Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΓΠΣ και χρήσεις γης


Recommended Posts

Σε ΓΠΣ της περιοχής μου εχω ενα χαρτη Π2 με θέμα " Χρησεις γης και προστασια περιβαλλοντος" οπου μου δειχνει χρηση επεκταση σχεδιου πολεως για κατοικια.

Στο αμεσως επόμενο χάρτη Π3 με θέμα "Πολεοδομική οργάνωση και χρήσεις οικισμών" μου δειχνει χρήση Κοινόχρηστος χώρος.

Και οι 2 χάρτες είναι σε ΦΕΚ.  Η περιοχή που εξετάζω είναι εκτός σχεδίου πολεως, εντος ζώνης οικισμού και προσπαθώ να καταλάβω τι ισχύει.

Απο την πολεοδομία μου λενε οτι ισχύει ο χαρτης Π3 αλλα δεν τους βλέπω και πολυ σιγουρους.

Και είναι λογικό γιατι πως μπορει να ορισεις εκτός σχεδίου κοινοχρηστους χώρους χωρις αποζημείωση.

Θεωρώ λογικό να ισχύει ο χαρτης Π2 και εφόσον γίνει επέκταση τοτε θα μπορει να ορισει κοινόχρηστους χώρους.

Εχετε καποια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

στη περιοχη μου εχει εγκριθει ΓΠΣ απο το 1987.σε καποια τμηματα ομως με προσωπο σε εθνικη οδο που διερχεται μεσα απο το σχεδιο πολης δηλαδη ειναι και δημοτικη οδος υπαρχει ΠΔ απο το 1976 με συγκεκριμενες χρησεις γης για τα οικοπεδα με προσωπο πανω σ αυτο το δρομο.το ερωτημα ειναι ποιες χρησεις γης ισχυουν γ αυτα τα οικοπεδα?του ΓΠΣ που ειναι μεταγενεστερο του ΠΔ η του ΠΔ?

Link to comment
Share on other sites

Χμμ...θεωρητικά του ΓΠΣ, επειδή υποτίθεται οτι έχει συμπεριλάβει τις παλαιότερες-συγκεκριμμένες χρήσεις.

 

Αν και θεωρώ, πως στο φεκ του ΓΠΣ θα επεξηγεί τη περίπτωση αυτή. Το έψαξες εκτενώς;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ΚΑΝΕ.το ΠΔ του 1978 επετρεπε μονο δυο χρησεις στα οικοπεδα που εχουν προσωπο στην εθνικη -δημοτικη οδο και απαγορευει τα καταστηματα ολως περιεργως.Το ΓΠΣ στην συγκεκριμενη περιοχη δινει χρηση γενικης κατοικιας .(δηλ. επιτρεπει  τα καταστηματα.)δεν αναφερει η αποφαση του ΓΠΣ κατι ιδιαιτερο για το πδ του 1978.τωρα τι ισχυει σ αυτη τη περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε ο Kane κανονικά ισχύουν οι προβλέψεις του νεότερου νομοθετήματος (του ΓΠΣ δηλαδή).

Βέβαια έχουν υπάρξει περιπτώσεις όπου έπειτα από αποφάσεις του ΣΤΕ οι ευνοϊκότερες προβλέψεις νεότερων νομοθετημάτων έχουν ακυρωθεί, αλλά αυτό συμβαίνει μόνο έπειτα από προσβολή στο ΣΤΕ.

Για να είσαι σίγουρη πάντως κάνε μια ερώτηση στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφε ΔΗΜΚΑΡ, αναρτούμε το ερώτημα μία φορά σε ένα θέμα. Αναρτηση ίδιου ερωτήματος σε πολλά θέματα απαγορεύεται από τους κανόνες συμμετοχής.

 

DIMITRIS80

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα, σε ΓΠΣ που βρίσκεται στο Στάδιο Β (πρόταση), χαρακτηρίζεται μια περιοχή που βρίσκεται εκτός σχεδίου ως "Περιοχή Αστικών Εξυπηρετήσεων".

Ξέρει κανείς τι χρήσεις επιτρέπονται; (δεν έχω το λεκτικό του ΓΠΣ).

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.