Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οριοθέτηση ρεμάτων, ποταμών


sor

Recommended Posts

4 ώρες πριν, giorgosv said:

Σε καμία περίπτωση δεν χάνει τμήμα η ιδιοκτησία από την οριοθέτηση ρέματος.

Η οριοθέτηση είναι όριο προστασίας του ρέματος και δεν σχετίζεται με το ιδιοκτησιακό καθεστώς.

Οι αποστάσεις είναι αυτές που έγραψες στις περιπτώσεις προσωρινών οριοθετήσεων.

Στις οριστικές ισχύει ο κτιριοδομικός που αναφέρει σε οριστική οριοθέτηση χωρίς έργα διευθέτησης 10μ απο την γραμμή οριοθέτησης και σε οριστική οριοθέτηση με έργα διευθέτησης μπορείς να "κολλήσεις" στην γραμμή οριοθέτησης.

ΦΕΚ-59/Δ/3-2-89

αρθ.6

"1. Στα ρέματα, των οποίων οι οριογραμμές έχουν καθορισθεί σύμφωνα με τις
διατάξεις του Αρθ-6 του Ν-880/79 (ΦΕΚ 58/Α), όπως ισχύει η ανέγερση κτιρίων,
εγκαταστάσεων ή περιτοιχισμάτων και γενικά η δόμηση ρυθμίζεται ως εξής:
1.1. Απαγορεύεται απολύτως η δόμηση μέσα στην έκταση που περικλείεται
από τις οριογραμμές του ρέματος.
1.2. Επιτρέπεται η δόμηση έξω από την έκταση της προηγούμενης περίπτωσης
σύμφωνα με τους όρους δόμησης της περιοχής, μόνο εφόσον έχουν κατασκευαστεί τα
έργα διευθέτησης του ρέματος.
Εάν δεν έχουν κατασκευασθεί τα έργα διευθέτησης του ρέματος, η δόμηση
επιτρέπεται σε απόσταση τουλάχιστον 10μ. από την οριογραμμή."

Καλησπέρα 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Σε αυτά καταλήγω και εγώ αλλά κατά την ερμηνεία έτσι όπως τα διαβάζω έχω μία παρατήρηση. Διαχωρίζει την περίπτωση που δεν απαιτούνται έργα με αυτή που απαιτούνται. Αναφέρει ότι όταν απαιτούνται και δεν έχουν κατασκευαστεί τότε αφήνεται 10,00 μ. από την οριογραμμή. 

Αν δεν απαιτούνται όμως (και δεν έχουν προταθεί προφανώς και στην προσωρινή οριοθέτηση) γιατί να μην "πλησιάσεις" στην οριογραμμή και εννοώ γιατί να εξεταστεί η περίπτωση σαν να απαιτούνται έργα και να μην έχουν υλοποιηθεί και όχι το αντίθετο δηλαδή σαν να έχουν υλοποιηθεί.!!!(εφόσον δεν απαιτούνται)

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 152
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η προσωρινή οριοθέτηση δεν προτείνει ποτέ έργα. Μπορεί να προκύψει ανάγκη έργων σε μια προσωρινή αλλά τότε ακυρώνεις την διαδικασία της προσωρινής και πας οριστική με έργα διευθέτησης.

Τώρα σχετικά με την ερμηνεία σου δεν γνωρίζω αν ισχύει κάτι τέτοιο. Γενικά απο παλιά υπήρχε η απόσταση ασφαλείας σε οριοθετημένα ρέματα. Απλά όταν υπήρχαν κατασκευασμένα έργα τοτε σου επέτρεπε να πας πιο κοντά (μέχρι και να κολλήσεις) στην γραμμή οριοθέτησης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα, 

παρακαλώ όποιος γνωρίζει να μου πει ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ MANNING για σαραζανέτ!!!!!!!!

Έχω πρόβλημα με μία διευθέτηση όπου η ροή μου βγαίνει υπερκρίσιμη και έχω σκεφτεί σαν λύση είτε να βάλω σαραζανέτ είτε να κάνω αναβαθμούς για να μειώσω λίγο την ταχύτητα.....

