Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Πριν εμφανισθεί η εικ.1 εμφανίζεται το παρακάτω.

Παρ' όλ' αυτά, η συναλλαγή προχωράει και χωρίς e-mail του πελάτη.

Επειδή, όμως, πρακτικά το e-mail του πελάτη χρησιμοποιείται προκειμένου να του αποσταλεί το αποδεικτικό πληρωμής (το αντίστοιχο δηλ. χαρτάκι που βγάζει το φυσικό τερματικό) καλό είναι να υπάρχει e-mail. Στην περίπτωση που δεν υπάρχει e-mail, μπορείς να του δώσεις χειρόγραφο αποδεικτικό πληρωμής. Κατά την γνώμη μου αυτό (το χειρόγραφο) καλό είναι να υπάρχει σε κάθε περίπτωση (σκεπτόμενος από την πλευρά της ασφάλειάς μας ότι μπορεί να μην είναι δικό του mail) αυτό το χειρόγραφο αποδεικτικό.

1_3.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα. Να κάνω μια ερώτηση και εγώ γτ κάτι μου φαίνεται περίεργο. Αν φτιάξεις επαγγελματικό λογαριασμό viva wallet και μετα φτιάξεις και το Free pos την εφαρμογή, αλλά δεν κάνεις καμιά συναλλαγή, (αφού σου δίνει τις 20 πρώτες δωρεάν) τότε δεν πληρώνεις κάτι κάπου..όντως???

Link to comment
Share on other sites

Θα σε πάω ένα κλικ πίσω από αυτό που ρωτάς και ελπίζω να πάρεις (κάποια) απάντηση. Δες λίγο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, φαντάζομαι έχει απαντηθεί και παλαιότερα στις πολλές σελίδες του θέματος, έληξε η δωρεάν παροχή του POS με τη Eurobank το οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε μια φορά όλο αυτό το διάστημα και για την ανανέωση ζητάνε είτε αγορά του μηχανήματος και 3μηνες συνδρομές είτε 6μηνιαία ενοίκια (150-200€ το 18μηνο), ποιά είναι η πιο συμφέρουσα εναλλακτική? 

Σε περίπτωση που δεν πάω σε άλλη τράπεζα αλλά με viva wallet, είναι απαραίτητο και το FreePos για να είμαι καλυμένος νομικά? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

...ή πας σε κάποια τράπεζα που έχει την αγορά pos εφάπαξ και δεν έχει καθόλου άλλα έξοδα (μηνιαία, τριμηνιαία, κλπ) συντήρησης εφόσον δεν έχεις συναλλαγές. Στην αρχή έδιναν τέτοιες διαδικασίες νομίζω σχεδόν όλες οι τράπεζες (τουλάχιστον η Πειραιώς, Alpha που ξέρω, είχαν τέτοια επιλογή... τώρα δεν ξέρω αν έχουν ακόμη). Οπότε επικοινωνία με τις άλλες τράπεζες να δεις τι δίνουν τώρα.
... ή πας (στην οικονομικότερη απ' όλες, εφόσον δεν έχεις συναλλαγές, μηδενικά έξοδα) λύση του επαγγελματικού viva-wallet.

Το τελευταίο σου ερώτημα έχει απαντηθεί στο παραπάνω post που έκανα.

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

υπαρχει και τουτο
https://www.everypay.gr
που δηλωνει 

Αδειοδοτημένο Ίδρυμα Πληρωμών 
από την Τράπεζα της Ελλάδος


Δωρεάν POS χωρίς συνδρομή

τους έκανα ήδη μια κλήση και περιμένω call back για ειδικότερες πληροφορίες που αφορούν Μηχανικούς
****edited
μου είπαν οτι εχω κόστος ανα συναλλαγή 2,4%  και αυτο είναι ολο, ουτε συνδρομές ούτε τίποτα.
Τους εξήγησα οτι εγω το θέλω κατα βάση για την πρόβλεψη / απαίτηση του νόμου, και οτι δε θα κανω ιδιαίτερη έως καθόλου χρήση, μου είπαν οκ. Δεν εχω καμμία χρέωση αγοράς / συνδρομή. Αν τύχει πελάτης με κάρτα, δίνω Link στον πελάτη, μπαίνει και πληρώνει με κάρτα, και η εκκαθάριση μού αποδίδει στον τραπεζικό μου λογαριασμό το πόσον, αφαιρούμενης της προμήθειας. 

