Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

ΑΠΑΝΤΩ:
1) Συνδέεται υποχρεωτικά με νέο επαγγελματικό λογαριασμό ή και με υφιστάμενο ταμιευτηρίου? Φαντάζομαι ότι θα σου κάνουν νέο, το λιγότερο τρεχούμενο και φυσικά ατομικό. Αλλά αυτό το ρυθμίζει λογικά και η κάθε τράπεζα με τη δική της πολιτική.
 
2) Υπάρχει κάποια υποχρεώση για χρησιμοποίηση του POS κατά τη διάρκεια ενός οικονομικού έτους ή μπορώ να μην το χρησιμοποιήσω και καθόλου? Μπορείς   - απλά η χρήση ή όχι παίζει ρόλο στην πολιτική χρεώσεων της τράπεζας (πχ η eurobank το δίνει τζαμπα 1 ετος και χρεώνει 2ο χρόνο κάτω από ένα τζιρο - δες παραπάνω)
3) Αν μου κλέψει κάποιος το POS, μπορεί να κάνει ανάληψη ή τέλοσπαντων να επέμβει στον λογαριασμό με τον οποίο θα είναι συνδεδεμένο? Αυτό δε το ξέρω τώρα θα πάρω και γω, αλλά το θεωρώ άκρως απίθανο χωρίς κωδικούς να μπορεί να γίνει οτιδήποτε. Ακόμα και να μπει καποιος σε λογαριασμό σου για μεταφορά σε τρίτους το πιο πιθανό θα θέλει κωδικό "στιγμής" - όπως κάνουμε στο ebanking. 
Δηλαδή δεν αρκεί να μπει στο λογαριασμό σου πρέπει να μπορεί να παραλάβει και κωδικό συναλλαγής.
 
Εκτιμώ προσωπικά χωρίς να είμαι ειδικός ότι : οτι προβλήματα έχεις με το ebanking (απάτες ή hackers) τα ίδια έχεις και εδώ - αλλά  οι συναλλαγές ασφαλίζονται οπότε πχ σε περίπτωση hacker θα τη βρεις την άκρη πάλι με την τράπεζα.

 

 

 

Μην κάνετε κατάχρηση της έντονης (bold) γραφής.Το κείμενό σας έχει τροποποιηθεί. 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αύριο πάω να πάρω την προσφορά της Πειραιώς.

Το μόνο που ξέρω είναι η τιμή για αγορά του ασύρματου, που είναι 219 + ΦΠΑ.

Θα με ενημερώσουν για χρονοχρεώση και για το MobilePOS , καθώς και για προμήθειες κτλ. Μόλις τα πάρω θα ενημερώσω το φόρουμ. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μετά από κάτι που έπεσε στο μάτι μου βιαστικά χτες, μάλλον τη γλυτώνουμε οι "μπλοκάκηδες".... (όπως είναι και λογικό)

Ξανά επικοινώνησα με την Λογιστρια μου μήπως έχει αλλάξει κάτι, μου απαγόρευσε να προβώ σε αγορά pos μιας και είμαι μπλοκακιας σε έναν εργοδότη και χωρίς πάρε δωσε με ιδιώτες.. Αν έχεις εσυ κάτι νεωτέρα πες

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το freepos απέκτησε συνδρομή 3€/μηνα (οι 20 πρώτες χρεώσεις δωρεάν)

την είδαν τη δουλειά, ότι όλοι γράφονται για να γλιτώσουν τη συνδρομή των τραπεζών.

το vivawallet δεν αναφέρει ακομα για συνδρομή αλλά.... 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σήμερα πήρα από Πειραιώς με 99+φπα. Οι μπλοκάκηδες καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου και καθυστερούν δε μπορεί κάτι θα γίνει μ αυτό.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

το freepos απέκτησε συνδρομή 3€/μηνα (οι 20 πρώτες χρεώσεις δωρεάν)

την είδαν τη δουλειά, ότι όλοι γράφονται για να γλιτώσουν τη συνδρομή των τραπεζών.

