Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Το καθε τερματικό εχει επανω του καποιο s/n, αυτο.

Ημερομηνία και αριθμος αυτα που εγινε η σύμβαση.

Αλλα ας περιμένουμε και τις οδηγιες, τα θεματα ειναι πολλα...π.χ. πολλοι κωδικοι κρυβουν αλλα παραθυρα με κωδικους από πίσω, το που και πως θα δηλωθουν οι ασφαλιστικες εισγορες, ενα ακομη θεμα κρύβεται στις αποσβέσεις παγιων, στο αν διατηρειται το οριο για την υπογραφη απο λογιστή στις αποδόσεις των φορων, πως θα μοιρασθούν τα εξοδα σε παραλληλες δραστηριότητες, ο τροπος συμπληρωσης των βιβλιων δεν συμβαδίζει με το Ε3 οπως προβλέπουν τα ΕΛΠ κ.α.

 

Send from Tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον έχουμε μηχάνημα POS, άν έχουμε δηλώσει το FreePOS για το οποίο δεν υπογράφουμε σύμβαση και δεν έχουμε μηχάνημα POS τι θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο εγραψα ας περιμένουμε τις οδηγιες.

Το ιδιο υπηρχε και στην δηλωση του εοαγγελματικου λογαριασμου του vivawallet pos στο taxis και λυθηκε.

 

Υ.Γ. Την θεση μου για το οτι, απο μονο του, το freepos (χωρις δημιουργια wallet στην viva) απο την μια δεν καλυπτει, τουλαχιστον απεναντι στον τροπο δηλωσης-εμφανισης του στην φορολογικη διοικηση, ενω απο την αλλη καλυπτει τις προϋποθέσεις που εχει η σχετικη νομοθεσια, την εχω εκφρασει αρκετες φορες.

 

Send from Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συνάδελφοι.

Να ρωτήσω κάτι?

Εγω που δεν έχω βάλει ακόμα POS μπορώ να βάλω τώρα ΧΩΡΙΣ να πληρώσω κανένα πρόστιμο???

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε στιγμή μπορείς να βάλεις μπεις στην σχετική διαδικασία για να αποδέχεσαι κάρτες.

 

Το πως όμως αυτό τα εκληφθεί από τη φορολογική διοίκηση (από την στιγμή που ενώ έχεις ολοκληρώσει την όποια διαδικασία είτε μέσω τράπεζας είτε μέσω της viva) αλλά έχει ολοκληρωθεί εκπρόθεσμα ακόμη δεν το γνωρίζουμε. Πρόστιμα πάντως έχουν καθορισθεί από την φορολογική διοίκηση.

 

Αυτό το λέω διότι η δική μας προθεσμία με τους σχετικούς κύριους ΚΑΔ έχει λήξει στις 27/7/2017 (ΦΕΚ Β 1445 27/4/2017 απόφαση 45231 "Ρύθμιση Υποχρέωσης Αποδοχής Πληρωμών με κάρτα, σύμφωνα με το άρθρο 65 του ν. 4446/2016, (Α΄ 240)".

Διασταύρωση αναφορικά στο εμπρόθεσμο μπορούν να κάνουν είτε μέσω των Τραπεζών και των Ιδρυμάτων Χρήματος (όπως είναι η Viva) είτε από το νέο Ε3 όπου δηλώνονται τα σχετικά με την ημερομηνία σύμβασης-απόκτησης της διαδικασίας αποδοχής καρτών.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα στο gsis Μου βγάζει ακόμα το παρακάτω:

 

Διαχείριση Επαγγελματικών Λογαριασμών

Η δυνατότητα εισαγωγής ΕΛ για τον ΑΦΜ σας θα ενεργοποιηθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα

Διαχείριση Επαγγελματικών Λογαριασμών

Η δυνατότητα εισαγωγής ΕΛ για τον ΑΦΜ σας θα ενεργοποιηθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον καταχώρησησα τον επαγγελματικό λογαριασμό και τον δέχτηκε το σύστημα προς έλεγχο. Το I'd του λογαριασμού με το πρόθεμα 701 σύμφωνα με τις οδηγίες του FREEPOS.

 

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk

Edited by basgoud
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.