Και δίνουν και κωδικό για το taxisnet (δήλωση pos)

τηλ. επικοινωνιας
2182182800
 

Δικαιολογητικά που ζητάνε:

EveryPay Dikaiologitika.jpg

Edited by alexandergreek
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω την γνώμη μου αφού παραθέσω κάποια θέματα με συγκεκριμένη σειρά.
1) Ο ν.4412/16, Άρθρο 19 "Οικονομικοί φορείς", παράγρ.3, αναφέρει:
"[...]
...οι αναθέτουσες αρχές μπορούν να απαιτήσουν από τις ενώσεις οικονομικών φορέων να περιβληθούν συγκεκριμένη νομική μορφή εφόσον τους ανατεθεί η σύμβαση, στο μέτρο που η περιβολή αυτής της νομικής μορφής είναι αναγκαία για την ικανοποιητική εκτέλεση της σύμβασης. Ειδικά, στην περίπτωση δημοσίων συμβάσεων έργου, η νομική μορφή της αναδόχου ένωσης, πρέπει να είναι τέτοια ώστε να εξασφαλίζεται η ύπαρξη ενός και μοναδικού αριθμού φορολογικού μητρώου για την ένωση (π.χ. κοινοπραξία συσταθείσα δια συμβολαιογραφικού εγγράφου).
[...]"
2) Το άρθρο 4 της οδηγίας 2004/18, με τον τίτλο «Οικονομικοί φορείς», ορίζει τα εξής:
"[...]
2. Οι κοινοπραξίες οικονομικών φορέων δύνανται να υποβάλλουν προσφορές ή να εμφανίζονται ως υποψήφιοι. Για την υποβολή μιας προσφοράς ή μιας αίτησης συμμετοχής, οι αναθέτουσες αρχές δεν μπορούν να απαιτούν να έχουν οι κοινοπραξίες οικονομικών φορέων συγκεκριμένη νομική μορφή· ωστόσο, η επιλεγείσα κοινοπραξία είναι δυνατόν να υποχρεωθεί να περιβληθεί συγκεκριμένη νομική μορφή, εάν της ανατεθεί η σύμβαση, στο μέτρο που η περιβολή αυτής της νομικής μορφής είναι αναγκαία για την ορθή εκτέλεση της σύμβασης.
[...]"
3) ν. 4127/2013, άρθρο 2, αναγράφει:
"[...]
Αρθρο 2. Ορισμοί
...
γ) «νομικό πρόσωπο»: κάθε επιχείρηση ή εταιρεία με νομική προσωπικότητα ή ένωση επιχειρήσεων ή εταιρειών με νομική προσωπικότητα,
δ) «νομική οντότητα»:...κάθε φύσης κοινοπραξία, ...
[...]"
4) Η Λογιστική Οδηγία 4308/2014 – Άρθρο 35, αναγράφει:
"[...]
35.1.3 Κοινοπραξία είναι μια οντότητα επί της οποίας δύο η περισσότερα μέρη ασκούν κοινό έλεγχο και έχουν δικαιώματα στα καθαρά περιουσιακά της στοιχεία, ανεξαρτήτως ποσοστού συμμετοχής της κάθε μίας. Αντίθετα με τις κοινές δραστηριότητες, οι κοινοπραξίες είναι ξεχωριστές οντότητες και μπορεί να είναι οποιουδήποτε νομικού τύπου (π.χ. ανώνυμη εταιρεία, εταιρεία περιορισμένης ευθύνης, κλπ.).
[...]"
4) Η ΔΕΑΦ 1167412 ΕΞ 6-11-2017, άρθρο 5α "Διαδικασίες δήλωσης και τροποποίησης των Επαγγελματικών Λογαριασμών που τηρούνται στους Παρόχους Υπηρεσιών Πληρωμών του ν.3862/2010.", αναφέρει:
"[...]
1. Οι δικαιούχοι πληρωμής της παρ.1 του άρθρου 1 της υπ’ αριθμ.45231/20.04.2017 (Β΄1445) απόφασης των Υπουργών Οικονομικών και Οικονομίας και Ανάπτυξης υποχρεούνται να δηλώνουν ηλεκτρονικά τον ή τους Επαγγελματικό/ούς Λογαριασμό/ούς στο διαδικτυακό τόπο της ΑΑΔΕ ( www.aade.gr) με τη χρήση των διαπιστευτηρίων που διαθέτουν οι χρήστες για όλες τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες της ΑΑΔΕ.
[...]"
5) Απόφαση 45231/20-04-2017, Άρθρο 1 "Καθορισμός υπόχρεων δικαιούχων πληρωμής και προθεσμία συμμόρφωσης", αναφέρει:
"[...]
1. Οι δικαιούχοι πληρωμής της περ. γ’ του άρθρου 62 του ν. 4446/2016 (Α’ 240), οι οποίοι διαθέτουν τους παρακάτω κύριους Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριότητας (εφεξής Υπόχρεοι), υποχρεούνται να αποδέχονται μέσα πληρωμής με κάρτα κατά την ολοκλήρωση των πράξεων πληρωμής που πραγματοποιούν καταναλωτές της περ. α’ του άρθρου 62 του ν. 4446/2016, (Α’ 240).
[...]"
6) Ο ν.4446/2016, άρθρο 62, περ. γ’, αναφέρει:
"[...]
γ. «δικαιούχος πληρωμής», το φυσικό ή νομικό πρόσωπο που είναι ο τελικός αποδέκτης των χρηματικών ποσών τα οποία αποτελούν αντικείμενο της πράξης πληρωμής, ...
[...]

