Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οριοθέτηση ρεμάτων, ποταμών


sor

Recommended Posts

συνάδελφοι καλησπέρα γνωρίζει πως κανεις ποιο είναι το ελάχιστο μήκος ρέματος (πριν και μετα του προσώπου μας) που πρέπει να αποτυπώσουμε για την προσωρινή οριοθέτηση.

επίσης στην περίπτωση που έχουμε μικρή λεκάνη απορροής ποιος μας ελεγχει να πάρομε απαλαγη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 152
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παλιοτερα ζηταγαν 50-100μ εκατερωθεν.

Τωρα, σε μια περιπτωση,  μου ειχαν ζητησει ακομα και απο Τεχνικο σε Τεχνικο (μηκος πανω απο 1000μ), αλλα με παζαρι καταλαβαν οτι ζηταγαν μπουρδες, οποτε δεκτηκαν 50μ εκατερωθεν.

 

Για τα μικρα ρεματα, κανεις αιτηση στην Δ. Τεχνικων Εργων της Περιφερειας.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για προσωρινή έχω καταθέσει (μετά από συνεννόηση με την υπηρεσία) με μήκος ρέματος όσο το πρόσωπο. Δεν ζήτησαν παραπάνω αποτύπωση.

Τωρα αν ζητηθεί στην πορεία θα δείξει. Ελπίζω να έπεσα σε σχετικό υπάλληλο..

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου εισαι φαουλ.

Τωρα αν το καταλαβουν ειναι αλλο θεμα.

9 στους 10, δεν ξερουν τι ειναι γραμμη πλημμυρας.

 

Ο Νομος γραφει (αν δεν κανω πολυ μεγαλο λαθος), "επαρκες μηκος εκατερωθεν του προσωπου της ιδιοκτησιας".

Οποτε μαλλον επρεπε να το κανεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Τέρρυ, είναι λάθος αν δεν κάνεις αποτύπωση επαρκώς πάνω και κάτω...

 

Γνώμη μου είναι να ξανασυνεννοηθείς με την Υπηρεσία, να τους πας τη σωστή αποτύπωση. Και να τους πεις ότι παρ' όλο που δεν το ζητάτε εσείς (γιατί ενδεχομένως μπορεί να μην γνωρίζετε ότι πρέπει να το ζητήσετε), θα πρέπει υπάρχει το σωστό, για ο,τιδήποτε προκύψει στο μέλλον....

 

Είναι νευραλγικό σημείο η σωστή αποτύπωση του ρέματος...

Link to comment
Share on other sites

Ο Νομος γραφει (αν δεν κανω πολυ μεγαλο λαθος), "επαρκες μηκος εκατερωθεν του προσωπου της ιδιοκτησιας".

 

 

 

Με μια γρηγορη ματια στον νεο Νομο για τα Ρεματα, δεν βλεπω να αναφερεται καπου το παραπανω.

Αρα ισως ο συναδελφος, καλως να επραξε.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στις προσωρινές οριοθετήσεις δεν αναφέρει ο νόμος για μήκος εκατέρωθεν.

Το σωστό βέβαια είναι να υπάρχει αποτύπωση ανάντη και κατάντη 50-100μ. αλλά για προσωρινή οριοθέτηση για οικ. αδεια ίσως είναι too much.

Εδώ παλιά δίνανε οι πολεοδομίες προσωρινή γραμμή χωρις καν υδρ. μελέτη.

Όπως και να χει, όταν φτάσει στο σημείο να μου το ζητήσουν ή να εγκριθεί ως έχει θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

ΑΤΜ εισαι συναδελφε, μπορεις να εχεις "εικονα" του αναγλυφου.

Αν εκτιμας οτι η διατομη του ρεματος ειναι ιδια ή μεγαλυτερη εκατερωθεν της ιδιοκτησιας δεν υπαρχει προβλημα.

Αλλα δεν θεωρω too much να αποτυπωσεις "λιγακι" παραπανω.

 

Τουλαχιστον εδω, ακομα και πριν 7-8 χρονια, για να δωσει προσωρινη η πολεοδομια, ζηταγε πληρη αποτυπωση του ρεματος, με ισουψεις και διατομες σε ενδεικτικες θεσεις. Φυσικα οχι υδρολογικη και υδραυλικη μελετη (που ειναι και το σημαντικοτερο).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι, μεσα στο νόμο 4258 περι οριοθετήσεων αναφέρει στο αρθρο 2 παραγραφο 4 το εξής "Τα δικαιολογητικά του Φακέλου Οριοθέτησης συντάσσονται και υπογράφονται από μελετητές που διαθέτουν τα απαιτούμενα από την εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία προσόντα."

Προκύπτει για οριοθετήσεις ιδιωτών ή προσωρινές οριοθετήσεις για αδειες δόμησης να πρέπει να εχουμε πτυχίο κατηγορίας 13;;

 

Link to comment
Share on other sites

Οχι.

Εμενα δεν μου εχουν ζητησει.

Συναδελφος Πολιτικος Δομικων Εργων υπέβαλλε για προσωρινη και δεν ειχε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.