Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οριοθέτηση ρεμάτων, ποταμών


sor

Recommended Posts

Συνάδελφε για την προσωρινή οριοθέτηση μου ζητάνε απο το Ηράκλειο να τους στείλω πτυχίο κατηγορίας 13.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 152
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σοβαρα??

 

Πριν 3 μηνες εκανε ο συναδελφος, που ανεφερα, προσωρινη.

Εγω πριν 15 μερες πηρα την πρωτη οριστικη που δοθηκε για την Κρητη, με το νεο νομο!!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε για ποτε αναφερεσαι?

Εμενα δε μου ζητησαν τιποτα και το θεωρω ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ!!!!

 

Αν ηθελαν ΜΕΛ, επρεπε να ζητανε και κατ 16, οχι μονο 13.

Σε ιδιωτικα εργα δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ ΝΟΗΜΑ το ΜΕΛ.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι για το 2014 με το νέο νόμο.

Ο νόμος δεν λέει συγκεκριμένα 13, λέει "μελετητές που διαθέτουν τα απαιτούμενα από την εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία προσόντα" άρα ναι θέλει και 16, έτσι τουλάχιστον μου είπαν προχθές από τις τεχν. υπηρεσίες της περιφέρειας.

Επίσης ο νόμος διαχωρίζει αν είναι ιδιωτικό ή δημόσιο το έργο; όχι, άρα αφού οι μελέτες ελέγχονται και θεωρούνται πρέπει να τηρούν αυτό που λέει ο νόμος. Για μένα δεν είναι κακό, ας κάνει καθένας τα της ειδικότητας του.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και σε ποια περιφερεια και ποιες κατηγοριες ζητησαν.

 

Ο νομος μπορει να μη διαχωριζει τα ιδιωτικα απο τα δημοσια (διαχωριζει βεβαια ποιος κανει την οριοθετηση) αλλα αυτο που ανεφερα ειναι γενικο.

Δηλαδη εσυ για να κανεις ενα  Τοπογραφικο για ΟΑ, πρεπει να εχεις ΜΕΛ κατ. 16?
 

 

Για μένα δεν είναι κακό, ας κάνει καθένας τα της ειδικότητας του.

 

 

Ισχυει οτι εγραψα και παραπανω.

Ασφαλως να κανει ο καθενας τα της ειδικοτητας του, αλλα η ειδικοτητα δεν εχει καμια σχεση με την κατηγορια μελετητικου πτυχιου και αν αυτο υπαρχει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ηράκλειο Κρήτης.

Καταλαβαίνω αυτό που λες, αφού όμως το απαιτεί ο νόμος θα το απαιτήσουν και οι υπηρεσίες ανεξαρτήτως αν είναι προσωρινή οριοθέτηση για έκδοση οικ. άδειας ή οριστική που πάει σε ΦΕΚ. έτσι δεν είναι; παλιά δεν το απαιτούσαν διότι δεν το έγραφε κάποιος νόμος έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, απο το αποσπασμα του νομου που παραθετεις εγω καταλαβαινω αυτο που εγραψα.

 

μελετητές που διαθέτουν τα απαιτούμενα από την εκάστοτε ισχύουσα νομοθεσία προσόντα

 

 

Αρα ΠΜ και ΑΤΜ, σιγουρα.

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ, μια επιφυλαξη ως προς την υδρολογικη και υδραυλικη μελετη απο τους ΑΤΜ.

Το οτι αναφερει τη λεξη "μελετητες" δεν σημαινει οτι αναφερεται σε υπαρξη πτυχιου ΜΕΛ.

Ο ΠΜ ή ο ΑΤΜ που κανει μια μελετη πχ για ΟΑ, μελετητης δεν ειναι?

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Συνάδελφοι που ασχολείστε με οριοθετήσεις, ήθελα να ρωτήσω αν στην περιφέρεια σας ισχύει το ίδιο με την δική μου:

Στις περιπτώσεις προσωρινής οριοθέτησης με το αρθ.5 σας ζητάνε και πρόταση οριογραμμής ή μονο γραμμές πλημμύρας;

Από το νομο 4258/14 αρθ.5 δεν προκύπτει κάτι τέτοιο, παρα μόνο ο υπολογισμός γραμμής πλημμύρας για να πάρουμε την απόσταση των 10 ή 20 μέτρων. Παρ'όλα αυτά στην περιοχή μου (Ηράκλειο Κρήτης) ζητάνε να γίνει και πρόταση οριογραμμής.

Για πείτε..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι που ασχολείστε με οριοθετήσεις, ήθελα να ρωτήσω αν στην περιφέρεια σας ισχύει το ίδιο με την δική μου:

Στις περιπτώσεις προσωρινής οριοθέτησης με το αρθ.5 σας ζητάνε και πρόταση οριογραμμής ή μονο γραμμές πλημμύρας;

Από το νομο 4258/14 αρθ.5 δεν προκύπτει κάτι τέτοιο, παρα μόνο ο υπολογισμός γραμμής πλημμύρας για να πάρουμε την απόσταση των 10 ή 20 μέτρων. Παρ'όλα αυτά στην περιοχή μου (Ηράκλειο Κρήτης) ζητάνε να γίνει και πρόταση οριογραμμής.

Για πείτε..

Γενικα δεν ξερουν τι τους γινεται και δεν διαβαζουν και το νομο.

Αλλα ζητανε για οριοθετηση οριστικη και αλλαο για προσωρινη. Και εγω προς διευκρινηση ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.