποιαδήποτε διόρθωση χρειάζεται.

Παραμένουμε στην διάθεση σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή απορία.
Με εκτίμηση,

οπότε δήλωσα Αρχιτέκτων - Πολιτικός Μηχανικός και προχώρησα. Έκανα και την ταυτοποίηση στοιχείων με στοιχεία ΑΦΜ, λογαριασμό ΔΕΗ και ταυτότητα.

Οπότε τώρα :

1. Έχω ενεργό FreePOS από 2/7/2018

2. Έχω επαγγελματικό Viva Wallet από 4/7/2018

Χρειάζεται να κάνω κάποια σύνδεση του FreePOS με το VivaWallet; Από όσο καταλαβαίνω, εάν χρειαστεί να χρησιμοποιήσω το FreePOS, θα λάβω κάποιον κωδικό εξαργύρωσης τον οποίο θα εξαργυρώσω και μετά θα μεταφέρω τα χρήματα στο επαγγελματικό μου VivaWallet. Καλά το καταλαβαίνω;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.