Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαβάζω ξανά και ξανά την εγκύκλιο και βλέπω... φωτογραφίες!

 

Λέει για Virtual POS (πχ πάντα!)

Τέτοιο έχει η Πειραιώς, αλλά δεν διάβασα πουθενά στις σχεδόν 80 σελίδες του θέματος να έχει προταθεί σε κάποιον που την επισκέφτηκε.

http://www.piraeusbank.gr/el/epiheiriseis-epaggelmaties/lyseis-emporon/collections-eisprakseis/collections-call-center

 

Παλιότερα είχαν κάνει προσφορά για οδοντιάτρους

http://www.osp.gr/Media/Default/Windows-Live-Writer/c0bff949fad3_ADA4/%CE%A0%CE%A1%CE%9F%CE%A3%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%91.%CE%91%CE%A0%CE%9F.%CE%A4%CE%A1%CE%91%CE%A0%CE%95%CE%96%CE%91.%CE%A0%CE%95%CE%99%CE%A1%CE%91%CE%99%CE%A9%CE%A3.vPOS.%CE%93%CE%99%CE%91.%CE%A4%CE%91.%CE%9C%CE%95%CE%9B%CE%97.%CE%9F%CE%94%CE%9F%CE%9D%CE%A4%CE%99%CE%91%CE%A4%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A5.%CE%A3%CE%A5%CE%9B%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%9F%CE%A5.%CE%A0%CE%95%CE%99%CE%A1%CE%91%CE%99%CE%91.PDF

 

με λογικές χρεώσεις και μακριά από μηχανάκια.

 

Έχει και η Alpha Bank. Το λέει Virtual terminal.

https://www.alpha.gr/page/default.asp?id=5731

Εμένα δεν μου το πρότειναν.

 

Όλοι έτρεξαν στη Viva για το δωρεάν κι άρχισε τις χρεώσεις.

 

Γιατί όλα αυτά;

Για να πάρουμε μηχανάκια για να ξεστοκάρουν οι τράπεζες;

Για να πάμε στη Viva ως δήθεν μονόδρομος;

 

Εγώ δεν έκανα τίποτα. Κι ούτε θα κάνω.

Αν αυτοί θεωρούν ότι την τελευταία μέρα θα δίνουν διευκρινήσεις, και πρέπει να δέχομαι και την κινέζικη πιστωτική υποχρεωτικά, αλλά όχι την american express (που είναι η δικιά μου κύρια πιστωτική κάρτα), τότε κι εγώ θέλω χρόνο για έρευνα αγοράς. Πόσο; Εύλογο, όπως λέει κάθε νόμος.

 

Η επιγραφή που θα μπει είναι ότι το κατάστημα δεν δέχεται εντολείς (sic όπως οι δικηγόροι) λιανικής (!), παρά μόνο επιχειρήσεις που δέχονται υπηρεσίες.

 

Αρνούμαι ακόμα και freepos να κάνω. Ούτε φυσικά Viva επαγγελματικό λογαριασμό. Θα κάνω μόνο αν δω την υπογραφή τους σε οποιοδήποτε παλιόχαρτο μου στείλουν.

Αρνούμαι να εκβιάζομαι από οποιονδήποτε. Είτε λέγεται κράτος, είτε τράπεζα, είτε cloud based digital payments, γιατί η μακακία πάει σύννεφο!

Αρνούμαι να διευκολύνω τον οποιονδήποτε δήθεν λόγω capital controls. Να τους διευκολύνει όποιος τα επέβαλε χαλαρώνοντας τα ή εξαλείφοντας τα, αν τολμούν!

Αρνούμαι να με λένε φοροκλέφτη. Τα χρήματα των αμοιβών μου κατατίθενται σε τράπεζες από τότε που άρχισα να δουλεύω. Και δεν είμαι χτεσινή.