Επομένως που καταλήγω:
από την μία,
κατά την γνώμη μου πάντα, και θεωρώντας ότι ερμηνεύω ορθά-συνδυαστικά τα παραπάνω, η κοινοπραξία που (αρχικά) συνιστά ένωση ανεξαρτήτων επιχειρήσεων που έχουν συνασπισθεί για την διεκπεραίωση ενός έργου (και αρχικά) είναι νομική οντότητα, και μπορεί να αποκτήσει οποιονδήποτε νομικό τύπο (ΑΕ, ΟΕ, κλπ, πράγμα που γίνεται, τουλάχιστον εγώ δεν έχω συναντήσει το αντίθετο) θεωρώ ότι τότε υπάρχει υποχρέωση, εφόσον έχει (που λογικά θα έχει) κάποιον ή κάποιους από τους σχετικούς κύριους Κωδικούς Αριθμούς Δραστηριότητας. (παρατήρηση διαφορετική έννοια είναι αυτή του "κύριου Κωδικού Αριθμού Δραστηριότητας" από αυτή του "Κωδικού Αριθμού κύριας Δραστηριότητας",
και από την άλλη
το να τους δηλώσεις ενώ π.χ. δεν θα έπρεπε, δεν βλάπτει και ούτε είναι χρονοβόρα διαδικασία, ενώ αντίθετα θα βλάψει ... αν εμφανισθεί κάποιο πρόστιμο από την μη δήλωσή τους και θα τρέχεις να αποδείξεις στην ΑΑΔΕ ότι δεν ....

Σορρυ για το μακροσκελές αλλά θεωρώ ότι αν έγραφα μόνο το συμπέρασμα θα ήμουν φάουλ.
 

