Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντιγράφω από την νέα εγκύκλιο :

"Συνεπώς, η υποχρέωση απόκτησης τερματικού POS δεν αφορά δικαιούχους πληρωμής (ελεύθερους επαγγελματίες, ατομικές επιχειρήσεις και εταιρίες) που πωλούν αγαθά ή παρέχουν υπηρεσίες αποκλειστικά σε άλλες επιχειρήσεις (νομικά ή φυσικά πρόσωπα) που δρουν στο πλαίσιο της επιχειρηματικής τους δραστηριότητας (Β2Β συναλλαγές), ακόμη και αν οι εν λόγω δικαιούχοι πληρωμής διαθέτουν ΚΑΔ που περιλαμβάνεται στη λίστα της με αριθ. 45231/20.4.2017 κυα."

 

Συνεπώς αν από τις 27/7/2017 και μετά δεν εκδίδεται παροχής υπηρεσιών σε ιδιώτες παρά μόνο σε επαγγελματίες δεν υπάρχει υποχρέωση POS, τόσο απλά.

Τώρα πως γίνεται αυτό ....  υπάρχει τρόπος.

Αυτό καταλαβαίνω και εγώ. Δηλαδή όσοι μηχανικοί συνεργάζονται αποκλειστικά με άλλους μηχανικούς, όχι με ιδιώτες, δεν απαιτείται να έχουν POS! Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Όσοι εργαζόμαστε σε εταιρείες η συνεργαζόμαστε με επαγγελματίες δεν χρειάζεται το pos αυτό έχω καταλάβει... Τώρα αν στο μεσοδιάστημα κόψεις σε έναν δυο ιδιώτες τρέχα γύρευε...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσοι εργαζόμαστε σε εταιρείες η συνεργαζόμαστε με επαγγελματίες δεν χρειάζεται το pos αυτό έχω καταλάβει... Τώρα αν στο μεσοδιάστημα κόψεις σε έναν δυο ιδιώτες τρέχα γύρευε...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

νομίζω έτσι είναι.

Αυτο δεν δίνει και την δυνατότητα στον καθένα, σε έλεγχο εφόσον μέχρι τότε δεν έχει έρθει σε συναλλαγή με κανένα ιδιώτη, δηλαδή δεν έχει κόψει καμία ΑΛΣ (όπως πιθανότατα θα συμβεί όλο τον Αυγουστο), να μην έχει υποχρέωση να έχει pos?

Εγω καταλαβαίνω ότι μετά τίς 27/7/2017 αν έρθεις σε συναλλαγη με ιδιώτη έπρεπε να έχεις pos. Αν η πρώτη συναλλαγη με ιδιώτη γίνει τον Σεπτέμβρη, τότε πρ΄πει να έχεις pos

Link to comment
Share on other sites

Τα έγραψα και παλιότερα.

Ο τρόπος που θα μας ελέγξουν είναι ο παρακάτω.

1. Οι τράπεζες στέλνουν στην ΑΑΔΕ καταλόγους με τα στοιχεία αυτών που έχουν κάνει χρήση των διαδικασιών πληρωμών με κάρτα.

2. Η ΑΑΔΕ στέλνει, στην Γεν. Γραμ. Εμπορίου, καταλόγους των υπόχρεων και στοιχεία αυτών που έχουν κάνει χρήση διαδικασιών πληρωμών με κάρτα.

3. Αρμόδιες υπηρεσίες συγκροτούν κλιμάκιο και ελέγχουν αυτούς που δεν είναι στους καταλόγους με τα στοιχεία χρήσης πληρωμών με κάρτα αλλά είναι στους καταλόγους υπόχρεων.

4. Αν βρουν πως δεν υπάρχει δυνατότητα αποδοχής πληρωμών με κάρτα επιβάλλουν πρόστιμο και πρέπει ο παραβάτης να κάνει προσφυγή αν θεωρεί πως έχει την δυνατότητα ή αν το αποδεχθεί να καταθέσει τιμολόγιο αγοράς POS και να πληρώσει το 50% του προστίμου!!!!

 

Αυτή είναι η διαδικασία....