το vivawallet δεν αναφέρει ακομα για συνδρομή αλλά.... 

Αναφέρεται στο link     https://www.freepos.gr/page/faq/

·  Υπάρχει κόστος για τη χρήση της υπηρεσίας;

Κατά την εγγραφή, κάθε χρήστης έχει 20 δωρεάν δυνατότητες χρέωσης κάρτας. Όταν αυτές εξαντληθούν και για να συνεχίσει τη χρήση της υπηρεσίας με απεριόριστες χρεώσεις κάρτας μπορεί να επιλέξει μεταξύ δύο συνδρομητικών πακέτων:

  • Μηνιαία συνδρομή: 3€ / μήνα
  • Ετήσια συνδρομή: 30€ / έτος

Εναλλακτικά, ο χρήστης μπορεί να εισάγει κατάλληλο προωθητικό κωδικό (promo code) με το οποίο κερδίζει περισσότερες δωρεάν χρεώσεις κάρτας.

 

ΥΓ. Το ερώτημα είναι εάν δεν εξαντλήσεις ποτέ τις 20 δωρεάν χρεώσεις κάρτας θα επιβαρυνθείς με συνδρομές?

Edited by ntside
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σήμερα πήρα από Πειραιώς με 99+φπα. Οι μπλοκάκηδες καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου και καθυστερούν δε μπορεί κάτι θα γίνει μ αυτό.

Και εγώ προς τα εκεί έχω καταλήξει.  Ο κουνιάδος μου για το μαγαζί του με καφέ ,  πήρε το ασύρματο 200 ευρώ και κάτι ψιλά που δεν θυμάμαι μου είπε και 99 + ΦΠΑ το με καλώδιο που μάλλον είναι αυτό που περιγράφει ο συνάδελφος Περίμενα λίγες μέρες να δω τις φορολογικές μου υποχρεώσεις (μην δω κανένα τρελό ποσό φόρου που ευτυχώς δεν είδα )  και να δω τι θα γίνει με τα POS Θα περιμένω μέχρι την δευτέρα και μετά θα παω να το πάρω 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σήμερα πήρα από Πειραιώς με 99+φπα. Οι μπλοκάκηδες καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου και καθυστερούν δε μπορεί κάτι θα γίνει μ αυτό.

 

Το πήρες αυθημερόν ή περιμένεις να εγκριθεί πρώτα η αίτηση ?

 

Αναφέρεται στο link     https://www.freepos.gr/page/faq/

·  Υπάρχει κόστος για τη χρήση της υπηρεσίας;

Κατά την εγγραφή, κάθε χρήστης έχει 20 δωρεάν δυνατότητες χρέωσης κάρτας. Όταν αυτές εξαντληθούν και για να συνεχίσει τη χρήση της υπηρεσίας με απεριόριστες χρεώσεις κάρτας μπορεί να επιλέξει μεταξύ δύο συνδρομητικών πακέτων:

  • Μηνιαία συνδρομή: 3€ / μήνα
  • Ετήσια συνδρομή: 30€ / έτος

Εναλλακτικά, ο χρήστης μπορεί να εισάγει κατάλληλο προωθητικό κωδικό (promo code) με το οποίο κερδίζει περισσότερες δωρεάν χρεώσεις κάρτας.

 

ΥΓ. Το ερώτημα είναι εάν δεν εξαντλήσεις ποτέ τις 20 δωρεάν χρεώσεις κάρτας θα επιβαρυνθείς με συνδρομές?

 

Το απάντησε ήδη: 

Κατά την εγγραφή, κάθε χρήστης έχει 20 δωρεάν δυνατότητες χρέωσης κάρτας. Όταν αυτές εξαντληθούν και για να συνεχίσει τη χρήση της υπηρεσίας ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.