Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριοθέτηση ρεμάτων, ποταμών


sor

Recommended Posts

Συνάδελφοι εχω ασχοληθεί πολύ με τα ρέματα. Το πράγμα είναι τοσο μπερδεμένο που πραγματικά κανείς δεν μπορεί να ερμηνεύσει το νόμο. Ο καθε υπάλληλος ερμηνεύει ότι θέλει και όπως το θέλει.

Υπάρχει διχογνωμία σχετικά με τα μικρά ρέματα μεταξύ πολεοδομίας και Περιφέρειας. Η πολεοδομία δίνει άδειες χωρίς προσωρινή οριοθέτηση αφού όμως παρει εξαίρεση το ρέμα απο την Δ/νση Υδατων. Ο νόμος και η ΚΥΑ του 2017 λέει αυτό που γράφει ο Παυλος "κατ' αντιστοιχία με τη διαδικασία της προσωρινής...".

Σε κάποια φάση η Περιφέρεια άρχισε να ζητάει να πάρεις εξαίρεση πρώτα για να κάνεις προσωρινή. Ότι να ναι..

Γνώμη μου είναι πως η τροποποίηση του Ιουλίου επικυρώνει την άποψη ότι και στα μικρά υδατορέματα χρειάζεται προσωρινή οριοθέτηση και οι αποστάσεις λαμβάνονται απο τις γραμμές πλημμύρας και όχι απο την όχθη.

Έχω ασχοληθεί με τον Ν.4258/14 απο την αρχή του. Τόσες διαφορετικές ερμηνείες και κωλοτούμπες δεν έχω ξαναδεί πραγματικά! Μακάρι να ήταν πιο ξεκάθαρα τα πράγματα αλλά δυστυχώς δεν είναι.

Παύλο το έγγραφο που παραθέτεις είναι παλιό και η αρμοδιότητα έχει φύγει απο τη συγκεκριμένη υπηρεσία και έχει πάει στην Περιφερειακή Ενότητα άρα η άποψη που εκφράζει είναι καθαρά υπηρεσιακή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 152
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, giorgosv said:

Σε κάποια φάση η Περιφέρεια άρχισε να ζητάει να πάρεις εξαίρεση πρώτα για να κάνεις προσωρινή. Ότι να ναι..

Μόνο αυτό αρκεί για να καταλάβεις ότι στην Περιφέρεια χρειάζονται μαθήματα ελληνικών και ότι η ΥΔΟΜ κάνει σωστά τη δουλειά της.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Πολύ καλή η ανάλυση που κάνατε στο παρόν νήμα. Από όσα είπατε θεωρώ πως για την 651 εάν υποθέσουμε  πως έχουμε άρτιο γεωτεμάχιο είναι : είναι άρτιο και θα καθαστεί οικοδομήσιμο μετά από τη προσωρινή οριοθέτηση του όμορου ρέματος.

και αν τελικά θεωρείται μικρό το ρέμα και απαλάσσεται οριοθέτησης;μήπως ποιο σωστό είναι το:  είναι άρτιο και οικοδομήσιμο εφόσον..... (οι αποστάσεις δόμησης από τις γραμμές πλυμμήρας, αν απαιτηθεί προσωρινή οριοθέτηση, είναι τέτοιες που δεν αλληλοκαλύπτονται με τις υποχρεωτικές πλάγιες αποστάσεις από τα όρια του γεωτεμαχίου) 

Κανένα από τα παραπάνω..... 

Εσείς τί γράφετε;

Link to comment
Share on other sites

Αν η αντίστοιχη διάσταση του γεωτεμαχίου είναι τέτοια που οι αποστάσεις μεταξύ ορίου και εκτιμώμενης γραμμής πλημμύρας επιτρέπουν την τοποθέτηση του κτιρίου, βάζεις το πρώτο

Το δεύτερο (δήλωση 651 υπό προϋποθέσεις) δεν υφίσταται

και

θα καταστεί...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

δεδομένου ότι πρόσφατα με υπουργική απόφαση οι οριοθετήσεις ρεμάτων σε δάση και Natura επικυρώνονται με ΠΔ ήθελα να ρωτήσω κάποιον που ασχολείται με ρέματα αν στην περιφέρεια του δίνουν προσωρινές οριοθετήσεις σε ρέματα όπου υπάρχουν μέσα τμήματα δασικά. Υπάρχει τεράστιο πρόβλημα ερμηνείας της νομοθεσίας (κοινώς κακογραμμένοι νόμοι) και δεν μπορούν να καταλήξουν οι υπηρεσίες αν μπορούν να δώσουν προσωρινές οριοθετήσεις ή πρέπει υποχρεωτικά να μεταβούν σε οριστικές με έκδοση ΠΔ.

Όπως καταλαβαίνετε δημιουργείται τεράστιο πρόβλημα διότι τα περισσότερα ρέματα φαίνονται δασικά στους κυρωμένους χάρτες. Έτσι αν κάποιος θέλει να χτίσει, αντί της προσωρινής οριοθέτησης (που θα έκανε 5-6 μήνες να εγκριθεί) αναγκάζεται να κάνει οριστική και να περιμένει την έκδοση ΠΔ.

Θα ήθελα την άποψη σας και αν κάποιος έχει εμπειρία από συγκεκριμένες περιφέρειες πως το χειρίζονται το θέμα.

Ευχαριστώ.