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(Από μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπερα, ειμαι ελευθερος επαγγελματιας με μπλοκακι σε καθεστως ενος εργοδοτη. Εχω κανει αιτηση εναρξης επαγγελματος πριν 5 μηνες και ανοιξα και εναν λογαριασμο οψεως, στον οποιο πληρωνομαι. Το ερωτημα μου ειναι πως ο λογιστης στον οποιο ανοιξα βιβλια με ενημερωσε πως πρεπει να μπει στο taxisnet ο λογαριασμος οψεως και αν δεν μπει και με πιασουν σε καποιο ελεγχο εχει προστιμο στο 1000αρικο. Επισης μου ειπε πως για να μπει ο λοαρασμος στο taxisnet, απαραιτητη προυποθεση ειναι αποκτηση pos. Αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει γιατι ή με κοροιδευει ο λογιστης γιατι εκανε λαθος και προσπαθει να τα μπαλωσει  ή δεν ξερει κατι τοσο σοβαρο. και στις δυο περιστωσεις πρεπει να μαθω για να μην την πατησω στον επομενο. ευχαριστω 

 

Βάλε τόνους στο κείμενό σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (κάτω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά στην υποχρέωση pos.
Δες την ΚΥΑ αριθμ. 45231/2017 "Ρύθμιση υποχρέωσης αποδοχής πληρωμών με κάρτα, σύμφωνα με το άρθρο 65 του ν. 4446/2016, (Α΄ 240)".
Στο Άρθρο 1, παράγρ. 1, θα βρεις του κύριους ΚΑΔ "που υποχρεούνται να αποδέχονται μέσα πληρωμής με κάρτα"
Στο Άρθρο 1, παράγρ. 4, θα βρεις το χρονικό της υποχρέωσης. Καταλαβαίνω ότι σε αφορά το "4. Οι Υπόχρεοι που θα προβούν σε έναρξη δραστηριότητας ή σχετική μεταβολή μετά την παρέλευση της προθεσμίας, της οριζόμενης στην παρ. 2 του παρόντος άρθρου, οφείλουν να συμμορφωθούν εντός ενός (1) μηνός από την έναρξη, ή τη μεταβολή."
Στο Άρθρο 4 παράγρ. 1, θα βρεις το πρόστιμο μη συμμόρφωσης, "1. Στους παραβάτες του άρθρου 1 της παρούσας επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο ύψους χιλίων πεντακοσίων (1.500) ευρώ."

Αναφορικά στην υποχρέωση δήλωσης επαγγελματικού λογαριασμού.
Την θέση μου της έχω εκφράσει ακριβώς πάνω από το post σου αλλά και εδώ σε συνδυασμό με την ακριβώς από πάνω ανάρτηση του συναδέλφου στην παραπομπή που γράφω.
Στην ΔΕΑΦ 1184793 ΕΞ 2018 θα βρεις το χρονικό της υποχρέωσης (έως 15/01/2019).
Στην ΔΕΑΦ 1128500 ΕΞ/28-08-2018 θα βρεις το πρόστιμο από την μη συμμόρφωση (1.000€) καθώς και το πρόστιμο από την εκπρόθεσμη δήλωση (100€) [Άρα αν συμβούν και τα δύο 1.100€]

Σημείωση: Αν είχα επιλέξει να έχω λογιστή θα ακολουθούσα σε κάθε περίπτωση την θέση του λογιστή μου, που θα αμείβονταν από εμένα, διότι το βάρος της ευθύνης θα το έχει εκείνος και πιθανές αστοχίες, από ερμηνείες σχετικά με την φορολογική νομοθεσία (που με αφορά και που δεν θα όφειλα να γνωρίζω), θα πρέπει να τις επιβαρυνθεί. 
Δεν έχω επιλέξει να έχω λογιστή, γνωρίζοντας ότι το όποιο κόστος από πιθανές λανθασμένες ερμηνείες σχετικά με την φορολογική νομοθεσία (που πιστεύω εγώ ότι με αφορά σχετικά με τις φορολογικές μου υποχρεώσεις) θα το επιβαρυνθώ εγώ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.