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2021 at 3:55 ΜΜ, giorgosv said:

Η προσωρινή οριοθέτηση δεν προτείνει ποτέ έργα. Μπορεί να προκύψει ανάγκη έργων σε μια προσωρινή αλλά τότε ακυρώνεις την διαδικασία της προσωρινής και πας οριστική με έργα διευθέτησης.

Τώρα σχετικά με την ερμηνεία σου δεν γνωρίζω αν ισχύει κάτι τέτοιο. Γενικά απο παλιά υπήρχε η απόσταση ασφαλείας σε οριοθετημένα ρέματα. Απλά όταν υπήρχαν κατασκευασμένα έργα τοτε σου επέτρεπε να πας πιο κοντά (μέχρι και να κολλήσεις) στην γραμμή οριοθέτησης.

Καλημέρα 

Επίσης σε μία Υπ. Δόμησης μου ανέφεραν ότι όταν έχεις εγκεκριμένη προσωρινή οριοθέτηση με γραμμή πλημμύρας και στην συνέχεια μετά από καιρό βγει η οριστική οριοθέτηση με γραμμή οριοθέτησης μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο την απόσταση από την γραμμή πλημμύρας της προσωρινής(ανάλογα τα εντός ή εκτός οικισμού). Νομίζω αυτό ειναι ευμενέστερο από το να αφήσεις 10,00 μ. από την οριογραμμή. 

Βεβάια τότε θα μου πεις γιατί να βγαίνει η οριστική. 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν κάποιος ασχολείται με διευθετήσεις ρεμάτων θα ήθελα τη γνώμη του. Καταρχήν αν υπάρχουν προτάσεις για βοηθήματα, βιβλία ή links ...

Τώρα το θέμα μου είναι ότι πάω για διευθέτηση ενός μικρού υδατορέματος αλλά ότι λύση και να δώσω, ηροή βγαίνει υπερκρίσιμη. Προφανώς όμως οι γραμμές πλημμύρας ταυτίζονται με το τεχνικό έργο (ανοιχτή ορθογωνική διατομή από σκυρόδεμα).

Είναι προαπαιτούμενο για να εγκριθεί η διευθέτηση, να έχω υποκρίσιμη ή οριακά κρίσιμη ροή? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος σε ποια υπηρεσία/αρχείο μπορώ να αναζητήσω τα πρωτότυπα (έγχρωμα) διαγράμματα της Απόφασης 9173/1642/1993: Χαρακτηρισμός ως διατηρητέου περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος ρεμάτων, χειμάρρων και ρυακιών του νομού Αττικής, (ΦΕΚ 281/Δ/1993), 23-03-1993.

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

συνάδελφος στις τεχνικές υπηρεσίες μου είπε πως πλέον με τροποποίηση του Ιουλίου προσωρινή οριοθέτηση απαιτείται για έκδοση οικοδομικής άδειας πλησίον και μικρών ρεμάτων. Έψαξα αλλά δεν βρίσκω κάτι, ξέρει κάποιος συνάδελφος κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 4- Ν.4258/2014

2. Για μικρά υδατορέματα, όπως αυτά ορίζονται στην παρ. 2 του άρθρου 1 του παρόντος, δεν απαιτείται η οριοθέτησή τους. ...

  Κατ΄ εξαίρεση και εφόσον συντρέχουν ειδικοί λόγοι προστασίας αυτών, είναι δυνατή η οριοθέτησή τους με απόφαση ...

 

Για αυτές τις περιπτώσεις, δόθηκε η διευκόλυνση  του άρθρου 5 :

2α. Στα μικρά υδατορέματα, όπως ορίζονται στην παρ. 2 του άρθρου 1, των οποίων οι οριογραμμές δεν έχουν καθοριστεί, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις, δύναται να εφαρμόζεται για τις περιπτώσεις του τρίτου εδαφίου της παρ. 2 του άρθρου 4, κατ’ εξαίρεση, ύστερα από αίτημα του ενδιαφερόμενου για έκδοση οικοδομικής άδειας δόμησης πλησίον αυτών ή για έργα διευθέτησης μικρών υδατορεμάτων, η διαδικασία της προσωρινής οριοθέτησης της παρ. 2, μη εφαρμοζομένης της επιφύλαξης της υποπερ. 4 της Α’ και της υποπερ. 4 της παρ. Β’ της παρ. 4 του άρθρου 3.