Link to comment
Share on other sites

... είναι που δεν έχεις εγκαταστήσει διαδικασία αποδοχής καρτών γαιτί και καλά έισαι αποκλειστικά Β2Β και .... σκάει πελάτης στο γραφείο με μια σακούλα τούμπανο από σχέδια για αυθαίρετο και του λες τα διάφορα σχετικά με την τακτοποίηση στα τρία αυθαίρετα διαμερίσματα που έχει .... του βγάζεις και ενδεικτικά το πρόστιμο ... σου αναθέτει την εργασία με 4.000€ για όλα ... και θέλει να σου δώσει προκαταβολή 1.000€ ... έτσι για να δέσει την δουλειά ... αλλά θέλει να σε πληρώσει με κάρτα ... έτσι για να μην εξαντλήσει με μετρητα τα όρια των capital ...  και του λες δεν γίνεται να μου τα μεταφέρεται στον λογαριασμό γιατί δεν έχω pos ... και εκεί είναι που ανάμεσα στην όμορφη συζήτηση που έχετε ανοίξει ... ξαφνικά σου πέφτουν τα αυτιά γιατί σου λέει ... ψυθιριστά ...έλεγχος ....

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί και σ' εμένα...δεν ήταν πολύ ευκρινή τα στοιχεία ταυτότητας που είχα ανεβάσει και δεν τους έκανε το Ε1 για το αποδεικτικό διεύθυνσης αλλά στην σελίδα της ταυτοποίησης είχε αναλυτική αιτιολογία για τον λόγο απόρριψης του κάθε εγγράφου καθώς και οδηγίες με επιλογές για επιτυχή ταυτοποίηση

εμενα μου τα απερριψε ολα χωρις καμια αιτιολογία.. τι δεν τους αρεσε?

προσπαθω να επικοινωνησω αλλα τπτ...

Link to comment
Share on other sites

... είναι που δεν έχεις εγκαταστήσει διαδικασία αποδοχής καρτών γαιτί και καλά έισαι αποκλειστικά Β2Β και .... σκάει πελάτης στο γραφείο με μια σακούλα τούμπανο από σχέδια για αυθαίρετο και του λες τα διάφορα σχετικά με την τακτοποίηση στα τρία αυθαίρετα διαμερίσματα που έχει .... του βγάζεις και ενδεικτικά το πρόστιμο ... σου αναθέτει την εργασία με 4.000€ για όλα ... και θέλει να σου δώσει προκαταβολή 1.000€ ... έτσι για να δέσει την δουλειά ... αλλά θέλει να σε πληρώσει με κάρτα ... έτσι για να μην εξαντλήσει με μετρητα τα όρια των capital ...  και του λες δεν γίνεται να μου τα μεταφέρεται στον λογαριασμό γιατί δεν έχω pos ... και εκεί είναι που ανάμεσα στην όμορφη συζήτηση που έχετε ανοίξει ... ξαφνικά σου πέφτουν τα αυτιά γιατί σου λέει ... ψυθιριστά ...έλεγχος ....

Μπα, με ένα άτομο δεν θα γίνεται... Από δύο και πάνω.... Όπως οι εφοριακοί...

Link to comment
Share on other sites

... να μην χαλασω το σεναριο ... μαζι με την γυναικα του ... για γονικη παροχη ... :smile:

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

... είναι που δεν έχεις εγκαταστήσει διαδικασία αποδοχής καρτών γαιτί και καλά έισαι αποκλειστικά Β2Β και .... σκάει πελάτης στο γραφείο με μια σακούλα τούμπανο από σχέδια για αυθαίρετο και του λες τα διάφορα σχετικά με την τακτοποίηση στα τρία αυθαίρετα διαμερίσματα που έχει .... του βγάζεις και ενδεικτικά το πρόστιμο ... σου αναθέτει την εργασία με 4.000€ για όλα ... και θέλει να σου δώσει προκαταβολή 1.000€ ... έτσι για να δέσει την δουλειά ... αλλά θέλει να σε πληρώσει με κάρτα ... έτσι για να μην εξαντλήσει με μετρητα τα όρια των capital ...  και του λες δεν γίνεται να μου τα μεταφέρεται στον λογαριασμό γιατί δεν έχω pos ... και εκεί είναι που ανάμεσα στην όμορφη συζήτηση που έχετε ανοίξει ... ξαφνικά σου πέφτουν τα αυτιά γιατί σου λέει ... ψυθιριστά ...έλεγχος ....

Οπότε η σωστή απάντηση είναι: "Μισό λεπτό ανθρωπε μου, να πεταχτώ στην τράπεζα να παρω ένα POS" :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.