Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Το pos θα το χρειαστούμε είτε το θελουμε είτε οχι.

Αν πάρουμε το ποσοστό των οδοντιάτρων που διάβασα παραπάνω 0,8% δεν ειναι και άσχημα, αν και πολύ αμφιβάλλω επιςης οτι εχουμε διοικούντες σε ΤΕΕ/ συλλόγους που θα πανε και θα παζαρέψουν πράγματικα για το κοινό όφελος.

Παντως εάν σκεφτούμε το πραγματικό "κοστος των μετρητών" - δρομολόγια για είσπραξη δόσεων, ανεισπρακτα, δηλαδή το χρονο, βενζίνες και ψυχική ηρεμία που σπαταλάμε, αξίζει να το δούμε πιο θετικά (αρκεί να εχουν σκοπό να μειώσουν και τη φορολογία αναλογα με την αναμενόμενη μείωση φοροδιαφυγής!!!)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η φύση της δουλειάς του μηχανικού όμως είναι διαφορετική από του οδοντίατρου. Δηλαδή ο οδοντίατρος δουλεύει στη λιανική, μπαίνει ο περαστικός, κάνει το σφράγισμά του, αφήνει το πενηντάρι και γειά σας. Οι δουλειές του μηχανικού όμως συνήθως τραβάνε σε χρονική διάρκεια, δε τελειώνουν σε μια επίσκεψη ώστε να πληρωθείς επί τόπου.

 

Κι αν κάποιος καθυστερεί να πληρώσει στο υφιστάμενο σύστημα μάλλον το ίδιο θα καθυστερεί και με το POS. Πάλι θα τρέχει κανείς (με το POS ανά χείρας) να βρει τον κάθε κακοπληρωτή να του δώσει την αμοιβή του.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι η χρήση που θα κάνει ο οδοντίατρος είναι συχνότερη απότι θα είναι η δικιά μας, αλλά με αυτή τη λογική και του supermarket θα είναι συχνότερη απότι θα είναι του οδοντίατρου. Δεν αναιρεί τη χρησιμότητά του αυτό.

 

Όσον αφορά την καθυστέρηση πληρωμών, όταν έρχεται ο πελάτης και του ζητάς μια προκαταβολή, δεν θα μπορεί να σου πει "δεν έχω χρήματα τώρα", "έχω βγάλει ήδη 420€" κλπ κλπ. 

 

Φυσικά δεν γλυτώνεις τα "περιμένω κάτι χρήματα από εκεί"....

 

Και πραγματικά ανεξάρτητα από το πόσο χρήσιμο θα είναι για το καθένα μας ξεχωριστά, πιστεύω ότι σίγουρα θα είναι θετικό να επιτευχθεί μια καλή συμφωνία με τις τράπεζες και να μπορεί οποιοσδήποτε συνάδελφος οποιαδήποτε στιγμή να ενταχθεί στην συμφωνία αυτή.

 

Δεν ξέρω αν μπορεί αυτή η κίνηση να γίνει μέσω του ΤΕΕ. Αν όχι όμως, πιθανότατα, να μπορεί γίνει μέσω των συλλόγων μηχανικών σε πανελλήνιο επίπεδο συνυπογράφοντας μια επιστολή που θα στείλουν όλοι οι σύλλογοι από κοινού.

 

Και εφόσον υπάρχει η βούληση, γιατί να μην γίνει η κίνηση μέσα από το φόρουμ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η φύση της δουλειάς του μηχανικού όμως είναι διαφορετική από του οδοντίατρου. Δηλαδή ο οδοντίατρος δουλεύει στη λιανική, μπαίνει ο περαστικός, κάνει το σφράγισμά του, αφήνει το πενηντάρι και γειά σας. Οι δουλειές του μηχανικού όμως συνήθως τραβάνε σε χρονική διάρκεια, δε τελειώνουν σε μια επίσκεψη ώστε να πληρωθείς επί τόπου.

 

Κι αν κάποιος καθυστερεί να πληρώσει στο υφιστάμενο σύστημα μάλλον το ίδιο θα καθυστερεί και με το POS. Πάλι θα τρέχει κανείς (με το POS ανά χείρας) να βρει τον κάθε κακοπληρωτή να του δώσει την αμοιβή του.

Πολυ σωστά μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Ο ενας μπορει να εχει 5 πελάτες την μερα ο μηχανικός 1 πελάτη τον μηνα και η δουλεια του να χρειαστεί μηνα και βάλε.. Οτι παζάρια έκανε με μετρητή θα κανει και με pos..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο θετικό που βρίσκω με το POS είναι το ότι δε κινδυνεύεις από ληστεία επιστρέφοντας στο σπίτι.

κατά τα άλλα, κανένας επαγγελματίας δε το θέλησε από μόνος του. οι πελάτες το απαίτησαν.

βέβαια υπάρχουν και τα παζάρια του τύπου, θα σε πληρώσω με μετρητά αν κάνεις έκπτωση..

ή αντιστρόφως θα σου κάνω έκπτωση αν πληρώσεις με μετρητά.

Edited by georgios_m
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό το παζάρι πάει πακέτο με την έκδοση απόδειξης...δηλ πάει πακέτο με φοροδιαφυγή...

 

υγ. Δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει το (-) στο προηγούμενο μνμ..

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η τιμή μπορεί να τροποποιηθεί με επιτόπου διαπραγμάτευση, δε σημαίνει ότι δε θα κοπεί απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

μου έχουν κάνει μέχρι και 10% έκπτωση για να δώσω μετρητά. και μάλιστα μου το πρότειναν οι ίδιοι.

τα 100 ευρώ έγιναν 90 και η απόδειξη κόπηκε στα 90, όχι σε μικρότερο ποσό.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν λίγο μου τηλεφώνησαν από την Εθνική τράπεζα για να μου προτείνουν σύστημα POS. Αν δεν παράκουσα:
1) το "μηχανάκι" κοστίζει 250 ευρώ *μια φορά, άπαξ)

2) Κάθε μήνα χρέωση 2,50 ευρώ για συντήρηση και υποστήριξη, ενημερώσεις κλπ

3) (μου ανέφερε μόνο τα παραπάνω και "τυχαίως" ξέχασε να μου αναφέρει τις προμήθειες. Μου ανέφερε ότι οι χρεώσεις αλλάζουν αναλόγως με την κάρτα και την τράπεζα που την έκδοσε. Κυμαίνονται κοντά στο 1,80%. Όμως για κάρτες άλλων τραπεζών, χρησιμοποιείται το σύστημα ΔΙΑΣ οπότε η χρέωση ανεβαίνει. Επίσης, για κάρτες DINERS, American Express κλπ, οι χρεώσεις ξεπερνούν το 2%.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως ο συγκεκριμένος υπάλληλος μου συνέστησε να απευθυνθώ στον επαγγελματικό μου φορέα (δεν ήξερε ότι ήταν το ΤΕΕ), καθώς όλοι οι μεγάλοι φορείς έχουν πετύχει καλύτερες χρεώσεις!!! Ήθελα να γελάσω αλλά τελικά κρατήθηκα και ενδόμυχα ντράπηκα για την κατάντια μας, ως μηχανικοί και ως μέλη ΤΕΕ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.