ΩΜΝ04653Π8-Ι60.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε περίπτωση σύνταξης τοπ/κού δ/τος για Ο.Α. σε κληροτεμάχιο εκτός σχεδίου η ΥΔΟΜ μου ζητά οριοθέτηση ρέματος το οποίο φαίνεται να συνορεύει με το αγροτεμάχιό μου στο αρχείο του κτηματολογίου, ενώ δεν απεικονίζεται κάτι τέτοιο στα διαγρράμματα διανομής της Τοπογραφικής ΥΥΓ. Είμαι στο όριο 2 Αγροκτημάτων και στα διαγράμματα της τοπογραφικής (έχω πάρει όλες τις μεταβολές) απεικονίζεται αγροτικός δρόμος που διαχωρίζει τα αγροκτήματα και μετά είναι άλλο αγροτεμάχιο και μετά το ρέμα. Στην αποτύπωση που έκανα το φρύδι ρέματος βρίσκεται σε απόσταση 27μ. από το όριο του αγροτεμαχίου μου ενώ μεσολαβεί ο αγρ. δρόμος και άλλο αγροτεμάχιο και μετά είναι το ρέμα. Το ερώτημά μου είναι αν αναφέρεται κάπου στη νομοθεσία πως κατα τη σύνταξη τοπ. δ/τος για Ο.Α. δεν απαιτείται η οριοθέτηση ρέματος εφόσον δεν είναι όμορο με το αγροτεμάχιό μου.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι μεσολαβεί δρόμος και άλλο γεωτεμάχιο, δεν σημαίνει απολύτως τίποτε για την οριοθέτηση. Αυτό που ενδιαφέρει, κατά τη σύνταξη του διαγράμματος, είναι η επιρροή του ρέματος στην οικοδομησιμότητα (δήλωση 651/77) του γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, tetris said:

Το ότι μεσολαβεί δρόμος και άλλο γεωτεμάχιο, δεν σημαίνει απολύτως τίποτε για την οριοθέτηση. Αυτό που ενδιαφέρει, κατά τη σύνταξη του διαγράμματος, είναι η επιρροή του ρέματος στην οικοδομησιμότητα (δήλωση 651/77) του γηπέδου.

Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλα θεωρώ πως αν βρω νομοθεσία που να λέει πως κατα τον έλεγχο του τοπογραφικού, αν δεν είναι όμορο το ρέμα δεν το λαμβάνω υπόψη, ξεμπέρδεψα. Σχετικά με τη δήλωση ν651/77 εφόσον το υφιστάμενο αποτυπωμένο ρέμα απέχει από το όριο μου 27μ.>20μ. θεωρώ πως το αναφέρω και είμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Τα 20 μέτρα θα είναι η απόσταση από την γραμμή πλημμύρας, η οποία θα καθοριστεί από την υδραυλική μελέτη του ρέματος. Άρα, αν για παράδειγμα αποδειχθεί ότι η γραμμή πλημμύρας είναι έστω 30μ από την κοίτη-εκατέρωθεν και προσθέσεις και άλλα 20, πας στα 35 μ, οπότε στο επηρεάζει και το δικό σου γήπεδο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά σύμφωνα με τον νεο Κτιριοδομικό Κανονισμί (Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/66006/2360/23 (ΦΕΚ 3985 Β/22-6-2023)), άρθρο 6, παρ. 1.3:

- Η δόμηση επιτρέπεται εκτός των οριογραμμών του ρέματος.......

Άρα καταλαβαίνω ότι τα 10μ και 20μ για εντός και εκτός σχεδίου περιοχές, αντίστοιχα, καταργούνται.

Και να κάνω και εγώ την ερώτηση μου που απ' ότι κατάλαβα διαβάζοντας τα παραπάνω, δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση:

Σε οικόπεδο στο οποίο πρόκειται να κατασκευαστεί Φ/Β πάρκο υπάρχουν κάποια ρέματα, μικρά και "κανονικά". Για τα "κανονικά" έχει γίνει οριοθέτηση και η εγκατάσταση θα γίνει εκτός των γραμμών πλημμύρας σύμφωνα και με το άρθρο 6 - ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/66006/2360/2023 – Έγκριση Νέου Κτιριοδομικού Κανονισμού.

Στα μικρά όμως έρχεται το μπέρδεμα. Κατ' αρχάς σύμφωνα με τον Ν. 4258/2014 για Φ/Β Σταθμούς και για μικρά ρέματα δεν απαιτείται οριοθέτηση. Άρα δεν έχουν καθοριστεί και οι γραμμές πλημμύρας. Ο νόμος όμως σου λέει ότι η δόμηση επιτρέπεται εκτός των οριοραμμών. Άρα πρέπει και για τα μικρά να καθοριστούν οι γραμμές πλημμύρας και να χωροθετήσεις εκτός αυτών? Σε διαφορετική περίπτωση πως θα μπορούσε να υπολογιστεί η απόσταση από το ρέμα? Στη δική μου περίπτωση είναι αποτυπωμένη μόνο η βαθιά γραμμή. Να αποτυπωθούν και οι όχθες και να κρατηθούν από αυτές πόσα μέτρα? Βάσει ποιου νόμου αφού όλοι μιλάνε για οριογραμμές (όχθες και γραμμές πλημμύρας). Αρχικά είχα θεωρήσει απόσταση 20μ από τη βαθιά γραμμή του ρέματος αλλά δεν προκύπτει από κάπου.

Οπότε τι διαφοροποιεί στη διαχείριση τους τα μικρά από τα κανονικά? Ότι μπορείς να κάνεις προσωρινή οριοθέτηση και ότι δεν απαιτείται έγκριση από τις αρμόδιες υπηρεσίες?

Επίσης, σημειώνω απλά ότι μιλάμε για Φ/Β σταθμό που κατασκευάζεται με ΕΕΜΚ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.