Edited by kan62
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Dimitrios1991 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

συνάδελφος στις τεχνικές υπηρεσίες μου είπε πως πλέον με τροποποίηση του Ιουλίου προσωρινή οριοθέτηση απαιτείται για έκδοση οικοδομικής άδειας πλησίον και μικρών ρεμάτων. Έψαξα αλλά δεν βρίσκω κάτι, ξέρει κάποιος συνάδελφος κάτι;

Όπως προανέφερε και ο συνάδελφος παραπάνω, έτσι οπως είναι η διατύπωση φαίνεται να μην του αφήνει περιθώρια άλλης ερμηνείας. Επί της ουσίας ακυρώνεται η απλούστευση που θεωρητικά γίνεται για τα μικρά υδατορέματα, τα οποία σύμφωνα με το Ν. 4258 θεωρούνται αυτά για τα οποία η λεκάνη απορροής τους είναι μικρότερη από 1 τ. χλμ. Δυστυχώς όμως, δεν αρκει να τεκμηριώσει ο μελετητής του τοπογραφικού χαράσσοντας την λεκάνη και αποδεικνύοντας ότι το ρέμα είναι μικρό, ούτε το απαλλακτικό από την Περιφέρεια ότι δεν συντρέχουν ειδικοί λόγοι προστασίας που αφορούν την οριοθέτηση, για να αποφευχθεί η υδραυλική μελέτη, αφού  οι αποστάσεις δόμησης εφαρμόζονται κατ αντιστοιχία και στα μικρά υδατορέματα κατά την διαδικασία προσωρινής οριοθέτησης και επειδή οι αποστάσεις αυτές λαμβάνονται από τις γραμμές πλημμύρας, πρέπει οι γραμμές πλημμύρας να προσδιοριστούν μέσω υδραυλικής μελέτης.

Η δική μου πρόταση είναι ότι θα έπρεπε σε μικρά υδατορεματα (λεκάνη <1 τ.χλμ) μετά από την έγγραφη απαλλαγή τους από την οριοθέτηση, οι γραμμές δόμησης να λαμβάνονταν από τις φυσικές τους όχθες ώστε να μην χρειάζεται προσκόμιση υδραυλικής μελέτης και έτσι να έχει και πρακτικά νόημα το να χαρακτηρίζεται ένα ρέμα ως μικρό υδατόρεμα.

Στην παρ. 3 της απόφασης

3. Έως την έκδοση του προεδρικού διατάγματος που προβλέπεται στην παρ.1 του Αρθ-28 του Ν-4067/12, οι αποστάσεις δόμησης από μικρά υδατορέματα για τα οποία δεν απαιτείται οριοθέτηση, λαμβάνονται κατ' αντιστοιχία με τις αποστάσεις που τηρούνται κατά τη διαδικασία της προσωρινής οριοθέτησης ( Αρθ-9 παρ.4 του Ν-4258/14).

 

3. Μέχρι την έκδοση της απόφασης των Υπουργών της παρ.5 του Αρθ-2 του παρόντος, με την οποία θα καθοριστούν οι τεχνικές προδιαγραφές σύνταξης των δικαιολογητικών του Φακέλου Οριοθέτησης, εφαρμόζονται τα αναφερόμενα στις υφιστάμενες σχετικές διατάξεις.

Ν4258/1 άρθρο 9 παρ. 4. Έως την έκδοση του προεδρικού διατάγματος που προβλέπεται στην παρ.1 του Αρθ-28 του Ν-4067/12, οι αποστάσεις δόμησης από τις γραμμές πλημμύρας που αναφέρονται στην παρ.2 του Αρθ-5 του παρόντος ορίζονται ως εξής:

Α. Για τις εντός σχεδίου και εντός ορίων οικισμών περιοχές, απόσταση 10 μέτρων από κάθε μία των γραμμών πλημμύρας και

Β. για τις εκτός σχεδίου περιοχές, απόσταση 20 μέτρων από κάθε μία των γραμμών πλημμύρας

.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.