 

Η τράπεζα μου, αν θέλει να με έχει πελάτη, να μου δώσει την δυνατότητα της δωρεάν αποδοχής πληρωμών μέσω πιστωτικής ηλεκτρονικά, με λογικά ποσοστά χρεώσεων επί των συναλλαγών. Το χρήμα μου θα έχει. Αν δεν το κάνει, κόβω κι εγώ σιγά σιγά τα πολλά πάρε δώσε. Όλα τα υπόλοιπα είναι επιθετικές πωλήσεις και αγορές πανικού. Για παράδειγμα γιατί ενσύρματο, κι όχι ασύρματο; Αν μένεις στη Θράκη και κάνεις δουλειά στην Αθήνα, τι θα του πεις αν θέλει να πληρώσει με πιστωτική; Έλα επάνω έχουμε και καλές καριόκες; Επίσης ποιος νομίζετε θα αποδεχτεί να μας δώσει τον αριθμό της πιστωτικής του για ηλεκτρονική συναλλαγή χωρίς μηχανάκι pos; Ελάχιστοι έως κανένας. Εγώ δεν θα τον έδινα. Τόσο απλά. Γι' αυτό έχω paypal.

 

Και για να τελειώνει όλο αυτό το ανέκδοτο. Τους γιατρούς ήθελαν να στριμώξουν κυρίως, γιατί εκεί τα μαύρα πενηντάρικα πέφτουν βροχή και να κυκλώσουν και τους δικηγόρους. Αν άφηναν τους μηχανικούς απ έξω, θα ξεσηκωνόταν ο "επιστημονικός κόσμος".

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά η Union Pay δεν είναι υποχρεωτική, δεν χρειάζεται να διαμαρτύρεστε χωρίς λόγο, ενδεικτικά αναφέρει ποιες καρτοεταιρείες υπάγονται στο 4μερές και ποιες στο 3μερές σύστημα για τη μεταφορά των χρημάτων από το έναν λογαριασμό στον άλλο.

 

Νόμος 4446/2016

Εγώ δεν κατάλαβα τίποτα...

Εγώ καταλαβαίνω ότι το τετραμερές αφορά 4 μέρη, τους δύο που συναλλάσσονται και τις δύο τράπεζές τους, ενώ το τριμερές έχει την ίδια τράπεζα/ ίδρυμα που αναλαμβάνει να πάρει από τον λογαριασμό του ενός και να βάλει στον λογαριασμό του άλλου.

 

ΥΓ. Εχει κάνει κανείς χρήση των υπηρεσιών της vIva ? Γιατί δαιβάζω στο ιντερνετ πολλά αρνητικά σχόλια , και αρκετοί τα λένε και επώνυμα.

Είχα wallet και τηλεφωνία από παλιά (δες post #7) και την έχω καραθάψει. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα αυξήσει τις χρεώσεις μονομερώς, όπως ήδη έκανε μια φορά στο wallet και αρκετές φορές στην τηλεφωνία. Κατά τα άλλα σε μένα έχουν ξηγηθεί σπαθί όποτε τους χρειάστηκα, αλλά όποιος σκοπεύει να κάνει πραγματική χρήση του pos καλύτερα να βάλει ένα κανονικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έλαβα μέσω μέηλ την παρακάτω απάντηση, που δεν βοηθάει βέβαια:
 

Καλησπέρα σας,

Παρακαλούμε όπως μεταβείτε στο περιβάλλον του λογαριασμού σας στο Viva Wallet, προς ενημέρωσή σας σχετικά με την εξέλιξη και το στάδιο ταυτοποίησης του βλέποντας τα σχόλια στην αντίστοιχη κατηγορία.
Για να το ελέγξετε αυτό, μπορείτε να πάτε στις ρυθμίσεις προφιλ.
Παραμένουμε στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή απορία μέσω e-mail στο [email protected]
Με εκτίμηση,

Link to comment
Share on other sites

terry,εστειλα τα εγγραφα ταυτοποιησης στην viva και μου λεει οτι λειπουν κι αλλα ,βλεπω οτι δεν λειπουν,τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Τόση πολυ κίνηση, που έπεσε το σύστημα της ΕΤΕ...

Ναι γίνεται χαμός στην Εθνική.....Και λογικά θα αργήσουν τα μηχανάκια 

αρκετά...Προσωπικά, πέρασα και πήρα χτες ενα αντίγραφο της αίτησης για παν

ενδεχόμενο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.